|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Andělská Hora a Bečov nad Teplou

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Andělská Hora

V naší Abecedě hradů se z Královehradeckého kraje přesouváme na západ. V Karlovarském kraji nalezneme mimo Bečova nad Teplou i hrad Andělská Hora (druhý obrázek). Dnes se jedná už jen o zříceninu, která se však stala dominantou celého okolí. Vesnice Andělská Hora se svým hradem leží jen několik kilometrů od Karlových Varů na pomezí Slavkovského lesa a Doupovských hor. Umístění hradu je tradiční, ale v tomto případě velmi působivé. Hrad byl vystavěn na skalní homoli nad vesnicí a vypadá to, jako by se i se skálou z ničeho nic vzedmul z jinak poměrně rovného okolního terénu. Právě díky tomuto osobitému místu se stal dominantou okolí a jistě stojí za vidění.

Založení hradu se odhaduje na začátek 14. století, nicméně první písemná zmínka je až z prvních let 15. století. Vystavěn byl nejspíš pány z Rýzmberka, ale za celou dobu svého života neměl žádného majitele, který by hrad držel dlouhodobě. V podstatě pár let od vystavění začal nekonečný kolotoč, kdy si majitelé přehazovali vlastnictví hradu jako horký brambor. Zkáza hradu přišla za třicetileté války. V roce 1635 Hrad_Engelsburg_zřícenina_Andělská_Hora_13-300x198hrad obsadili a vydrancovali Švédové. Jeho zkázu poté dovršil požár z roku 1718.

V současnosti je obcí Andělská Hora připraven projekt na záchranné a konzervační práce na hradě, nicméně do současnosti není jasné, kdo je vlastníkem hradu. Nárok si na něj dělá rod Černínů.

Bečov nad Teplou

Opouštíme písmenko A a posouváme se abecedou dále. Hrad Bečov nad Teplou (úvodní obrázek) je s hradem Andělská Hora velmi silně spjat a obě stavby jsou od sebe vzdušnou čarou vzdáleny jen asi 16 kilometrů. Nabízí se tak návštěva obou hradů v rámci jednoho výletu. Oba tyto hrady měly za úkol chránit rýzmberské panství a mají tedy stejného stavitele. Na rozdíl od Andělské hory se však Bečov nad Teplou těšil většímu rozmachu a dodnes je velmi pěkně zachován.

Vznik hradu se datuje na začátek 14 století a pro jeho umístění byla zvolena skalní ostrožná nad vsí Bečov. Rýzmberkové hrad prodali už roku 1407 do rukou Oldřicha z Házmburka a d té doby se na hradě vystřídalo mnoho pánů. Stejně jako v předchozím případě i zde učinila konec rozkvětu hradu třicetiletá válka. Bečov nad Teplou odolával švédským vojskům dlouho, ale nakonec byl poražen.

S hradem Bečov nad Teplou je spojován nález relikviáře svatého Maura, který je druhou nejvýznamnější románskou klenotnickou památkou u nás. K celému areálu hradu nyní patří i zámek Bečov nad Teplou (na obrázku vpravo od hradu), který je tak další zajímavou stavbou v blízkosti. Zámek převzal v 18. století rezidenční funkci hradu a v podstatě jej tak nahradil. Výše zmíněný relikviář svatého Maura je po restaurování umístěn právě na zámku Bečov nad Teplou.

abeceda-hradu-andelska-hora-a-becov-nad-teplou

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl první – před odjezdem

  Thajsko – díl první – před odjezdem

  Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní. 4

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..