|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Bouzov a Brandýs nad Orlicí

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Bouzov

Dobře známý hrad Bouzov najdeme v Olomouckém kraji nedaleko Mohelnice. Je jedním z nejnavštěvovanějších hradů České republiky a působí dojmem velmi dobře zachované středověké památky. Od konce druhé světové války je hrad majetkem státu a spravuje jej Národní památkový ústav. Navzdory zvyklostem není nikterak výrazně vyvýšen oproti okolnímu terénu.

Jeho historie sahá až do 13 století, na jehož sklonku byl založen. Prvním známým majitelem hradu byl Búz z Búzova, nicméně během dalších téměř čtyř století vystřídal mnoho majitelů. V průběhu třicetileté války sloužil Bouzov dokonce jako císařská pevnost a vězení pro švédské zajatce. Po roce 1696 získal hrad řád německých rytířů, který si stavbu postupně oblíbil a především v dobách velmistra řádu Evžena Rakousko-Těšínského se hrad dočkal výrazné pozornosti. Na přelomu 19. a 20. století byl hrad přestavěn takřka do dnešní podoby a nese mnoho německých prvků.

Hrad je kromě turistů také hojně vyhledáván filmaři. Natáčel se tady například film Napola, ale také známější pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci či pokračování seriálu Arabela se vrací. Méně veselou kapitolou hradu je doba druhé světové války. Stavbu si oblíbili vrchní členové SS a hodlali z něj zřídit jeden z hradů černého řádu SS.

Oficiální stránky hradu můžete navštívit kliknutím na tento odkaz.

Brandýs nad Orlicí

Oproti Bouzovu se jeví zřícenina hradu v Brandýse nad Orlicí jako výjev z jiného světa. Přesto není tato zřícenina o nic starší. Stavba se tyčí na vyvýšenině nad samotným Brandýsem nad Orlicí nedaleko Brandys_nad_Orlici_ruin_1886_LiebscherChocně či Vysokého mýta a dominuje okolí. Z hradu se však dochovaly jen některé zdi, torza věží a část sklepení.

Poprvé hradu odzvonilo v 16 století. Majitelem byl Vilém z Pernštejna, nicméně hrad ztratil rezidenční funkci a zpustl. O půl století později se ale dočkal oprav a dalších sto let plnil svou funkci. Definitivně zpustl až v druhé polovině 17. století.

O údržbu hradu se v současnosti stará Spolek pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí. Díky aktivitám sdružení probíhají na hradě konzervační a jiné opravné práce a snaha zachránit památku je v plném proudu. Pro rok 2014 dokonce město Brandýs nad Orlicí odhlasovalo dotaci 800 tisíc korun na opravy hradu. Na stránky sdružení se dostanete tudy.

abeceda-hradu-bouzov-a-brandys-nad-orlici

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Máme za sebou 14 dní v Thajsku. Spousta zážitků a vzpomínek, všechny kladné. Nyní už jen vše sepsat, sestříhat videa, udělat nějaký živý stream, kde si zavzpomínáme na to všechno a tím to končí. Pro tentokrát. Let s EVA AIR Z Vídně jsme letěli někdy okolo 18:30. Let BR61 je letem až do Tajwanské Thajpeje

 • Thajsko – díl první – před odjezdem

  Thajsko – díl první – před odjezdem

  Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní. 4

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..