|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Adršpach a Aichelburg

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Adršpach

Hrad Adršpach se kdysi tyčil na skalách v Krkonoších nad stejnojmennou obcí nedaleko Teplic nad Metují. Dnes je z něj zřícenina a jeho existenci dokládají spíše historické prameny než konkrétní stavební pozůstatky. Vzhledem ke svému umístění v Adršpašských skalách je někdy označován také za skalní město.

Hrad byl vybudován někdy ve 2. polovině 13. století, ale jeho stavitel je neznámý. Vystřídalo se v němTeplické_skalní_město_Wekelsdorfer_Felsen_-_Střmen_1-225x300 hned několik majitelů, ale jeho život neměl dlouhého trvání. Už v roce 1447 jej vykoupila slezská knížata spolu s městy Vratislaví a Svídnicí a hrad zbořila. Takovýto osud poté potkal celou řadu dalších hradů.

Celý hradní areál byl poměrně netradiční. Strážní věž byla předsunutá a tvořila samostatné jádro na skále nedaleko hradu. Hlavní jádro s palácem pak bylo na kopci chráněném ze dvou stran skalním útesem a z druhých dvou stran náspy. Hrad byl citlivě zasazen do všudypřítomných skal a dodnes v nich vidíme vytesané stezky, aj. Kdo by chtěl, může se zde zajet podívat. Vše by mělo být volně přístupné. Nejlépe uděláte, když se na hrad vydáte z vlakové zastávky v Dolním Adršpachu a napojíte se na turistickou trasu vedoucí Adršpašskými skalami.

Pro bližší informace nejen o hradu Adršpach, ale o celé oblasti adršpašských a teplických skal můžete navštívit přehledný oficiální web.

Aichelburg

Aichelburg je velmi netradičním hradem a nevelkou historií, proto se mu budeme věnovat jen krátce. Nalezneme jej nedaleko výše zmíněného Adršpachu, v Krkonoších, kousek od vesnice Temný důl. Kde koho může překvapit, že je kromě kamenné podstavy vystavěn ze dřeva a je jen velmi malinký.

Vybudován byl roku 1863 k poctě Bertholda Aichelburga, jenže po několika letech byl opuštěn a dřevěná stavba začala rychle chátrat. Obnovy se dočkal v 19. letech 20. století a je zpřístupněn veřejnosti. Je tvořen jen jednou obytnou dřevěnou věží s kamenným základem a nevelkým hradním příkopem.

abeceda-hradu-adrspach-a-aichelburg

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..