|  |  | 

Knihy Kultura

Anthony Ryan – Královna ohně

Poslední díl této krkavčí fantazy ságy je skvělým vyvrcholením celé série a patří mezi TOP čtení v tomto žánru. Celou, necelých 700 stránek tlustou knihu jsem hltl na několik večerů a chci další. Jinými slovy mě moc mrzí, že už pokračování nebude. I když je to možná jen a jen dobře.

Připomeňte si Pána Věže

Druhý díl s názvem Pán věže jsem četl přibližně před rokem a musím se přiznat, že by několik stránek trvalo, než jsem se zorientoval ve jménech a postavách, kdo je kdo, odkud kdo pochází atd. Před zakoupením druhého dílu jsem si podruhé přečetl jedničku, takže jsem byl v perfektním obraze. Postup jsem u Královny ohně bohužel nezopakoval a výsledkem bylo tápání v množství postav. Naštěstí se brzy všechny připomněly.

 Parádně členěný příběh

Příběh je členěný do vyprávění za jednotlivé postavy. Setkáte se samozřejmě se samotnou kapitolou Vélina Al Sorny, královny Lyrny, Bratra Frentise a Revou, která v minulém dílu usilovala o Vélinovu smrt. Zapomenou nesmím ani na zápisky Lorda Verniera z alpirského císařství, které provázejí začátek každé z pěti částí.

Příběhy jednotlivých hlavních postav se perfektně dějově mísí a doplňují. Většinou však skončí v tom nejnapínavějším bodě a vy tak musíte číst dál, abyste se k ději, který zrovna vygradoval vrátili co nejdříve.

Války v hlavní roli

Královna Lyrna je naštvaná na Volary, kteří v minulém dílu vtrhli do jejího království a chce si celé volarské impérium podmanit. Tomu následně odpovídá i příběh v kterém jsou především války. Nebudu zabíhat do detailů, abych vás o něco nepřipravil, jen řeknu, že Vélin musí na sever, hledat nesmrtelného muže a opustila jej jeho píseň, která byla vodítkem k jeho činům.

Naštěstí, i když se hodně válčí není příběh Anthony Ryana podán tak, že je v hlavní roli válka a už vůbec ne tak, že válka je dobrá. Všude umírají lidé a budete se brodit až po kolena v krvi při čtení jednotlivých kapitol a pochopíte, nebo si připomenete, že válka přináší jen samé hrůzy, zkázu a nevinné oběti. Zkrátka válka nikdy není dobrá, ať už je vedená z jakéhokoliv účelu. Aniž by se Anthony Ryan snažil toto téma podtrhnout, je toto zkrátka jasným poselstvím.

Co se stane s hrdiny, kteří tuto válku přežili se můžete jen domýšlet, protože Anthony Ryan sice naznačil, kam jednotlivé postavy budou směrovat, ale další osud už je na fantazii každého čtenáře. A to je myslím i dobře. Každý si tak může v hlavně, nebo i klidně na papír napsat pokračování této skvělé trojdílné ságy, která je dle mého lepší než Hra o Trůny, byť není tak složitá co do postav a rodokmenú. Ale myslím, že právě toto tohle je její velkou výhodou. I tak je Ryanův svět dost velký, aby v něm pohodlně mohlo žít několik národů a mohl se zde odehrát jeden nádherný neskutečný příběh, kteří si budou Sordajové vyprávět po večerech u svých ohňů.

anthony-ryan-kralovna-ohne

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • 30 stříbrných – nečekaně zajímavý seriál

  30 stříbrných – nečekaně zajímavý seriál

  Kdo by byl řekl, že Evropské HBO natočí ve Španělské produkci docela dobrý seriál? Já bych si to rozhodně tipovat neodvážil, ale 30 stříbrných je zajímavým seriálem po všech stránkách, i když samozřejmě své vady na kráse má. Poklidné městečko s mnoha podivnostmi Pokusím se nastínit děj tohoto osmi dílného seriálu, který si nechal otevřený

 • Anthony Ryan – Volání vlka – návrat ke skvělému čtení

  Anthony Ryan – Volání vlka – návrat ke skvělému čtení

  Po trilogii Draconis Memoria, která mě moc nenadchla (recenze na první díl), jsem byl z Anthony Ryana trochu na rozpacích. Důvodem bylo to, že v každé z těch třech knih se zhruba do půlky skoro nic nedělo a spíše bylo vše takové pozvolné. Až samotné konce knih, posledních dejme tomu 150 stránek bylo vždy strhujících

 • Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Kapelu poslouchám už přes 20 let a jejich předposlední album k třicátému výročí – Třínohý pes jsem trávil poměrně dlouho, ale teď jsem s nim spokojený. A domnívám se, že zvyknout si budu muset i na nové album Třecí plochy, které vyšlo 7 října 2019. Tento článek tedy bude takovou fanouškovskou recenzí, přestože jsem asi

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..