|  | 

Finance

Banky se rozhodně o nové klienty neperou

Velice dlouho jsem musel hledat článek, který jsem psal někdy v říjnu 2014. Nakonec jsem jej našel na webu Webedition, který jsem již dávno prodali, ale článek na webu stále je, takže si jej můžete přečíst

Popisuje to, jak jsem nerefinancoval u GE money bank a raději jsem přešel na Zuno bank. Jenže měsíce plynou a z 300 tisíc se stala částka 188 tisíc, kterou kvůli hypotéce potřebuji refinancovat na delší dobu, abych nemusel měsíčně platit takový balík peněz. A dnešní článek bude právě o mém počínání.

 

V Zuno to prostě nejde

Zuno byla moje oblíbená banka. Do doby, než asi již po třetí snížili úrokovou sazbu na spořícím účtu a než začali nabízet úrokovou sazbu 6,6% pro refinancování.  Sám mám aktuálně 10,9% RPSN, a tak mě zajímalo, zda je mi Zuno schopné dát po 2 letech bezchybného splácení nějaký lepší úrok. Bohužel Davide, máte úrok 10,9% a v tuto chvíli vám nemůžeme nabídnout žádný lepší produkt. Odepsali mi ze Zuna v době, kdy mě tak finance nepálily, ale prostě jsem chtěl jen lepší úrok, protože 10,9% není aktuálně nic moc. Ať mi někdo říká, že se banky o klienty perou.

 

Prodloužení půjčky? Nejde

Mezitím jsem v KB dostal hypotéku na dům a pozemek a celková suma bude kolem 7 tisíc korun měsíčně. Líbilo by se mi, kdyby moje půjčka z Zuno měla nižší splátky. Podíval jsem se, jaké Jak na hypotékumožnosti nyní Zuno u nové půjčky nabízí. Nejprve mě zaujala délka splácení až 96 měsíců a také úrok kolem 6,9% RPSN. To zní dobře a to chci. Píši do Zuno, abych se zeptal, zda mohu prodloužit nějak dobu splatnosti své půjčky. V podstatě bych ve finále bance zaplatil více peněz, protože by se navýšil úrok za další měsíce. Banka odpověděla záporně, mám půjčku na maximální dobu, 72 měsíců. Aha zajímavé, ale nabízejí 96 měsíců. No dohadovat se s nimi nebudu, oni by měli bojovat o klienta, bank je dost a já svou půjčku Plus mohu kdykoliv bezplatně splatit a jít prostě jinam.

Zkouším Raiffeisen banku

Před několik lety jsem měl účet u Raifky a byl jsem spokojený. Byl sice dražší, ale všechno bylo rychlé, SMS fungovaly bezchybně a všechno bylo fajn. Napadlo mě podívat se po refinancování zde. Online kalkulačka spočítala, že 192 tisíc bych platil na 84 měsíců kolem 3100 Kč. Nyní platím 5500 Kč, takže úspora 2 tisíce by byla vážně super. Vyplnil jsem formulář u kterého jsem se dost podivil věcem jako že mohu označit, že jsem podnikatel a když to označím musím uvést svého zaměstnavatele. To je hodně divný.

Návrh mi vyrazil dech

Vše jsem tedy odklikal až do posledního detailu a odeslal jsem poptávku. Nabídka měla dorazit během několika minut. Opravdu dorazila a vyrazila mi dech. Raiffeisen nabízela 472 tisíc a měsíční splátku 6090 Kč. Prosím? Ale já nechci 470 tisíc, chci 192 tisíc a splátku 3100 Kč měsíčně, to si snad dělají prdel. čekal jsem, že se mi někdo z banky ozve, protože jsem věděl, že pokud nedojdu úvěr dokončit na pobočku budou mi volat, aby se zeptali, proč jsem tam ještě nebyl.

