|  |  | 

Cestování Výlety

Darovský vodopád a vodopád Dírka

Horní tok řeky Berounky nabízí členitá a rozeklaná údolí s krásnou přírodou, díky kterým tady nalézáme rozmanité biotopy. Přírodní Park byl v lokalitě vyhlášen 1. 1. 1996 a rozprostírá se v blízkosti řeky. Líně se táhne od Plzně až k CHKO Křivoklátsko, což je asi třicet kilometrů vzdušnou čarou. Berounka tu v mnoha místech vytváří mohutné meandry a ústí do ní nespočet říček a potůčků. Na těchto přítocích, které nezřídka kdy prudce klesají do hlubokého údolí Berounky, nám příroda vykouzlila celou řadu vodopádů. Pojďme se podívat na vybrané z nich.

Zastavíme se v blízkosti obce Nadryby, kde napočítáme celkem čtyři vodní perly na náhrdelníku okolních potoků. My se však budeme věnovat jen vybraným z těchto vodopádům. Úctyhodnou výškou čtyř metrů se může pochlubit Darovský vodopád v těsné blízkosti obce Kostelec. Vodopád Dírka na Díreckém potoce nás pro změnu uvede do vodního království, které se na tomto potoce rozprostírá. Na jeho toku i přítocích napočítáme celou řadu dalších vodopádů a překrásných kaskád.

Vodní skvosty na Díreckém potoce okouzlí každého

Prvně jmenovaný Darovský vodopád ležící na stejnojmenném potoce je asi čtyři metry vysoký, ale bohužel se nemůže pochlubit žádným silným průtokem. Je proto vhodné se sem vydat v období tání či vyšších srážek. Najdete jej pár set metrů od obce Kostelec, když se dáte kolem kostela Sv. Jiří dolů k řece.

Autor: Jakub Sojka

Autor: Jakub Sojka

Z cesty odbočíte doprava podél první chaty a pěšinka vás dovede přímo k vodopádu.

V podstatě na druhém břehu nedaleko místní části Dírka se nachází vodopád Dírka. Asi tři metry vysoký mohutný vodopád disponuje silným a stabilním průtokem; napájí jej Dírecký potok. Od osady Dírka vedla k vodopádu pohodlná cesta, nicméně jeden z chatařů ji necitlivě přehradil plotem. K vodopádu je tak nutné sestupovat od Darovanského Dvoru. Dírecký potok to ale není jen vodopád Dírka. Na potoce a jeho přítocích nalezneme ještě další vodopády i četné kaskády. Tato lokalita je tak ideální pro vodní dobrodružství s kvalitním foťákem.

Společně s areálem Darovanského Dvoru, který nabízí potřebné zázemí, a pohodovou atmosférou v PP Horní Berounka, se nabízí výtečný výlet za dalšími z plejády přírodních krás naší vlasti.

darovsky-vodopad-a-vodopad-dirka

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Máme za sebou 14 dní v Thajsku. Spousta zážitků a vzpomínek, všechny kladné. Nyní už jen vše sepsat, sestříhat videa, udělat nějaký živý stream, kde si zavzpomínáme na to všechno a tím to končí. Pro tentokrát. Let s EVA AIR Z Vídně jsme letěli někdy okolo 18:30. Let BR61 je letem až do Tajwanské Thajpeje

 • Thajsko – díl první – před odjezdem

  Thajsko – díl první – před odjezdem

  Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní. 4

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..