|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Bezděz a Bítov

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Bezděz

Téměř na pomezí Libereckého a Středočeského kraje nedaleko Mladé Boleslavi se tyčí k nebi dva kopce – Malý a Velký Bezděz. Velký Bezděz měl to štěstí, že byl vybrán pro stavbu krásného hradu Bezdězu a to již ve druhé polovině 13. století. Jeden z nejvýznamnějších hradů vznikl na popud Přemysla Otakara II. a nepochybně vychází z jeho kolonizačního úsilí, díky kterému bylo založeno několik desítek vesnic. Čeští panovníci se poměrně rozcházeli v názorech na to, zda si ponechat Bezděz pod svou správou, či jej nechat zastavit někomu jinému. Takto byla stavba předávána a zase vykupována několik staletí.

Hrad Bezděz je významnou českou památkou a proslul především jako místo, kde byl uvězněn pozdější král Václav II. se svou matkou Kunhutou. Ve své době nedobytný hrad byl později několikrát pokořen. Definitivně to bylo roku 1642, kdy jej dobyli Švédové. Od roku 1662 do roku 1785 tady fungoval klášter. Po jeho zrušení byl hrad opuštěn. V současnosti se na hradě pořádají různé kulturní akce. To vše a ještě 7003606735_425dec668c_kvíc se dozvíte také z oficiálních stránek hradu.

Bítov

O něco méně známý, ale zato majestátnější je hrad Bítov. Abychom jej mohli navštívit, musíme se přesunout na jih Moravy ke Vranovské přehradě. Právě tady se vedle zřícenin Cornštejna a Frejštejna nachází na místě původního velkomoravského hradiště hrad Bítov. Byl vystavěn už v 11. století jako hrad strážící jižní hranici přemyslovského státu. Později po vybudování Vranovské přehrady a přestavbě hradu Bítov vznikla krásná scenérie, kdy se na skále nad vodní hladinou leskne rozsáhlý hradní komplex, ze kterého je vidět do širého kraje.

Různých podob nabral hrad přibližně v polovině 13. a následně na začátku 14. století, kdy procházel rozsáhlými přestavbami. Poslední proběhly v 17. a 19. století, kdy jej rod Jankovských z Vlašimi přestavěl na barokní opevněný zámek a následně ještě upravil taktéž v barokním stylu. Interiér hradu zdobí četné sbírky obrazů či zvířat, které zde shromáždil poslední majitel Jiří Haase. I na tyto sbírky se můžete podívat při prohlídkách hradu. Více informací najdete na oficiálních stránkách.

 

abeceda-hradu-bezdez-a-bitov

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..