|  |  | 

Cestování Výlety

Bruntál se svým zámkem je regionálním klenotem

V naší rubrice Města a jejich památky se dostáváme k teprve druhému článku. Tentokrát zavítáme do Bruntálu, na severovýchod naší země, do Nízkého Jeseníku. Asi sedmnáctitisícové městečko se v minulosti těšilo velké oblibě, je dokonce nejstarším institucionálním městem na území celé České republiky. I díky tomu tady najdeme celou řadu památek, které působí významně i při pohledu laickým okem. Například zbytky hradeb jen stěží můžeme zaměnit za běžný bezvýznamný dům. Ale najdeme zde také nádherné náměstí s historickými rysy či překrásný architektonicky nevšedně navržený zámek.

Bruntálský zámek ve stylu severské renesance

Celé centrum malebného městečka je oficiálně městskou památkovou zónou od roku 1992. A právě výše zmíněný bruntálský zámek je jeho dominantou. Historie zámku sahá až do druhé poloviny 13. století, kdy na místě nynější stavby stála gotická tvrz a později osobitý městský hrádek. Přestavby se hrad dočkalBruntal_2-300x193 ve 2. polovině 16. století a na začátku 17. století. Ujali se jí pánové z Vrbna, kteří tolik zbohatli na daních a jiných výdělcích z těžby okolních rudných dolů.

Tato přestavba byla pro zámek nejzásadnější a díky ní dostala stavba své jedinečné dispozice. Zámek umístěný do parku dostal tvar kruhové výseče a vnitřní nádvoří je trojúhelníkové. Zrak upoutá také zámecká věž a arkádové ochozy. Vstup do zámku i muzea stojí pár korun a v sezóně je návštěvníkům prohlídka umožněna sedm dní v týdnu od 9 do 17 hodin. V zámku sídlí také muzeum věnované přírodě Bruntálska a zdejším řemeslům a živnostem.

Potěší malebné náměstí, kostely i zbytky hradeb

Ale Bruntál to není jen zámek. Opravdu malebné je také náměstí Míru s celou plejádou měšťanských domů, kterým vévodí takzvaný Gabrielův dům z poloviny 16. století. Překvapivě v Bruntále napočítáme hned několik kostelů, z nichž nejvýznamnějším je Děkanský kostel nanebevzetí Panny Marie. Kostel leží nedaleko obou výše zmíněných turistických cílů v centru města a jeho gotické jádro se také dotýká 13. Bruntal_3-300x200století. Ke kostelu byla později přistavena také hrobka pánů z Vrbna a najdeme zde i několik náhrobků německých rytířů. Na druhou stranu od zámku pak leží kostel Panny Marie Utěšitelky, což je druhý významný z celé řady kostelů.

Milovníka opravdu dávných kamenných staveb jistě potěší zbytky opevnění městského jádra se dvěma baštami. Kus zdi s baštou najdeme přímo u zámku, další část pak zůstala zachována nedaleko již zmíněného kostela v parku Pod Baštou. Také Bruntál má samozřejmě své slavné rodáky. Za vidění určitě stojí rodný dům Teresy Kronesové, která se v Rakouska velmi proslavila jako herečka.

bruntal-se-svym-zamkem-je-regionalnim-klenotem

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Letos jsme si udělali s kamarády radost a objednali jsme si 5 denní pobyt v italských alpách. V tomto obsáhlejším článku přinášíme recenzi hotelu Resort Veronza v Caranu, kde jsme byli ubytování a také dojmy ze středisek Latemar a Alpe Cermis, kam jsme jezdili lyžovat. Cesta přes Rakousko, Německo až do Itálie Protože mám kamarády

 • Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  To je zase příběh. Proč, kdykoliv se něco podělá je z toho příběh k popukání, který ale vůbec není vtipný? Spíše smutný a to se vším všudy. Nejde o život, ale musím říct, že když se to se..tak se to se a to tak prostě je. Jedu si ani nevím jak To si takhle nedělního

 • Černobylský deník – díl šestý

  Černobylský deník – díl šestý

  Našim výšlapem na střechu paneláku končil první den v Černobylu. Po cestě zpět jsme museli povinně vystoupit na kontrolních stanovištích a projít detektorem radiace. Naštěstí nikdo z nás radioaktivní nebyl. V hotelo – ubytovně nás čekala večeře, kterou moc raději popisovat nebudu. Datel Honza byl spokojený, ale jemu chutná vše, takže v pořádku J Pořád jsem ale neměl dárek

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..