|  |  | 

Cestování Výlety

Historická Kelč stojí na pokraji zájmu, vyniká však památkami

Kelč je malé městečko na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje. Přes svých pouze asi 3000 obyvatel se může pochlubit bohatou historií a několika krásnými památkami. Na břehu říčky Juhyně se první lidé trvale usadili už kolem roku 1000 n. l., od roku 1131 se hovoří o vzniku obce.  Z památek vynikají dva krásné kostely a původně pozdně gotický zámek. Z běžné zástavby vyčnívá také radnice, budova školy a několik měšťanských domů.

Kostel sv. Kateřiny

Kostel svaté Kateřiny je nejspíš nejstarší stále stojící stavbou ve městě. První písemná známka o jeho existenci sahá až do roku 1429. Jak čas běžel, byl mnohokrát upraven a především rozšířen. Nejednou čelil svému osudu, když byl několikrát zpustošen požárem a poté nechán na pospas přírodě. Vždy se však našly prostředky na jeho opravu, i když to většinou trvalo desetiletí. V minulosti býval okolo kostela i hřbitov, který zanikl kolem roku 1786. Samotný kostel se nachází nedaleko náměstí, na kopci v severní části města.

Kostel sv. Petra a Pavla

Druhý kostel ve městě je umístěn strategičtěji ve středu městečka a je také výrazně větší. Svým vzhledem se řadí mezi pozdně barokní stavby. Původně stál bez věže, která byla dostavěna roku 1538 a dosahovala Kostel-a-fara-300x224výšky asi 38 metrů. Další velké úpravy proběhly až mezi lety 1770 – 1790, kdy byl dostavěn chrám a zvýšena věž na 48 metrů. Kostel je jednoloďovy s půdorysem kříže a na jeho pravém boku je krypta.

Zámek

Zámecká budova byla vystavěna mezi lety 1585 – 1596 v pozdně gotickém slohu. Během 17. století byla upravena renesančně a později dokonce barokně. Ani zámku se nevyhnuly katastrofy. Byl dobyt i vypálen a dlouhá desetiletí pustl. Oprav a obnovy se dočkal až roku 1928, v současnosti je v něm umístěna zvláštní internátní učňovská škola. Samotný zámek je mohutnou dominantou města, ční nad všechny stavby a je dobře viditelný i z dálky.

Mezi další zajímavé stavby můžeme zařadit několik měšťanských domů na náměstí, zvláště pak rodný dům bratří Křičků, kde je stálá expozice. Historicky zajímavými jsou také budovy školy a radnice. Celou řadu pozoruhodných i praktických informací si může každý dohledat na webu města. Ke shlédnutí jsou tam také další fotografie zmíněných budov.

  • Foto: město Kelč, licensed: publikováno se svolením
historicka-kelc-stoji-na-pokraji-zajmu-vynika-vsak-pamatkami

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..