|  |  | 

Cestování Výlety

Hrad Veveří a přilehlá Brněnská přehrada

Tipů na výlet je v české republice nepočítaně, nicméně problematičtější je to v blízkosti velkých měst. Velmi pěknou turistickou oblast přitom mají v dosahu obyvatelé Brna. V severozápadní části Brna v místní části Bystrc je hojně navštěvovaná Brněnská přehrada s potřebným zázemím. Přímo nad ní se pak tyčí rozlehlý hradní komplex Veveří. Právem je kombinace těchto dvou zajímavých míst vyhledávaným cílem široké veřejnosti.

Veveří patří k největším hradům v ČR

Hrad Veveří se může pyšnit historií, jako málokterý jiný hrad. Byl založen už roku 1059 na skalnatém ostrohu severozápadně od Brna. Přímo pod ním pak protékala řeka Svratka. Během mnoha staletí několikrát odolal obléhání a mnohonásobně byl upravován a přestavován, na základě čehož dnes tvoří jeden z největších hradních komplexů v celé české republice. Podobně významný je i svou historií. Na OLYMPUS DIGITAL CAMERAhradě se vystřídala celá řada majitelů, nicméně dobře sloužil ještě na začátku 20. století. Zajímavostí je, že byl hrad v minulosti vyhledávaným místem významných osobností. Vřelý vztah k němu choval T. G. Masaryk, část svatební cesty tady strávil tehdejší ministr obchodu britského království Winston Churchill.

Brňané na něj nyní nedají dopustit. Hrad je velmi vyhledávaný a pořádají se na něm četné kulturní akce. O víkendu zde bývá velmi přelidněno. Díky četným přestavbám můžeme na hradě obdivovat umělecký průřez staletími, což je v podstatě unikát. Kdo by se chtěl na hrad podívat, může využít MHD z Brna. Po vlastní ose se pak dá k Veveří dostat také z D1 od sjezdu u Říčan a něco ze severu od Veverské Bítýšky. Potřebné informace pak najdete na oficiálních stránkách hradu.

Co takhle léto na Prýglu?

OLYMPUS DIGITAL CAMERASeverozápadně od Brna neláká turisty jen hrad Veveří. Pro potenciální návštěvu je v letních měsících možná ještě důležitější Brněnská přehrada neboli Prýgl. Vodní nádrž Brno je vodní dílo na řece Svratce, které mělo v minulosti sloužit především jako zdroj pitné vody pro rozrůstající se Brno. V současnosti se však pitná voda odebírá odjinud a Brněnská přehrada tak slouží především rekreačním účelům a také jako zdroj elektrické energie. Na dnešním dně přehrady dříve stávala obec Kníničky. Okolní terén i lesní porost pak vybízejí k turistice i cyklistickým výletům. Ostatně více toho zjistíte na těchto webových stránkách.

hrad-veveri-a-prilehla-brnenska-prehrada

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..