|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Brníčko a Brumov

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Brníčko

Hrad Brníčko si můžeme na první pohled mylně spojit s jihomoravskou metropolí Brnem. Jeho název je ale spojen s obcí Brníčko na severu Moravy. Zříceninu hradu najdeme na kopci nad vsí nedaleko Zábřehu či Šumperku. Nejlepší roky má zřícenina hradu už dávno za sebou. Založen byl někdy v 1. OLYMPUS DIGITAL CAMERApolovině 14. století, ale první písemnou zmínku o hradu Brníčko nalezneme až z roku 1356. Existence hradu byla úzce spojena s dělením majetků Benedy z Dubicka a Otaslavic. O výstavbu hradu s panstvím se zasloužil nejspíš Benedův pravnuk Ctibor Morava a hrad zůstal v držení rodu Moravů ještě po několik generací.

Většího významu začal hrad nabývat až poté, co jej jako odúmrť získal Jošt, jeden z markrabat. Za bratrovražedných bojů Jošta a Prokopa stál hrad na Joštově straně a osvědčil se jako skvělá vojenská pevnost, podobně jako v dobách husitských válek.

Jako majetek rodu Tunklů se stalo Brníčko pouze jedním z hradů na rozsáhlém panství a postupně ztrácelo na významu. Od roku 1513 se začal uvádět jako pustý. Stejně je na tom samozřejmě i dnes. Z hradu už je pouze zřícenina, ze které jsou patrné zbytky dvoupatrového paláce, věže, část zdi, příkopy a valy. Z vrcholku kopce je ale hezký výhled do kraje, a tak je hrad hojně vyhledáván turisty. Z Brníčka tady vede modrá a červená turistická značka.

Brumov

Podstatně lépe je na tom hrad Brumov, který se nachází až u Slovenských hranic na Zlínsku, nad Hrad_Brumovměstečkem Brumov-Bylnice. Jeho vznik se datuje do první poloviny 13. století a byl zbudován za jako strážný hrad nad cestou Vlárským průsmykem do Uher. Od samého vzniku až do dnes je brumovský hrad dominantou a také největší památkou městečka.

Za husitských válek byla na hradě husitská osádka a hrad byl vojskem krále Zikmunda několikrát obléhán a dobyt. Zukmundův purkrabí Pankrác ze Svatého Mikuláše pak patnáct let terorizoval široké okolí a podnikal výpady dokonce i do Uher. Za třicetileté války hrad dobyli Valaši a na základě snadného dobytí byl hrad upraven ve prospěch obránců. To se osvědčilo při vpádech Turků a uherských povstalců. Zkázou hradu byly dva požáry – nejprve v roce 1760, později ještě 1820.

Aktuálně je zřícenina hradu chráněna jako kulturní památka České republiky a odehrává se na ní celá řada zajímavých kulturních akcí. Hrad má také své oficiální stránky – zde.

 

abeceda-hradu-brnicko-a-brumov

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl první – před odjezdem

  Thajsko – díl první – před odjezdem

  Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní. 4

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..