|  |  | 

Film Kultura

30 stříbrných – nečekaně zajímavý seriál

Kdo by byl řekl, že Evropské HBO natočí ve Španělské produkci docela dobrý seriál? Já bych si to rozhodně tipovat neodvážil, ale 30 stříbrných je zajímavým seriálem po všech stránkách, i když samozřejmě své vady na kráse má.

Poklidné městečko s mnoha podivnostmi

Pokusím se nastínit děj tohoto osmi dílného seriálu, který si nechal otevřený konec, takže si myslím, že druhá řada nás nemine. Děj se odehrává v osamoceném městě docela daleko od civilizace. Městečko má svůj vlastní kostel s vlastním knězem, kterým je otec Vergara, majitel jedné záhadné mince.

Jak vyjde najevo, není to jen tak nějaká mince, jde o minci, která je z váčku třiceti stříbrných mincí, které dostal Jídáš za zradu Ježíše. Takové relikvie mají velkou moc a pokud by někdo našel všech třicet mincí může změnit svět k nepoznání. Mince otce Vergary je poslední, která chybí a někdo po ni velmi touží.

Více z děje prozradím jen v útržcích bez spojlerů, takže se nemusíte bát číst až do konce, o zážitek ze seriálu vás neoloupím.

Už od prvního dílu se v seriálu dějí nevysvětlitelné věci a akce na sebe nenechá dlouho čekat. I když se v seriálu docela dost mluví není to naštěstí žádná telenovela, takže akce je zde zastoupena hodně.

Bát se asi nebudete

I když je v seriálu pár chvil, které přináší napětí bát se nebudete, protože vizuální efekty jsou podle mě slabou stránkou tohoto seriálu. Nemyslím si, že by se šetřilo, to ne, ale prostě nepřijde mi to bůhvíjak propracované. Na kameru jsem si zvykl docela dobře, byť na první pohled je zjevné, že je trochu jiná, než u amerických seriálů. Také jsem si musel zvykat na obličeje španělských herců. To je také zvláštní, protože jsem nikdy nic španělského neviděl a musel jsem si opravdu na ty divný většinou ošklivý (v mého pohledu) obličeje dost zvykat.

Zajímavý děj

Co mě fakt bavilo na tom seriálu byl děj. Jako každý pořádný seriál kde o něco jde končil vždy každý díl tak, aby vás zajímalo co bude v tom dalším. A i přes ne zcela skvělé efekty je prostě děj zajímavý, stejně tak prostředí, vedlejší dějové linky jednotlivých postav, zvraty – byť ne všechny jsou nečekané.

Myslím, že se tvůrcům s minimem efektů povedlo velice hezky vytvořit stísněné prostředí a navodit tu správnou napínavou atmosféru. Třeba když si vezmou červenou barvu a začnou malovat po zdech. Seriál má sice v popisu i slovo „horor“, ale myslím, že nic až tak hororového zde nenajdete. Buď jsem tak již ošlehán horory, že mi to prostě nepřijde strašidelný nebo se to jen zkrátka nepovedlo tak dokonale. ale napětí bude a super atmosféra také, to se nemusíte bát.

Stojí za to dívat?

Za mě určitě ano. Seriál je nadabovaný a dabing není špatný, španělština by mi asi vadila. Je to takový řekl bych mysteriózní seriál s několika hororovými prvky a dobrou atmosférou a snad i originálním tématem, protože nic na toto téma jsem zatím neviděl. Nicméně v jednotlivých dílech už asi očekáváte, co bude dál a tak je děj poněkud šablonovitý, což je ke škodě, jelikož vás seriál nějakým výrazným zvratem nepřekvapí.

I tak ale stojí za to. Po velmi dlouhé době jsem viděl seriál, který není americký a musím říct, že je to osvěžující. Takže José Armando, natři jim zadek .-)

30-stribrnych-necekane-zajimavy-serial

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Kniha Oliver a já na pultech obchodů

  Kniha Oliver a já na pultech obchodů

  Vzpomínáte si, když jsme v červenci psali o připravované knize Oliver a já, která teprve sbírá podporu a finance na vydání? Při té příležitosti jsme vydali rozhovor s autorkou knihy Karlou Michalíkovou. V době, kdy jsme článek psali bylo zafinancováno okolo 10% potřebných prostředků a my drželi palce. aby kniha vyšla. Povedlo se a knihu

 • Jiný život vs Ztraceni ve vesmíru

  Jiný život vs Ztraceni ve vesmíru

  Kvůli druhé sérii Zaklínače jsem si zaplatil Netlix a protože manželka si tam našla seriál Koruna, našel jsem si i já zase něco pro sebe. Nejprve jsem zkouknul seriál Ztraceni ve vesmíru (Lost in space) a následně i seriál Jiný život (Another life). Nejsem sice nějaký velký fanda sci-fi vesmírných seriálů, jelikož třeba z Hvězdné

 • Zaklínač – druhá série televizního seriálu – názor

  Zaklínač – druhá série televizního seriálu – názor

  Koukám, koukám a vidím, že jsem nenapsal názor na první sérii televizního Zaklínače, což je momentálně dost škoda, protože se nemám kam odkazovat, no nevadí, aspoň tedy druhá. Proč? Nepatřím mezi tvrdé jádro knih Sapkowskeho o Zaklínači, protože některé mi přišly dost chaotické, zdlouhavé a některé části dokonce nudné. Nejsem tedy pravý vyznavač knižní série

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..