|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Andělská Hora a Bečov nad Teplou

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Andělská Hora

V naší Abecedě hradů se z Královehradeckého kraje přesouváme na západ. V Karlovarském kraji nalezneme mimo Bečova nad Teplou i hrad Andělská Hora (druhý obrázek). Dnes se jedná už jen o zříceninu, která se však stala dominantou celého okolí. Vesnice Andělská Hora se svým hradem leží jen několik kilometrů od Karlových Varů na pomezí Slavkovského lesa a Doupovských hor. Umístění hradu je tradiční, ale v tomto případě velmi působivé. Hrad byl vystavěn na skalní homoli nad vesnicí a vypadá to, jako by se i se skálou z ničeho nic vzedmul z jinak poměrně rovného okolního terénu. Právě díky tomuto osobitému místu se stal dominantou okolí a jistě stojí za vidění.

Založení hradu se odhaduje na začátek 14. století, nicméně první písemná zmínka je až z prvních let 15. století. Vystavěn byl nejspíš pány z Rýzmberka, ale za celou dobu svého života neměl žádného majitele, který by hrad držel dlouhodobě. V podstatě pár let od vystavění začal nekonečný kolotoč, kdy si majitelé přehazovali vlastnictví hradu jako horký brambor. Zkáza hradu přišla za třicetileté války. V roce 1635 Hrad_Engelsburg_zřícenina_Andělská_Hora_13-300x198hrad obsadili a vydrancovali Švédové. Jeho zkázu poté dovršil požár z roku 1718.

V současnosti je obcí Andělská Hora připraven projekt na záchranné a konzervační práce na hradě, nicméně do současnosti není jasné, kdo je vlastníkem hradu. Nárok si na něj dělá rod Černínů.

Bečov nad Teplou

Opouštíme písmenko A a posouváme se abecedou dále. Hrad Bečov nad Teplou (úvodní obrázek) je s hradem Andělská Hora velmi silně spjat a obě stavby jsou od sebe vzdušnou čarou vzdáleny jen asi 16 kilometrů. Nabízí se tak návštěva obou hradů v rámci jednoho výletu. Oba tyto hrady měly za úkol chránit rýzmberské panství a mají tedy stejného stavitele. Na rozdíl od Andělské hory se však Bečov nad Teplou těšil většímu rozmachu a dodnes je velmi pěkně zachován.

Vznik hradu se datuje na začátek 14 století a pro jeho umístění byla zvolena skalní ostrožná nad vsí Bečov. Rýzmberkové hrad prodali už roku 1407 do rukou Oldřicha z Házmburka a d té doby se na hradě vystřídalo mnoho pánů. Stejně jako v předchozím případě i zde učinila konec rozkvětu hradu třicetiletá válka. Bečov nad Teplou odolával švédským vojskům dlouho, ale nakonec byl poražen.

S hradem Bečov nad Teplou je spojován nález relikviáře svatého Maura, který je druhou nejvýznamnější románskou klenotnickou památkou u nás. K celému areálu hradu nyní patří i zámek Bečov nad Teplou (na obrázku vpravo od hradu), který je tak další zajímavou stavbou v blízkosti. Zámek převzal v 18. století rezidenční funkci hradu a v podstatě jej tak nahradil. Výše zmíněný relikviář svatého Maura je po restaurování umístěn právě na zámku Bečov nad Teplou.

abeceda-hradu-andelska-hora-a-becov-nad-teplou

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

  • Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

    Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

    Máme za sebou 14 dní v Thajsku. Spousta zážitků a vzpomínek, všechny kladné. Nyní už jen vše sepsat, sestříhat videa, udělat nějaký živý stream, kde si zavzpomínáme na to všechno a tím to končí. Pro tentokrát. Let s EVA AIR Z Vídně jsme letěli někdy okolo 18:30. Let BR61 je letem až do Tajwanské Thajpeje

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..