|  |  | 

Cestování Výlety

Historická Kelč stojí na pokraji zájmu, vyniká však památkami

Kelč je malé městečko na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje. Přes svých pouze asi 3000 obyvatel se může pochlubit bohatou historií a několika krásnými památkami. Na břehu říčky Juhyně se první lidé trvale usadili už kolem roku 1000 n. l., od roku 1131 se hovoří o vzniku obce.  Z památek vynikají dva krásné kostely a původně pozdně gotický zámek. Z běžné zástavby vyčnívá také radnice, budova školy a několik měšťanských domů.

Kostel sv. Kateřiny

Kostel svaté Kateřiny je nejspíš nejstarší stále stojící stavbou ve městě. První písemná známka o jeho existenci sahá až do roku 1429. Jak čas běžel, byl mnohokrát upraven a především rozšířen. Nejednou čelil svému osudu, když byl několikrát zpustošen požárem a poté nechán na pospas přírodě. Vždy se však našly prostředky na jeho opravu, i když to většinou trvalo desetiletí. V minulosti býval okolo kostela i hřbitov, který zanikl kolem roku 1786. Samotný kostel se nachází nedaleko náměstí, na kopci v severní části města.

Kostel sv. Petra a Pavla

Druhý kostel ve městě je umístěn strategičtěji ve středu městečka a je také výrazně větší. Svým vzhledem se řadí mezi pozdně barokní stavby. Původně stál bez věže, která byla dostavěna roku 1538 a dosahovala Kostel-a-fara-300x224výšky asi 38 metrů. Další velké úpravy proběhly až mezi lety 1770 – 1790, kdy byl dostavěn chrám a zvýšena věž na 48 metrů. Kostel je jednoloďovy s půdorysem kříže a na jeho pravém boku je krypta.

Zámek

Zámecká budova byla vystavěna mezi lety 1585 – 1596 v pozdně gotickém slohu. Během 17. století byla upravena renesančně a později dokonce barokně. Ani zámku se nevyhnuly katastrofy. Byl dobyt i vypálen a dlouhá desetiletí pustl. Oprav a obnovy se dočkal až roku 1928, v současnosti je v něm umístěna zvláštní internátní učňovská škola. Samotný zámek je mohutnou dominantou města, ční nad všechny stavby a je dobře viditelný i z dálky.

Mezi další zajímavé stavby můžeme zařadit několik měšťanských domů na náměstí, zvláště pak rodný dům bratří Křičků, kde je stálá expozice. Historicky zajímavými jsou také budovy školy a radnice. Celou řadu pozoruhodných i praktických informací si může každý dohledat na webu města. Ke shlédnutí jsou tam také další fotografie zmíněných budov.

 • Foto: město Kelč, licensed: publikováno se svolením
historicka-kelc-stoji-na-pokraji-zajmu-vynika-vsak-pamatkami

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem NEjel Zlínskou 50tku

  Jak jsem NEjel Zlínskou 50tku

  V tomto článku se chci „pochlubit“, jak jsem hrdinně odstoupil před začátkem závodu 🙂 Jde o závod horských kol, který se jezdí ve Zlíně a jmenuje se Zlínská 50. Závod jsme měli jet s Honzou, který jej jel a o dojmy ze závodu se podělí, až se mu bude chtít napsat článek. Registrujeme se na

 • Na kole Loučeň, Jabkenice, Seletice

  Na kole Loučeň, Jabkenice, Seletice

  Dnes bylo nádherně a tak jsem si udělal pár hodin čas, abych vyrazil na kolo. A i když jsem dal jen 50 km (trasa má jen 41 km, já jsem zabloudil a jel jsem jeden úsek znova, proto jsem najel více) bylo to nádherné a ve finále mě i bolí docela nody, byť jsem nastoupla

 • Na kole Milovice, Lysá, Nymburk

  Na kole Milovice, Lysá, Nymburk

  Minulou sobotu jsem si dal moc hezkou trasu na kole, kterou jsem si dopředu naplánoval přes mapy a pak jsem se řídil podle mobilu, který jsem sebou měl. Seznámím vás trochu s touto trasou, byť sám jsem vynechal spoustu věcí – míst, kam v se můžete podívat. Jde o cca 60 km, které jsem si

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..