Nezájem o nového klienta

A vůbec jsem se v tomto nespletl. Dnes mi volali dokonce dvakrát. Nejprve se mě paní ptala, zda jsem už byl na pobočce úvěr dokončit. Řekl jsem že ne, načež se ptala na důvod a já odpověděl, že pro mě není půjčka výhodná neboť jsem chtěl měsíčně částku snížit ne navýšit. Aha dobře tak já to tady poznačím.

Asi za 2 hodiny volá další paní, která má přímo na starost zpracování nabídek z internetu. Ptá se mě na důvod, proč jsem nebyl na pobočce. Sakra vždyť jsem to samé řekl před 2 hodinami, ale zopakoval jsem, že to pro mě není výhodné. aha no dobře, povídá paní. Měl byste čas dojít na pobočku, kde bychom vám udělali nabídku?

No ano měl, ale jen v případě, že budu vědět, že mi nabídnete to, co jste navrhovali v kalkulačce, jinak je to pro mě ztráta času. Paní jsem ještě doplnil, že pokud je mi schopna udělat rozumnou nabídku, tak poslouchám a zajímá mě to. Čekal jsem, že když slyší můj zájem, že mi udělá nabídku nebo aspoň se pokusí data zadat do systému znova zkusí výpočet na mnou požadovanou částku 192 tisíc. Paní se ale rozloučila s tím, že když tedy budu chtít, ať se stavím na pobočce.

To jsem nečekal

Všude se dočtete jak se banky přetahují o klienty a nabízejí jim lepší úroky, jen aby dotáhli klienta do své banky. Já jsem ochoten nabídnout bankám více peněz než dám nyní za aktuální úvěr z Zuno Bank, který mi končí za 3 roky. Chci zbývající částku, která je cca 188 tisíc rozložit do více splátek, abych měl více peněz na zařizovaní nového bydlení a počítám s tím, že se mi to prodraží.

Ještě jsem požádal finanční poradkyni z Hypotečního úvěrového centra Kolín, která nám zařídila hypotéku na dům i pozemek od A po Z úplně skvěle, ať se mi zeptá v KB, kde momentálně máme hypotéku. No ale je doba dovolených, tak se to vleče a jsem zvědav s čím se Komerční banka vytasí. Nebude to žádná bomba. Komerční banku bych vyhlásil nejméně sympatickou bankou za posledních 10 let, ale bohužel jsem zde zavázán na moho a mnoho let. Pokud se mi tedy nepodaří refinancovat i hypotéku.

 

banky-se-rozhodne-o-nove-klienty-neperou

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Kam jsem investoval peníze ze Zonky?

  Kam jsem investoval peníze ze Zonky?

  Letošní finanční rok je fakt dost zvláštní. Už sec těším až v listopadu budu psát článek, protože na mých investicích nezůstala niť suchá a vůbec poprvé jsem i nějaké peníze ztratil, ale o tom až v roční rekapitulaci. V tomto článku bych se rád zaměřil na to, jak jsem rozdělil 65 tisíc ze Zonky, které

 • Zonky už jen Retiér – sbohem a šáteček

  Zonky už jen Retiér – sbohem a šáteček

  Aktualizace 9. 9. 2021 Musím se přiznat, že jsem byl tak naštvaný, že jsem to nevydržel a přes 400 půjček jsem prodal na sekundárním trhu. Byla to sice klikačka jedna půjčka za druhou a toto klikání se zdálo nekonečné, ale už jsem v Zonky nechtěl nechávat dál peníze. Stálo mě to sice na poplatcích přes

 • Projekt Onward Capital už nevydělává -aktualizováno

  Projekt Onward Capital už nevydělává -aktualizováno

  Ten, kdo čte pravidelně našeho Datla ví, že pravidelně inventuji a to pouze do projektů o kterých si myslím, že to má smysl. Třeba Zonky, Mintos a Twino jsou příkladem. Dále podílové fondy nebo stavební spoření. Aktualizace 25.5. 2021 Tak konečně si to můžeme přiznat – konec, poslední zhasnul a vypl i stránky Onwardu –

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..