|  |  | 

Cestování Výlety

Darovský vodopád a vodopád Dírka

Horní tok řeky Berounky nabízí členitá a rozeklaná údolí s krásnou přírodou, díky kterým tady nalézáme rozmanité biotopy. Přírodní Park byl v lokalitě vyhlášen 1. 1. 1996 a rozprostírá se v blízkosti řeky. Líně se táhne od Plzně až k CHKO Křivoklátsko, což je asi třicet kilometrů vzdušnou čarou. Berounka tu v mnoha místech vytváří mohutné meandry a ústí do ní nespočet říček a potůčků. Na těchto přítocích, které nezřídka kdy prudce klesají do hlubokého údolí Berounky, nám příroda vykouzlila celou řadu vodopádů. Pojďme se podívat na vybrané z nich.

Zastavíme se v blízkosti obce Nadryby, kde napočítáme celkem čtyři vodní perly na náhrdelníku okolních potoků. My se však budeme věnovat jen vybraným z těchto vodopádům. Úctyhodnou výškou čtyř metrů se může pochlubit Darovský vodopád v těsné blízkosti obce Kostelec. Vodopád Dírka na Díreckém potoce nás pro změnu uvede do vodního království, které se na tomto potoce rozprostírá. Na jeho toku i přítocích napočítáme celou řadu dalších vodopádů a překrásných kaskád.

Vodní skvosty na Díreckém potoce okouzlí každého

Prvně jmenovaný Darovský vodopád ležící na stejnojmenném potoce je asi čtyři metry vysoký, ale bohužel se nemůže pochlubit žádným silným průtokem. Je proto vhodné se sem vydat v období tání či vyšších srážek. Najdete jej pár set metrů od obce Kostelec, když se dáte kolem kostela Sv. Jiří dolů k řece.

Autor: Jakub Sojka

Autor: Jakub Sojka

Z cesty odbočíte doprava podél první chaty a pěšinka vás dovede přímo k vodopádu.

V podstatě na druhém břehu nedaleko místní části Dírka se nachází vodopád Dírka. Asi tři metry vysoký mohutný vodopád disponuje silným a stabilním průtokem; napájí jej Dírecký potok. Od osady Dírka vedla k vodopádu pohodlná cesta, nicméně jeden z chatařů ji necitlivě přehradil plotem. K vodopádu je tak nutné sestupovat od Darovanského Dvoru. Dírecký potok to ale není jen vodopád Dírka. Na potoce a jeho přítocích nalezneme ještě další vodopády i četné kaskády. Tato lokalita je tak ideální pro vodní dobrodružství s kvalitním foťákem.

Společně s areálem Darovanského Dvoru, který nabízí potřebné zázemí, a pohodovou atmosférou v PP Horní Berounka, se nabízí výtečný výlet za dalšími z plejády přírodních krás naší vlasti.

darovsky-vodopad-a-vodopad-dirka

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Letos jsme si udělali s kamarády radost a objednali jsme si 5 denní pobyt v italských alpách. V tomto obsáhlejším článku přinášíme recenzi hotelu Resort Veronza v Caranu, kde jsme byli ubytování a také dojmy ze středisek Latemar a Alpe Cermis, kam jsme jezdili lyžovat. Cesta přes Rakousko, Německo až do Itálie Protože mám kamarády

 • Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  To je zase příběh. Proč, kdykoliv se něco podělá je z toho příběh k popukání, který ale vůbec není vtipný? Spíše smutný a to se vším všudy. Nejde o život, ale musím říct, že když se to se..tak se to se a to tak prostě je. Jedu si ani nevím jak To si takhle nedělního

 • Černobylský deník – díl šestý

  Černobylský deník – díl šestý

  Našim výšlapem na střechu paneláku končil první den v Černobylu. Po cestě zpět jsme museli povinně vystoupit na kontrolních stanovištích a projít detektorem radiace. Naštěstí nikdo z nás radioaktivní nebyl. V hotelo – ubytovně nás čekala večeře, kterou moc raději popisovat nebudu. Datel Honza byl spokojený, ale jemu chutná vše, takže v pořádku J Pořád jsem ale neměl dárek

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..