|  |  | 

Film Kultura

Hra o trůny 5 série – na oko dobrý

Pozor na to, pokud tohle budete číst a pátá série Hry o trůny vás zatím míjela, tak nečtěte dále, protože je zde plno spojlerů, které by vám zážitek pokazily. Pokud i přesto budete pokračovat nestěžujte si, varoval jsem vás.

Je to pár dní, co jsem dokoukal pátou sérii Hry o trůny a všechno jsem si nechal uležet pěkně v hlavě. Nyní již z řádně vychladlou hlavou se za ni musím chytit a říct si proč? Proč se tvůrci seriálu dopustili tolika změn proti knižní předloze? Proč už nemůže být seriál Hra o trůny stejně dobrá a řekněme věrná základu knihy jako v první sérii? Musím se omluvit, nepamatuji si přesně, jak se jednotlivé postavy píší, ale předpokládám, že poznáte koho mám na mysli.

Snaha zalíbit se

Dle mého skromného názoru je za tím vším jen snaha přilákat další diváky, zalíbit se, prostě udělat vše proto, aby se divák mohl kochat a rozplývat se u televizní obrazovky. Takovou snahu sice chápu, ale nějak se mi zdá, že pátá série je prostě jen zlaté pozlátko pro lidi, které nebaví číst a spokojí se s tím, co vidí na plátně.

Osobně jsem nejprve viděl první sérii a teprve poté jsem si koupil od R.R. George Martina první knihu Hra o trůny a žasl jsem, jak se seriál drží knižní předlohy. Jak by také ne, vždy se na něm podíval sám spisovatel. Některé hlášky byly přímo citované. Pak jsem kupoval další a další knihy až jsem dočetl Tanec s draky a nyní jsem dokoukal pátou sérii a jsem zklamaný.

Příliš mnoho změn

Jak jsem se postupně díval na jednotlivé díly a děj ubíhal, vybavovali se mi scény z knihy a viděl jsem najednou všechny ty odlišnosti. Chápu moc dobře, že se nikdy nedá filmové, notabene seriálové zpracování srovnávat s knihou, což přesně se nyní snažím nedělat, ale moc mi to nejde, ale spíše mi nejde do hlavy to množství změn.

hra_o_trunyTak například nepodstatný rozdíl. Mistr Emon na zdi v knize zemře až na lodi, kdy se plaví se Samem do citadely. V seriálu zemře na Zdi. Budíš, skoro nepodstatné. Pokud jsem dobře viděl a filmaři neudělají s dějem něco zemřela princezna Myrcela na loni, když odjížděla s Jaimem Lannisterem na otravu jedem.

V knize dostal poměrně velký prostor kapitán prince Dorana, který se jal princeznu Myrcelu chránit a ač se mu to nepovedlo úplně utrpěla ona jen zranění, pokud si dobře vzpomínám. A pokud to filmaři nechají tak, považuji toto hodně silný zásah do děje, který výrazně mění nebo může změnit následující události.

Sansa provdaná Remsayho

Další hořkou pilulkou, kterou jsem ale zatím odmítl strávit je to, že v seriálu si Sansa skutečně vezme za muže Ramsayho Boltona (Sněha). Jen aby mohli ukázat, jak ji ničí a týrá jako svého oblíbeného Theona Greyjoye? V knize Petyr Baeliš za Sanssu nastrčil jinou dívku, která se měla stát manželkou Ramsayho Boltona.  Sám Petyr pokud se nepletu dál vydával Sansu pod jiným jménem. Co se s ní přesně stalo si nepamatuji (musím přečíst znova celou poslední knihu), ale taková krutá změna je dle mého názoru nutná jen pro zajímavější děj na filmovém plátně.

6 řada a John Sníh

Zdaleka jsem nevystihl všechny změny, které se konaly, jen ty, které mi leží v žaludku. Nikdy mi nevadilo, že se seriál trochu lišil od knihy, ale tohle už není trochu. Ovšem zcela mi vyrazila dech informace, že se do šesté řady vrátí John Sníh. Ano mám ho rád toho kluka, to je jasné a možná bude i v knize něco jako Catelyn Stark, která, jak víme také „žije“, ale nejsem si jistý, zda už těch návratů není hodně. Na R.R. George Martinovi se mi líbí to, že úplně kašle na vaše hrdiny a nechá vám je klidně chladnokrevně zavraždit a ještě vám vraždu šťavnatě popíše. To je pro mě velmi důležité. Sice se mi to nelíbí, postavy mám rád, ale aspoň víme, že nejde o tuctovou fantazy na hrdiny, kdy hlavní Rambo, ač přes překážky je prostě neporazitelný a vždy vyhraje. Ale je to opravdu tak?

Ať už to bude jakkoliv šestou sérii nechci vidět dřív, dokud nebudu mít přečtenou knihu, kterou teprve R.R. George Martin dopisuje. Vím bude trvat, než ji dopíše, než se vydá a přeloží do češtiny, ale za to čekání to stojí. Hra o trůny je zatím naprosto skvělá série knih kde se konají intriky vše za cílem získat vládu a usednout na Železný trůn.

hra-o-truny-5-serie-na-oko-dobry

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Hugh Howey – Silo, Turnus, Prach – Recenze trilogie

  Hugh Howey – Silo, Turnus, Prach – Recenze trilogie

  Právě jsem dočetl trilogii sci-fi žánru od Hugha Howeyho, která je sice z budoucnosti, ale prakticky tam nenajde nic, s čím bychom se nesetkali dnešní době. Je tak čtivá, že ji dokonce četla i manželka, která nemá žánr sci-fi vůbec ráda.   O čem to je? Představte si, že dojde k nějaké katastrofě a země se

 • Modern Talking – zůstanou legendou navždy

  Modern Talking – zůstanou legendou navždy

  O Modern Talking jsem chtěl napsat již delší dobu. Ale pořád jsem si nebyl jistý, jak článek uchopit a prakticky jsi nejsem jistý dosud. Jsem jejich velý fanoušek již od pěti let, ale nerad bych, aby článek vyšel jednostranně a příliš fanouškovsky, současně však chci dát najevo, co cítím, když poslouchám především jejich starší desky.

 • Mňága a Žďorp – krásná oslava třicetin v Karlíně

  Mňága a Žďorp – krásná oslava třicetin v Karlíně

  Moje nejoblíbenější kapela Mňága a Žďorp, kterou poslouchám pouhých 18 let, oslavila v úterý krásným koncertem ve Foru Karlín svých 30 let. Byl jsem v první brázdě, tak vám mohu zprostředkovat zážitek.   Doors od 18 hodin Upřímně se mi ten den moc nechtělo. Kvůli koncertu jsem si vzal půl den dovolené a následující den jsem dovolenkoval

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.