|  |  | 

Cestování Výlety

Dva v jednom. Zámek Hradec nad Moravicí spolehlivě okouzlí

Dle mnohých jeden z nejkrásnějších zámků, jaké v České republice máme. Zcela jistě pak jeden z nejvýznamnějších zámků na Moravě a ve Slezsku s překrásným lesoparkem a druhým, tzv. Červeným zámkem. Místo, které se může pochlubit návštěvou takových osobností, jakými byli L. van Beethoven, N. Paganini a F. Schitz. Místo, které díky svým majitelům vždy dokázalo jít s dobou a představovat ty nejmodernější trendy. A mimo jiné také místo s obrovskou historií, která se táhne až k prvotnímu hradisku v 10. století našeho letopočtu. To je zámek v Hradci nad Moravicí.

Z hradiště až po centrum kulturního dění

Zámek Hradec nad Moravicí se nachází na jižní města Hradce nad Moravicí nedaleko Opavy, ovšem prvotně byla obydlena oblast zámku, dříve hradu i hradiště. Město vzniklo až o dost později. První stopy osídlení kopce, na kterém dnes stojí zámek se svým areálem, se datují až do 1. poloviny 8. století. Nejpozději od 10. století tady stávalo hradiště. Prvního ‚povýšení‘ se místo dočkalo v 2. polovině 13. 6960591682_6220c4045e_hstoletí, kdy se Přemyslovci rozhodli vystavět zde gotický knížecí hrad. Mezi majiteli hradu se vystřídaly i takové osobnosti české historie, jakými byli Přemysl Otakar II. či Matyáš Korvín. Po roce 1530 prochází hrad rozsáhlou rekonstrukcí, jelikož jej poničil požár.

Pro zámek podstatný byl rok 1585, kdy jej i s městem samotným získal do majetku Kašpar Pruskovský z Pruskova. Jeho rod se zasadil o to, aby hrad prošel rozsáhlou rekonstrukcí a pozvolna se začal měnit v zámek. Bylo dokonce dostaveno severní křídlo a na východním křídle proběhla modernizace v renesančním slohu. Koncem třicetileté války se pokračovalo v nastoleném tempu a zámek se dočkal dalších dvou křídel. Tou dobou byl mimo jiné zbudován také chovný rybník či takzvaná hodinová věž. Svou tvář začal dostávat i lesopark.

V 19. století byl přistaven krásný Červený zámek

Na samém sklonku 18. století zámek poškodil požár a začala rozsáhlá úprava areálu. Zbořeny byly hradby a věže, příkop byl zasypán, zámek modernizován do dnešní podoby a okolí upraveno podle italského vzoru. Hradec nad Moravicí se se svým zámkem stává centrem kulturního života a míří sem OLYMPUS DIGITAL CAMERAsvětově proslulé osobnosti, které jsem již zmínil v perexu. Ve druhé polovině 19. století spadá zámek pod Karla Maria Lichnovského, který nechal zbudovat mnoho dalších staveb. Kromě hradeb a hradní brány se jednalo o některé užitkové budovy, které se označují jako Červený zámek a působí majestátně. Dodnes se v Červeném zámku hojně konají různé kulturní akce. Zbudována byla také Bílá věž.

Po druhé světové válce převzal správu nad zámkem stát, který jej opravil a později v roce 2001 nechal zapsat na seznam národních kulturních památek. Na webové stránky zámku se můžete podívat kliknutím na tento odkaz.

dva-v-jednom-zamek-hradec-nad-moravici-spolehlive-okouzli

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Letos jsme si udělali s kamarády radost a objednali jsme si 5 denní pobyt v italských alpách. V tomto obsáhlejším článku přinášíme recenzi hotelu Resort Veronza v Caranu, kde jsme byli ubytování a také dojmy ze středisek Latemar a Alpe Cermis, kam jsme jezdili lyžovat. Cesta přes Rakousko, Německo až do Itálie Protože mám kamarády

 • Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  To je zase příběh. Proč, kdykoliv se něco podělá je z toho příběh k popukání, který ale vůbec není vtipný? Spíše smutný a to se vším všudy. Nejde o život, ale musím říct, že když se to se..tak se to se a to tak prostě je. Jedu si ani nevím jak To si takhle nedělního

 • Černobylský deník – díl šestý

  Černobylský deník – díl šestý

  Našim výšlapem na střechu paneláku končil první den v Černobylu. Po cestě zpět jsme museli povinně vystoupit na kontrolních stanovištích a projít detektorem radiace. Naštěstí nikdo z nás radioaktivní nebyl. V hotelo – ubytovně nás čekala večeře, kterou moc raději popisovat nebudu. Datel Honza byl spokojený, ale jemu chutná vše, takže v pořádku J Pořád jsem ale neměl dárek

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.