Evropská unie chce zlevnit poplatky obchodníků za placení kartou
Placení kartou u obchodníků je pro většinu nakupujících samozřejmostí. Ale málokdo z nás si uvědomuje, že tenhle pohodlný způsob placení za zboží či služby není zadarmo. V ČR obchodník odvádí bance za každou karetní transakci 1% z částky, což se v konečném důsledku může projevit v ceně zboží. Nyní Evropská unie došla s návrhem na určení stropu těhle poplatků. V návrhu se mluví o maximální sazbě 0,2% při platbě debetní kartou a 0,3% při platbě kartou kreditní. Jaký vliv to bude mít na spotřebitele a obchodníky, pokud se podaří tyhle podmínky uzákonit?
Více platebních terminálů
Obchodníci snížení poplatků za platby provedené kartou velmi rádi uvítají. Mají k tomu hned několik důvodů. Jak už jsem zmínil, v současné době musí bankám odvádět za každou transakci 1%, při nové úpravě to bude o 0,8% méně. To znamená, že z každé tisícikoruny „ušetří“ 9 Kč, což v celkovém objemu není vůbec malá částka. Tyhle „ušetřené“ peníze může obchodních proinvestovat jinými způsoby:
- investice do vybavení prodejny
- investice do personálu (v ČR nepravděpodobné)
- zlevnění zboží
- navýšení svého zisku
Ale hlavním motivem Evropské unie je především rozšíření míst, kde zákazník může platit kartou. Mnoho, především těch menších, obchodníků se zřízení platebních terminálů vyhýbalo právě z důvodu vysokých poplatků bance. Nyní se však situace může změnit. Jelikož je však norma teprve ve stadiu schvalování, můžeme její platnost (pokud půjde vše podle plánu) v ČR očekávat nejdříve v roce 2015.
Výhra spotřebitelů? Nikoliv
Na první pohled se může zdát, že na tomto nařízení nejvíce vydělá spotřebitel. Bohužel jsou ti, kteří si to myslí na velkém omylu. Ano, pokud se obchodníci opravdu namotivují k většímu počtu karetních terminálů, je to pro spotřebitele služba navíc a větší pohodlí. Ale tímto všechny klady končí. Banky tak přijdou o velkou část svých příjmů, kterou budou chtít získat zpět. No a kde nejjednodušeji k nim přijdou? Přece opět na svých zákaznících. Takže se můžeme dočkat doby, kdy vydání a vedení karty nebude zdarma, ale budeme za ni platit roční poplatek, banky nás už nebudou tolik motivovat k placení kartou svými bonusovými programy a v konečné fázi se nejspíš ani nedočkáme zlevnění zboží u obchodníků.
Výše popsané jsou sice jen spekulace, ale vedení bank tyhle možnosti připouští. Pokud by se sáhlo jen na bonusové programy, nemuselo by to pro spotřebitele znamenat citelnější změnu. Ostatní možnosti, jako jsou poplatky za vedení karty, nebo zvýšení poplatku za vedení účtu, by u klientů bank nejspíš neprošlo. Nechme se tedy překvapit, jak si banky s tímhle výpadkem příjmů poradí.
2 Comments
Tomáš
Snížit poplatky za placení kartou je rozhodně krok kupředu, hlavně v ČR, kde jsou bankovní poplatky stále nadprůměrně vysoké.
Datel
Bohužel si to banky vyberou zpětně na klientech…Takové peníze si ujít nenechají.