|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Adršpach a Aichelburg

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Adršpach

Hrad Adršpach se kdysi tyčil na skalách v Krkonoších nad stejnojmennou obcí nedaleko Teplic nad Metují. Dnes je z něj zřícenina a jeho existenci dokládají spíše historické prameny než konkrétní stavební pozůstatky. Vzhledem ke svému umístění v Adršpašských skalách je někdy označován také za skalní město.

Hrad byl vybudován někdy ve 2. polovině 13. století, ale jeho stavitel je neznámý. Vystřídalo se v němTeplické_skalní_město_Wekelsdorfer_Felsen_-_Střmen_1-225x300 hned několik majitelů, ale jeho život neměl dlouhého trvání. Už v roce 1447 jej vykoupila slezská knížata spolu s městy Vratislaví a Svídnicí a hrad zbořila. Takovýto osud poté potkal celou řadu dalších hradů.

Celý hradní areál byl poměrně netradiční. Strážní věž byla předsunutá a tvořila samostatné jádro na skále nedaleko hradu. Hlavní jádro s palácem pak bylo na kopci chráněném ze dvou stran skalním útesem a z druhých dvou stran náspy. Hrad byl citlivě zasazen do všudypřítomných skal a dodnes v nich vidíme vytesané stezky, aj. Kdo by chtěl, může se zde zajet podívat. Vše by mělo být volně přístupné. Nejlépe uděláte, když se na hrad vydáte z vlakové zastávky v Dolním Adršpachu a napojíte se na turistickou trasu vedoucí Adršpašskými skalami.

Pro bližší informace nejen o hradu Adršpach, ale o celé oblasti adršpašských a teplických skal můžete navštívit přehledný oficiální web.

Aichelburg

Aichelburg je velmi netradičním hradem a nevelkou historií, proto se mu budeme věnovat jen krátce. Nalezneme jej nedaleko výše zmíněného Adršpachu, v Krkonoších, kousek od vesnice Temný důl. Kde koho může překvapit, že je kromě kamenné podstavy vystavěn ze dřeva a je jen velmi malinký.

Vybudován byl roku 1863 k poctě Bertholda Aichelburga, jenže po několika letech byl opuštěn a dřevěná stavba začala rychle chátrat. Obnovy se dočkal v 19. letech 20. století a je zpřístupněn veřejnosti. Je tvořen jen jednou obytnou dřevěnou věží s kamenným základem a nevelkým hradním příkopem.

abeceda-hradu-adrspach-a-aichelburg

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Letos jsme si udělali s kamarády radost a objednali jsme si 5 denní pobyt v italských alpách. V tomto obsáhlejším článku přinášíme recenzi hotelu Resort Veronza v Caranu, kde jsme byli ubytování a také dojmy ze středisek Latemar a Alpe Cermis, kam jsme jezdili lyžovat. Cesta přes Rakousko, Německo až do Itálie Protože mám kamarády

 • Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  To je zase příběh. Proč, kdykoliv se něco podělá je z toho příběh k popukání, který ale vůbec není vtipný? Spíše smutný a to se vším všudy. Nejde o život, ale musím říct, že když se to se..tak se to se a to tak prostě je. Jedu si ani nevím jak To si takhle nedělního

 • Černobylský deník – díl šestý

  Černobylský deník – díl šestý

  Našim výšlapem na střechu paneláku končil první den v Černobylu. Po cestě zpět jsme museli povinně vystoupit na kontrolních stanovištích a projít detektorem radiace. Naštěstí nikdo z nás radioaktivní nebyl. V hotelo – ubytovně nás čekala večeře, kterou moc raději popisovat nebudu. Datel Honza byl spokojený, ale jemu chutná vše, takže v pořádku J Pořád jsem ale neměl dárek

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..