|  |  | 

Film Kultura

30 stříbrných – nečekaně zajímavý seriál

Kdo by byl řekl, že Evropské HBO natočí ve Španělské produkci docela dobrý seriál? Já bych si to rozhodně tipovat neodvážil, ale 30 stříbrných je zajímavým seriálem po všech stránkách, i když samozřejmě své vady na kráse má.

Poklidné městečko s mnoha podivnostmi

Pokusím se nastínit děj tohoto osmi dílného seriálu, který si nechal otevřený konec, takže si myslím, že druhá řada nás nemine. Děj se odehrává v osamoceném městě docela daleko od civilizace. Městečko má svůj vlastní kostel s vlastním knězem, kterým je otec Vergara, majitel jedné záhadné mince.

Jak vyjde najevo, není to jen tak nějaká mince, jde o minci, která je z váčku třiceti stříbrných mincí, které dostal Jídáš za zradu Ježíše. Takové relikvie mají velkou moc a pokud by někdo našel všech třicet mincí může změnit svět k nepoznání. Mince otce Vergary je poslední, která chybí a někdo po ni velmi touží.

Více z děje prozradím jen v útržcích bez spojlerů, takže se nemusíte bát číst až do konce, o zážitek ze seriálu vás neoloupím.

Už od prvního dílu se v seriálu dějí nevysvětlitelné věci a akce na sebe nenechá dlouho čekat. I když se v seriálu docela dost mluví není to naštěstí žádná telenovela, takže akce je zde zastoupena hodně.

Bát se asi nebudete

I když je v seriálu pár chvil, které přináší napětí bát se nebudete, protože vizuální efekty jsou podle mě slabou stránkou tohoto seriálu. Nemyslím si, že by se šetřilo, to ne, ale prostě nepřijde mi to bůhvíjak propracované. Na kameru jsem si zvykl docela dobře, byť na první pohled je zjevné, že je trochu jiná, než u amerických seriálů. Také jsem si musel zvykat na obličeje španělských herců. To je také zvláštní, protože jsem nikdy nic španělského neviděl a musel jsem si opravdu na ty divný většinou ošklivý (v mého pohledu) obličeje dost zvykat.

Zajímavý děj

Co mě fakt bavilo na tom seriálu byl děj. Jako každý pořádný seriál kde o něco jde končil vždy každý díl tak, aby vás zajímalo co bude v tom dalším. A i přes ne zcela skvělé efekty je prostě děj zajímavý, stejně tak prostředí, vedlejší dějové linky jednotlivých postav, zvraty – byť ne všechny jsou nečekané.

Myslím, že se tvůrcům s minimem efektů povedlo velice hezky vytvořit stísněné prostředí a navodit tu správnou napínavou atmosféru. Třeba když si vezmou červenou barvu a začnou malovat po zdech. Seriál má sice v popisu i slovo „horor“, ale myslím, že nic až tak hororového zde nenajdete. Buď jsem tak již ošlehán horory, že mi to prostě nepřijde strašidelný nebo se to jen zkrátka nepovedlo tak dokonale. ale napětí bude a super atmosféra také, to se nemusíte bát.

Stojí za to dívat?

Za mě určitě ano. Seriál je nadabovaný a dabing není špatný, španělština by mi asi vadila. Je to takový řekl bych mysteriózní seriál s několika hororovými prvky a dobrou atmosférou a snad i originálním tématem, protože nic na toto téma jsem zatím neviděl. Nicméně v jednotlivých dílech už asi očekáváte, co bude dál a tak je děj poněkud šablonovitý, což je ke škodě, jelikož vás seriál nějakým výrazným zvratem nepřekvapí.

I tak ale stojí za to. Po velmi dlouhé době jsem viděl seriál, který není americký a musím říct, že je to osvěžující. Takže José Armando, natři jim zadek .-)

30-stribrnych-necekane-zajimavy-serial

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Exkluzivní rozhovor s autorkou knihy Oliver a já

  Exkluzivní rozhovor s autorkou knihy Oliver a já

  Jméno Karla Michalíková vám asi vůbec nic neřekne. Je však možné, že již brzy se bude objevovat na pultech knihkupců pravidelně. Karla nyní vydává svou první knihu s názvem Oliver a já, takže jsme ji na našem webu hned vyzpovídali. Knihu totiž financuje přes crowdfoundingový web Pointa.cz. Kniha je poměrně obsáhlá, přes 400 stránek a

 • Anthony Ryan – Volání vlka – návrat ke skvělému čtení

  Anthony Ryan – Volání vlka – návrat ke skvělému čtení

  Po trilogii Draconis Memoria, která mě moc nenadchla (recenze na první díl), jsem byl z Anthony Ryana trochu na rozpacích. Důvodem bylo to, že v každé z těch třech knih se zhruba do půlky skoro nic nedělo a spíše bylo vše takové pozvolné. Až samotné konce knih, posledních dejme tomu 150 stránek bylo vždy strhujících

 • Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Kapelu poslouchám už přes 20 let a jejich předposlední album k třicátému výročí – Třínohý pes jsem trávil poměrně dlouho, ale teď jsem s nim spokojený. A domnívám se, že zvyknout si budu muset i na nové album Třecí plochy, které vyšlo 7 října 2019. Tento článek tedy bude takovou fanouškovskou recenzí, přestože jsem asi

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..