|  |  | 

Cestování Výlety

Historická Kelč stojí na pokraji zájmu, vyniká však památkami

Kelč je malé městečko na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje. Přes svých pouze asi 3000 obyvatel se může pochlubit bohatou historií a několika krásnými památkami. Na břehu říčky Juhyně se první lidé trvale usadili už kolem roku 1000 n. l., od roku 1131 se hovoří o vzniku obce.  Z památek vynikají dva krásné kostely a původně pozdně gotický zámek. Z běžné zástavby vyčnívá také radnice, budova školy a několik měšťanských domů.

Kostel sv. Kateřiny

Kostel svaté Kateřiny je nejspíš nejstarší stále stojící stavbou ve městě. První písemná známka o jeho existenci sahá až do roku 1429. Jak čas běžel, byl mnohokrát upraven a především rozšířen. Nejednou čelil svému osudu, když byl několikrát zpustošen požárem a poté nechán na pospas přírodě. Vždy se však našly prostředky na jeho opravu, i když to většinou trvalo desetiletí. V minulosti býval okolo kostela i hřbitov, který zanikl kolem roku 1786. Samotný kostel se nachází nedaleko náměstí, na kopci v severní části města.

Kostel sv. Petra a Pavla

Druhý kostel ve městě je umístěn strategičtěji ve středu městečka a je také výrazně větší. Svým vzhledem se řadí mezi pozdně barokní stavby. Původně stál bez věže, která byla dostavěna roku 1538 a dosahovala Kostel-a-fara-300x224výšky asi 38 metrů. Další velké úpravy proběhly až mezi lety 1770 – 1790, kdy byl dostavěn chrám a zvýšena věž na 48 metrů. Kostel je jednoloďovy s půdorysem kříže a na jeho pravém boku je krypta.

Zámek

Zámecká budova byla vystavěna mezi lety 1585 – 1596 v pozdně gotickém slohu. Během 17. století byla upravena renesančně a později dokonce barokně. Ani zámku se nevyhnuly katastrofy. Byl dobyt i vypálen a dlouhá desetiletí pustl. Oprav a obnovy se dočkal až roku 1928, v současnosti je v něm umístěna zvláštní internátní učňovská škola. Samotný zámek je mohutnou dominantou města, ční nad všechny stavby a je dobře viditelný i z dálky.

Mezi další zajímavé stavby můžeme zařadit několik měšťanských domů na náměstí, zvláště pak rodný dům bratří Křičků, kde je stálá expozice. Historicky zajímavými jsou také budovy školy a radnice. Celou řadu pozoruhodných i praktických informací si může každý dohledat na webu města. Ke shlédnutí jsou tam také další fotografie zmíněných budov.

 • Foto: město Kelč, licensed: publikováno se svolením
historicka-kelc-stoji-na-pokraji-zajmu-vynika-vsak-pamatkami

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Letos jsme si udělali s kamarády radost a objednali jsme si 5 denní pobyt v italských alpách. V tomto obsáhlejším článku přinášíme recenzi hotelu Resort Veronza v Caranu, kde jsme byli ubytování a také dojmy ze středisek Latemar a Alpe Cermis, kam jsme jezdili lyžovat. Cesta přes Rakousko, Německo až do Itálie Protože mám kamarády

 • Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  To je zase příběh. Proč, kdykoliv se něco podělá je z toho příběh k popukání, který ale vůbec není vtipný? Spíše smutný a to se vším všudy. Nejde o život, ale musím říct, že když se to se..tak se to se a to tak prostě je. Jedu si ani nevím jak To si takhle nedělního

 • Černobylský deník – díl šestý

  Černobylský deník – díl šestý

  Našim výšlapem na střechu paneláku končil první den v Černobylu. Po cestě zpět jsme museli povinně vystoupit na kontrolních stanovištích a projít detektorem radiace. Naštěstí nikdo z nás radioaktivní nebyl. V hotelo – ubytovně nás čekala večeře, kterou moc raději popisovat nebudu. Datel Honza byl spokojený, ale jemu chutná vše, takže v pořádku J Pořád jsem ale neměl dárek

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..