|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Adršpach a Aichelburg

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Adršpach

Hrad Adršpach se kdysi tyčil na skalách v Krkonoších nad stejnojmennou obcí nedaleko Teplic nad Metují. Dnes je z něj zřícenina a jeho existenci dokládají spíše historické prameny než konkrétní stavební pozůstatky. Vzhledem ke svému umístění v Adršpašských skalách je někdy označován také za skalní město.

Hrad byl vybudován někdy ve 2. polovině 13. století, ale jeho stavitel je neznámý. Vystřídalo se v němTeplické_skalní_město_Wekelsdorfer_Felsen_-_Střmen_1-225x300 hned několik majitelů, ale jeho život neměl dlouhého trvání. Už v roce 1447 jej vykoupila slezská knížata spolu s městy Vratislaví a Svídnicí a hrad zbořila. Takovýto osud poté potkal celou řadu dalších hradů.

Celý hradní areál byl poměrně netradiční. Strážní věž byla předsunutá a tvořila samostatné jádro na skále nedaleko hradu. Hlavní jádro s palácem pak bylo na kopci chráněném ze dvou stran skalním útesem a z druhých dvou stran náspy. Hrad byl citlivě zasazen do všudypřítomných skal a dodnes v nich vidíme vytesané stezky, aj. Kdo by chtěl, může se zde zajet podívat. Vše by mělo být volně přístupné. Nejlépe uděláte, když se na hrad vydáte z vlakové zastávky v Dolním Adršpachu a napojíte se na turistickou trasu vedoucí Adršpašskými skalami.

Pro bližší informace nejen o hradu Adršpach, ale o celé oblasti adršpašských a teplických skal můžete navštívit přehledný oficiální web.

Aichelburg

Aichelburg je velmi netradičním hradem a nevelkou historií, proto se mu budeme věnovat jen krátce. Nalezneme jej nedaleko výše zmíněného Adršpachu, v Krkonoších, kousek od vesnice Temný důl. Kde koho může překvapit, že je kromě kamenné podstavy vystavěn ze dřeva a je jen velmi malinký.

Vybudován byl roku 1863 k poctě Bertholda Aichelburga, jenže po několika letech byl opuštěn a dřevěná stavba začala rychle chátrat. Obnovy se dočkal v 19. letech 20. století a je zpřístupněn veřejnosti. Je tvořen jen jednou obytnou dřevěnou věží s kamenným základem a nevelkým hradním příkopem.

abeceda-hradu-adrspach-a-aichelburg

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

 • Jak jsem NEjel Zlínskou 50tku

  Jak jsem NEjel Zlínskou 50tku

  V tomto článku se chci „pochlubit“, jak jsem hrdinně odstoupil před začátkem závodu 🙂 Jde o závod horských kol, který se jezdí ve Zlíně a jmenuje se Zlínská 50. Závod jsme měli jet s Honzou, který jej jel a o dojmy ze závodu se podělí, až se mu bude chtít napsat článek. Registrujeme se na

 • Na kole Loučeň, Jabkenice, Seletice

  Na kole Loučeň, Jabkenice, Seletice

  Dnes bylo nádherně a tak jsem si udělal pár hodin čas, abych vyrazil na kolo. A i když jsem dal jen 50 km (trasa má jen 41 km, já jsem zabloudil a jel jsem jeden úsek znova, proto jsem najel více) bylo to nádherné a ve finále mě i bolí docela nody, byť jsem nastoupla

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..