|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Blansek a Boskovice

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Blansek

Nad údolím Punkvy, půl kilometru vzdušnou čarou od Macochy a přímo nad vstupem do Punkevních jeskyní se tyčí zřícenina hradu Blansek, jež ve starších pramenech nalezneme také pod názvem Blansko.

Hrad založil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku v druhé polovině 13. století, v písemných pramenech se poprvé objevily zmínky již v roce 1275. Již od svého založení byl centrem lenního obvodu s více než 30 many a uděloval se od konce 14. století, po markraběcích válkách. Za husitských válek byl opěrným bodem biskupa Jana Železného a vzhledem k jeho stavu nikdy nebyl dobyt.

V roce 1461 byl uváděn jako pustý, později jej poničil požár. Později se již pouze traduje, že během třicetileté války sloužil k obraně před útoky Švédů.

Původně se hrad skládal pouze z vnitřního jádra, kde se nacházel také palác. Až později bylo dostavěno rozsáhlé předhradí oddělené dvojitým příkopem. Do dnešních dnů zůstaly zachovány pouze zbytky 11278008835_7269645fa3_zpaláce a opevnění. Místy jsou zřetelné také zbytky předhradí. Ve 30. letech 20. století byly strhávány části zdiva, aby nedošlo k ohrožení návštěvníků Punkevních jeskyní, které se otvíraly široké veřejnosti.

Boskovice

Tentokrát se pohybujeme v okresu Blansko, kde se nad stejnojmenným městem tyčí hrad Boskovice.

V roku 1222 šlechtic Jimram z Boskovic žil na opevněném sídle zvaném Bašta. Roku 1312 původní hrad dobylo vojsko Jana Lucemburského, který byl v boji s Arklebem z Boskovic, ale další rok mu jeho majetek po přímluvě panstva navrátil. Ten poté postavil nové sídlo na témže místě. Hrad byl během markraběcích a husitských válek několikrát dobyt, díky čemuž byl značně poškozen. Proto na přelomu 15. a 16. století proběhly rozsáhlé stavební úpravy pod taktovkou Kryštofa z Boskovic.

Od roku 1569 byl hrad v držení Jaroše ze Zástřizl, který zde provedl rozsáhlé renesanční úpravy. Poslední majitel, Walter Xaver z Ditrichštejna zde žil do roku 1720, poté objekt sloužil pouze jako kancelářské prostory a později jako zdroj stavebního materiálu na nově stavěný zámek. Úplně opuštěn je od roku 1784, po smrti Terezie z Ditrichštejna je již více než 40 let majetkem rodiny Menssdorf – Pouilly.

Do dnešních dob se zachovalo pouze torzo původní mohutné stavby, nicméně naleznete zde 26 metrů hlubokou studnu se šlapacím mechanismem, který je jediným unikátním kouskem v celé republice.

V prostorách hradu se roku 1987 natáčely záběry televizního miniseriálu Teta.

 

abeceda-hradu-blansek-a-boskovice

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..