Abeceda hradů: Blansek a Boskovice
Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.
Blansek
Nad údolím Punkvy, půl kilometru vzdušnou čarou od Macochy a přímo nad vstupem do Punkevních jeskyní se tyčí zřícenina hradu Blansek, jež ve starších pramenech nalezneme také pod názvem Blansko.
Hrad založil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku v druhé polovině 13. století, v písemných pramenech se poprvé objevily zmínky již v roce 1275. Již od svého založení byl centrem lenního obvodu s více než 30 many a uděloval se od konce 14. století, po markraběcích válkách. Za husitských válek byl opěrným bodem biskupa Jana Železného a vzhledem k jeho stavu nikdy nebyl dobyt.
V roce 1461 byl uváděn jako pustý, později jej poničil požár. Později se již pouze traduje, že během třicetileté války sloužil k obraně před útoky Švédů.
Původně se hrad skládal pouze z vnitřního jádra, kde se nacházel také palác. Až později bylo dostavěno rozsáhlé předhradí oddělené dvojitým příkopem. Do dnešních dnů zůstaly zachovány pouze zbytky paláce a opevnění. Místy jsou zřetelné také zbytky předhradí. Ve 30. letech 20. století byly strhávány části zdiva, aby nedošlo k ohrožení návštěvníků Punkevních jeskyní, které se otvíraly široké veřejnosti.
Boskovice
Tentokrát se pohybujeme v okresu Blansko, kde se nad stejnojmenným městem tyčí hrad Boskovice.
V roku 1222 šlechtic Jimram z Boskovic žil na opevněném sídle zvaném Bašta. Roku 1312 původní hrad dobylo vojsko Jana Lucemburského, který byl v boji s Arklebem z Boskovic, ale další rok mu jeho majetek po přímluvě panstva navrátil. Ten poté postavil nové sídlo na témže místě. Hrad byl během markraběcích a husitských válek několikrát dobyt, díky čemuž byl značně poškozen. Proto na přelomu 15. a 16. století proběhly rozsáhlé stavební úpravy pod taktovkou Kryštofa z Boskovic.
Od roku 1569 byl hrad v držení Jaroše ze Zástřizl, který zde provedl rozsáhlé renesanční úpravy. Poslední majitel, Walter Xaver z Ditrichštejna zde žil do roku 1720, poté objekt sloužil pouze jako kancelářské prostory a později jako zdroj stavebního materiálu na nově stavěný zámek. Úplně opuštěn je od roku 1784, po smrti Terezie z Ditrichštejna je již více než 40 let majetkem rodiny Menssdorf – Pouilly.
Do dnešních dob se zachovalo pouze torzo původní mohutné stavby, nicméně naleznete zde 26 metrů hlubokou studnu se šlapacím mechanismem, který je jediným unikátním kouskem v celé republice.
V prostorách hradu se roku 1987 natáčely záběry televizního miniseriálu Teta.
- Foto Blansek: Prazak, licensed: Creative Commons
- Foto Boskovice: Jakub Solovský, licensed: Creative Commons
POST YOUR COMMENTS