|  | 

Ostatní

Achát – nádherný různobarevný pruhovaný krasavec

Jak jsem již jednou ve svém jiném článku psala, kameny mě fascinovaly už jako malou dívenku. Sbírala jsem kamínky nejen pro dědečka, ale později také pro sebe, většinou to byly křemeny. Jeden z kamínků, který jsem viděla doma v maminčině vitrínce, byl ale hezčí, než ty mé křemeny. Tenkrát jsem však nevěděla, o jaký kámen se jedná, avšak později, když jsem se začala o minerály zajímat více, jsem poznala, že jde právě o vybroušený achát.

Archates na Sicilii

Achát (achates) je minerál, jehož název pochází z historického názvu řeky Achates (dnes Dirillo) na Sicílii. Patří mezi odrůdy křemene a můžeme ho vídat v pestrobarevných variacích – od světle až tmavě hnědé, ale také v béžových, šedých, šedomodrých, světle modrých, červených, oranžových či bílých odstínech, často s bílými nebo černými pruhy a svazky. Je však veřejně Achatznámým faktem, že se acháty běžně přibarvují, aby lépe vyniklo jejich výsledné zbarvení. Achát nalézáme ve formě kulovitých útvarů (geodách). Ve středu achátu se někdy nachází dutiny obvykle vyplněné krystaly ametystu, záhnědy, kalcitu nebo zeolitu. Následným rozřezáním geody na destičky pak vynikne jeho zbarvení a mozaiková kresba, připomínající krajinu či skryté vrstvy hornin v zemi. Je známo několik odrůd achátu, například tzv. achát mechový, korálový, větévkový, ohnivý, krajkový či zříceninový, proslulý je také tzv. Botswanský achát. Acháty se nacházejí po celém světě. Mezi významná naleziště achátu patří především Německo, Brazílie, Uruquay, Mexico, USA, Indie, Čína, Rusko, Madagaskar, ale také například Kozákov, Turnov či Nová Paka v České republice.

Spojuje duši

Achát je jedním z uzemňovacích kamenů. Spojuje naši duši s vibracemi Země, které nám dodávají citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu. Stabilizuje naší auru a vyrovnává jing jang energii, protože vyrušuje negativní energie. Propůjčuje nám vyrovnanost a chrání nás před nežádoucími vlivy, čímž zároveň posiluje naši sebeúctu, sebedůvěru, přijmutí sebe sama a kladný vztah ke svému tělu. Achát také podporuje schopnost soustředění, lásku a dodává nám odvahu, pocit bezpečí a jistoty. Pomáhá překonávat negativní pocity, zahořklost, vnitřní zlobu, odstraňuje vnitřní napětí. Achát je přiražen k planetě Merkur a astrologicky se nejlépe hodí pro znamení býk a štír.

Achát má očistný účinek nejen na úrovni duchovní a citové, ale také v rovině tělesné. Jeho účinky na fyzické tělo jsou celkem všestranné. V případě problémů s trávením je vhodné achát nosit přímo na žaludku (například přilepený), nebo je možné užívat ho v podobě elixíru (achátové vody). Achát také účinně čistí lymfatický či krevní systém a posiluje slinivku břišní a rozmnožovací orgány. Dále je vhodné používat ho při horečnatých infekčních onemocněních, dobře však působí také při epilepsii, srdečních slabostech, bolestech hlavy či při kožních neduzích. Ke všem těmto účelům se nejlépe hodí achátové destičky, které se pokládají bezprostředně na postižená místa. Aby však jeho vibrace působily, má se nosit přímo na pokožce. Achátové destičky jsou také vhodné jako ochranný symbol například pro nastávající maminky, neboť chrání nejen těhotnou ženu, ale také její miminko, čímž je podporován zdárný vývoj plodu a průběh těhotenství. Stejně tak je výborným ochranným kamenem také pro malé děti.

Podle jistých pramenů prý achát dokáže přitahovat dědictví či najít skryté poklady. Muži by jej měli nosit tehdy, pokud chtějí upoutat pozornost žen. Údajně prý také pomáhá rozlišovat, kdo je a kdo není náš skutečný přítel, a to se někdy hodí, nemyslíte?

Achát je tedy mnohostranný kámen. Vyrábějí se z něj také šperky, ozdoby či jiné dekorativní předměty.

achat-nadherny-ruznobarevny-pruhovany-krasavec

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Recenze: Lyžařská bunda SLIDE 300 WARM je teplá ale málo větrá

  Recenze: Lyžařská bunda SLIDE 300 WARM je teplá ale málo větrá

  Moje bunda Hannah, kterou jsem měl již 6 let byla dost obnošená, a tak před dovolenou na horách přišel čas koupit si novou zimní bundu. Prioritou bylo, aby se dala nosit pohodlně ve městě a byla teplá, abych na velké mrazy nemusel mít bundu jinou. Také jsem chtěl, aby měla kapsu v levém rukávu na

 • Recenze: Městský batoh Backpack není nic moc

  Recenze: Městský batoh Backpack není nic moc

  Nedávno jsem řešil potřebu nového batohu. Původní po 8 letech denního nošení byl již dost starý a otrhaný a i přes pravidelné praní špinavý. Rozhodl jsem se vyřešit to nákupem moderního batohu do města na zavírání ze strany od zad, což je bezpečné a s integrovaným USB kabelem. U nás takový batoh stojí okolo 900

 • Recenze: První zkušenosti s Hyundai i30 po 3 měsících provozu

  Recenze: První zkušenosti s Hyundai i30 po 3 měsících provozu

  Zhruba v polovině prosince 2017 jsme koupili ojetý, avšak pro nás nový vůz Hyundai i30, rok výroby 2012. Doposud jsem měl jen auta značky Ford, takže tohle byla úplná změna. Chci se s vámi podělit o své dojmy po 3 měsících denního ježdění a po cestě do italských Dolomit a zpět. Zkrátka po najetí cca

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.