|  |  | 

Cestování Výlety

Abeceda hradů: Brníčko a Brumov

Hrady, zříceniny a tvrze najdeme v české kotlině na každém kroku. Působí magicky, záhadně. Vytrvale nás znovu a znovu uvádějí do tajů středověku, táhnou nás do historie, stovky a stovky let zpět ke kořenům. Všechny tyto stavby zde mají pevné místo a denně nás ovlivňují. Jsou součástí našich životů, našich duší i našeho rodného kraje. Některé se těší oblibě, jiné jsou docela zapomenuty. Ale úplně pro všechny je tady naše Abeceda hradů, ve které si postupně stručně představíme stovky takovýchto staveb z dob, kde si nejspíš ani nedovedeme představit žít.

Brníčko

Hrad Brníčko si můžeme na první pohled mylně spojit s jihomoravskou metropolí Brnem. Jeho název je ale spojen s obcí Brníčko na severu Moravy. Zříceninu hradu najdeme na kopci nad vsí nedaleko Zábřehu či Šumperku. Nejlepší roky má zřícenina hradu už dávno za sebou. Založen byl někdy v 1. OLYMPUS DIGITAL CAMERApolovině 14. století, ale první písemnou zmínku o hradu Brníčko nalezneme až z roku 1356. Existence hradu byla úzce spojena s dělením majetků Benedy z Dubicka a Otaslavic. O výstavbu hradu s panstvím se zasloužil nejspíš Benedův pravnuk Ctibor Morava a hrad zůstal v držení rodu Moravů ještě po několik generací.

Většího významu začal hrad nabývat až poté, co jej jako odúmrť získal Jošt, jeden z markrabat. Za bratrovražedných bojů Jošta a Prokopa stál hrad na Joštově straně a osvědčil se jako skvělá vojenská pevnost, podobně jako v dobách husitských válek.

Jako majetek rodu Tunklů se stalo Brníčko pouze jedním z hradů na rozsáhlém panství a postupně ztrácelo na významu. Od roku 1513 se začal uvádět jako pustý. Stejně je na tom samozřejmě i dnes. Z hradu už je pouze zřícenina, ze které jsou patrné zbytky dvoupatrového paláce, věže, část zdi, příkopy a valy. Z vrcholku kopce je ale hezký výhled do kraje, a tak je hrad hojně vyhledáván turisty. Z Brníčka tady vede modrá a červená turistická značka.

Brumov

Podstatně lépe je na tom hrad Brumov, který se nachází až u Slovenských hranic na Zlínsku, nad Hrad_Brumovměstečkem Brumov-Bylnice. Jeho vznik se datuje do první poloviny 13. století a byl zbudován za jako strážný hrad nad cestou Vlárským průsmykem do Uher. Od samého vzniku až do dnes je brumovský hrad dominantou a také největší památkou městečka.

Za husitských válek byla na hradě husitská osádka a hrad byl vojskem krále Zikmunda několikrát obléhán a dobyt. Zukmundův purkrabí Pankrác ze Svatého Mikuláše pak patnáct let terorizoval široké okolí a podnikal výpady dokonce i do Uher. Za třicetileté války hrad dobyli Valaši a na základě snadného dobytí byl hrad upraven ve prospěch obránců. To se osvědčilo při vpádech Turků a uherských povstalců. Zkázou hradu byly dva požáry – nejprve v roce 1760, později ještě 1820.

Aktuálně je zřícenina hradu chráněna jako kulturní památka České republiky a odehrává se na ní celá řada zajímavých kulturních akcí. Hrad má také své oficiální stránky – zde.

 

abeceda-hradu-brnicko-a-brumov

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

  • Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

    Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

    Máme za sebou 14 dní v Thajsku. Spousta zážitků a vzpomínek, všechny kladné. Nyní už jen vše sepsat, sestříhat videa, udělat nějaký živý stream, kde si zavzpomínáme na to všechno a tím to končí. Pro tentokrát. Let s EVA AIR Z Vídně jsme letěli někdy okolo 18:30. Let BR61 je letem až do Tajwanské Thajpeje

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..