|  |  | 

Cestování Výlety

Historická Kelč stojí na pokraji zájmu, vyniká však památkami

Kelč je malé městečko na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje. Přes svých pouze asi 3000 obyvatel se může pochlubit bohatou historií a několika krásnými památkami. Na břehu říčky Juhyně se první lidé trvale usadili už kolem roku 1000 n. l., od roku 1131 se hovoří o vzniku obce.  Z památek vynikají dva krásné kostely a původně pozdně gotický zámek. Z běžné zástavby vyčnívá také radnice, budova školy a několik měšťanských domů.

Kostel sv. Kateřiny

Kostel svaté Kateřiny je nejspíš nejstarší stále stojící stavbou ve městě. První písemná známka o jeho existenci sahá až do roku 1429. Jak čas běžel, byl mnohokrát upraven a především rozšířen. Nejednou čelil svému osudu, když byl několikrát zpustošen požárem a poté nechán na pospas přírodě. Vždy se však našly prostředky na jeho opravu, i když to většinou trvalo desetiletí. V minulosti býval okolo kostela i hřbitov, který zanikl kolem roku 1786. Samotný kostel se nachází nedaleko náměstí, na kopci v severní části města.

Kostel sv. Petra a Pavla

Druhý kostel ve městě je umístěn strategičtěji ve středu městečka a je také výrazně větší. Svým vzhledem se řadí mezi pozdně barokní stavby. Původně stál bez věže, která byla dostavěna roku 1538 a dosahovala Kostel-a-fara-300x224výšky asi 38 metrů. Další velké úpravy proběhly až mezi lety 1770 – 1790, kdy byl dostavěn chrám a zvýšena věž na 48 metrů. Kostel je jednoloďovy s půdorysem kříže a na jeho pravém boku je krypta.

Zámek

Zámecká budova byla vystavěna mezi lety 1585 – 1596 v pozdně gotickém slohu. Během 17. století byla upravena renesančně a později dokonce barokně. Ani zámku se nevyhnuly katastrofy. Byl dobyt i vypálen a dlouhá desetiletí pustl. Oprav a obnovy se dočkal až roku 1928, v současnosti je v něm umístěna zvláštní internátní učňovská škola. Samotný zámek je mohutnou dominantou města, ční nad všechny stavby a je dobře viditelný i z dálky.

Mezi další zajímavé stavby můžeme zařadit několik měšťanských domů na náměstí, zvláště pak rodný dům bratří Křičků, kde je stálá expozice. Historicky zajímavými jsou také budovy školy a radnice. Celou řadu pozoruhodných i praktických informací si může každý dohledat na webu města. Ke shlédnutí jsou tam také další fotografie zmíněných budov.

 • Foto: město Kelč, licensed: publikováno se svolením
historicka-kelc-stoji-na-pokraji-zajmu-vynika-vsak-pamatkami

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Máme za sebou 14 dní v Thajsku. Spousta zážitků a vzpomínek, všechny kladné. Nyní už jen vše sepsat, sestříhat videa, udělat nějaký živý stream, kde si zavzpomínáme na to všechno a tím to končí. Pro tentokrát. Let s EVA AIR Z Vídně jsme letěli někdy okolo 18:30. Let BR61 je letem až do Tajwanské Thajpeje

 • Thajsko – díl první – před odjezdem

  Thajsko – díl první – před odjezdem

  Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní. 4

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..