|  |  | 

Cestování Výlety

Dva v jednom. Zámek Hradec nad Moravicí spolehlivě okouzlí

Dle mnohých jeden z nejkrásnějších zámků, jaké v České republice máme. Zcela jistě pak jeden z nejvýznamnějších zámků na Moravě a ve Slezsku s překrásným lesoparkem a druhým, tzv. Červeným zámkem. Místo, které se může pochlubit návštěvou takových osobností, jakými byli L. van Beethoven, N. Paganini a F. Schitz. Místo, které díky svým majitelům vždy dokázalo jít s dobou a představovat ty nejmodernější trendy. A mimo jiné také místo s obrovskou historií, která se táhne až k prvotnímu hradisku v 10. století našeho letopočtu. To je zámek v Hradci nad Moravicí.

Z hradiště až po centrum kulturního dění

Zámek Hradec nad Moravicí se nachází na jižní města Hradce nad Moravicí nedaleko Opavy, ovšem prvotně byla obydlena oblast zámku, dříve hradu i hradiště. Město vzniklo až o dost později. První stopy osídlení kopce, na kterém dnes stojí zámek se svým areálem, se datují až do 1. poloviny 8. století. Nejpozději od 10. století tady stávalo hradiště. Prvního ‚povýšení‘ se místo dočkalo v 2. polovině 13. 6960591682_6220c4045e_hstoletí, kdy se Přemyslovci rozhodli vystavět zde gotický knížecí hrad. Mezi majiteli hradu se vystřídaly i takové osobnosti české historie, jakými byli Přemysl Otakar II. či Matyáš Korvín. Po roce 1530 prochází hrad rozsáhlou rekonstrukcí, jelikož jej poničil požár.

Pro zámek podstatný byl rok 1585, kdy jej i s městem samotným získal do majetku Kašpar Pruskovský z Pruskova. Jeho rod se zasadil o to, aby hrad prošel rozsáhlou rekonstrukcí a pozvolna se začal měnit v zámek. Bylo dokonce dostaveno severní křídlo a na východním křídle proběhla modernizace v renesančním slohu. Koncem třicetileté války se pokračovalo v nastoleném tempu a zámek se dočkal dalších dvou křídel. Tou dobou byl mimo jiné zbudován také chovný rybník či takzvaná hodinová věž. Svou tvář začal dostávat i lesopark.

V 19. století byl přistaven krásný Červený zámek

Na samém sklonku 18. století zámek poškodil požár a začala rozsáhlá úprava areálu. Zbořeny byly hradby a věže, příkop byl zasypán, zámek modernizován do dnešní podoby a okolí upraveno podle italského vzoru. Hradec nad Moravicí se se svým zámkem stává centrem kulturního života a míří sem OLYMPUS DIGITAL CAMERAsvětově proslulé osobnosti, které jsem již zmínil v perexu. Ve druhé polovině 19. století spadá zámek pod Karla Maria Lichnovského, který nechal zbudovat mnoho dalších staveb. Kromě hradeb a hradní brány se jednalo o některé užitkové budovy, které se označují jako Červený zámek a působí majestátně. Dodnes se v Červeném zámku hojně konají různé kulturní akce. Zbudována byla také Bílá věž.

Po druhé světové válce převzal správu nad zámkem stát, který jej opravil a později v roce 2001 nechal zapsat na seznam národních kulturních památek. Na webové stránky zámku se můžete podívat kliknutím na tento odkaz.

dva-v-jednom-zamek-hradec-nad-moravici-spolehlive-okouzli

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..