|  |  | 

Cestování Výlety

Bruntál se svým zámkem je regionálním klenotem

V naší rubrice Města a jejich památky se dostáváme k teprve druhému článku. Tentokrát zavítáme do Bruntálu, na severovýchod naší země, do Nízkého Jeseníku. Asi sedmnáctitisícové městečko se v minulosti těšilo velké oblibě, je dokonce nejstarším institucionálním městem na území celé České republiky. I díky tomu tady najdeme celou řadu památek, které působí významně i při pohledu laickým okem. Například zbytky hradeb jen stěží můžeme zaměnit za běžný bezvýznamný dům. Ale najdeme zde také nádherné náměstí s historickými rysy či překrásný architektonicky nevšedně navržený zámek.

Bruntálský zámek ve stylu severské renesance

Celé centrum malebného městečka je oficiálně městskou památkovou zónou od roku 1992. A právě výše zmíněný bruntálský zámek je jeho dominantou. Historie zámku sahá až do druhé poloviny 13. století, kdy na místě nynější stavby stála gotická tvrz a později osobitý městský hrádek. Přestavby se hrad dočkalBruntal_2-300x193 ve 2. polovině 16. století a na začátku 17. století. Ujali se jí pánové z Vrbna, kteří tolik zbohatli na daních a jiných výdělcích z těžby okolních rudných dolů.

Tato přestavba byla pro zámek nejzásadnější a díky ní dostala stavba své jedinečné dispozice. Zámek umístěný do parku dostal tvar kruhové výseče a vnitřní nádvoří je trojúhelníkové. Zrak upoutá také zámecká věž a arkádové ochozy. Vstup do zámku i muzea stojí pár korun a v sezóně je návštěvníkům prohlídka umožněna sedm dní v týdnu od 9 do 17 hodin. V zámku sídlí také muzeum věnované přírodě Bruntálska a zdejším řemeslům a živnostem.

Potěší malebné náměstí, kostely i zbytky hradeb

Ale Bruntál to není jen zámek. Opravdu malebné je také náměstí Míru s celou plejádou měšťanských domů, kterým vévodí takzvaný Gabrielův dům z poloviny 16. století. Překvapivě v Bruntále napočítáme hned několik kostelů, z nichž nejvýznamnějším je Děkanský kostel nanebevzetí Panny Marie. Kostel leží nedaleko obou výše zmíněných turistických cílů v centru města a jeho gotické jádro se také dotýká 13. Bruntal_3-300x200století. Ke kostelu byla později přistavena také hrobka pánů z Vrbna a najdeme zde i několik náhrobků německých rytířů. Na druhou stranu od zámku pak leží kostel Panny Marie Utěšitelky, což je druhý významný z celé řady kostelů.

Milovníka opravdu dávných kamenných staveb jistě potěší zbytky opevnění městského jádra se dvěma baštami. Kus zdi s baštou najdeme přímo u zámku, další část pak zůstala zachována nedaleko již zmíněného kostela v parku Pod Baštou. Také Bruntál má samozřejmě své slavné rodáky. Za vidění určitě stojí rodný dům Teresy Kronesové, která se v Rakouska velmi proslavila jako herečka.

bruntal-se-svym-zamkem-je-regionalnim-klenotem

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..