|  |  | 

Cestování Výlety

Hrad Veveří a přilehlá Brněnská přehrada

Tipů na výlet je v české republice nepočítaně, nicméně problematičtější je to v blízkosti velkých měst. Velmi pěknou turistickou oblast přitom mají v dosahu obyvatelé Brna. V severozápadní části Brna v místní části Bystrc je hojně navštěvovaná Brněnská přehrada s potřebným zázemím. Přímo nad ní se pak tyčí rozlehlý hradní komplex Veveří. Právem je kombinace těchto dvou zajímavých míst vyhledávaným cílem široké veřejnosti.

Veveří patří k největším hradům v ČR

Hrad Veveří se může pyšnit historií, jako málokterý jiný hrad. Byl založen už roku 1059 na skalnatém ostrohu severozápadně od Brna. Přímo pod ním pak protékala řeka Svratka. Během mnoha staletí několikrát odolal obléhání a mnohonásobně byl upravován a přestavován, na základě čehož dnes tvoří jeden z největších hradních komplexů v celé české republice. Podobně významný je i svou historií. Na OLYMPUS DIGITAL CAMERAhradě se vystřídala celá řada majitelů, nicméně dobře sloužil ještě na začátku 20. století. Zajímavostí je, že byl hrad v minulosti vyhledávaným místem významných osobností. Vřelý vztah k němu choval T. G. Masaryk, část svatební cesty tady strávil tehdejší ministr obchodu britského království Winston Churchill.

Brňané na něj nyní nedají dopustit. Hrad je velmi vyhledávaný a pořádají se na něm četné kulturní akce. O víkendu zde bývá velmi přelidněno. Díky četným přestavbám můžeme na hradě obdivovat umělecký průřez staletími, což je v podstatě unikát. Kdo by se chtěl na hrad podívat, může využít MHD z Brna. Po vlastní ose se pak dá k Veveří dostat také z D1 od sjezdu u Říčan a něco ze severu od Veverské Bítýšky. Potřebné informace pak najdete na oficiálních stránkách hradu.

Co takhle léto na Prýglu?

OLYMPUS DIGITAL CAMERASeverozápadně od Brna neláká turisty jen hrad Veveří. Pro potenciální návštěvu je v letních měsících možná ještě důležitější Brněnská přehrada neboli Prýgl. Vodní nádrž Brno je vodní dílo na řece Svratce, které mělo v minulosti sloužit především jako zdroj pitné vody pro rozrůstající se Brno. V současnosti se však pitná voda odebírá odjinud a Brněnská přehrada tak slouží především rekreačním účelům a také jako zdroj elektrické energie. Na dnešním dně přehrady dříve stávala obec Kníničky. Okolní terén i lesní porost pak vybízejí k turistice i cyklistickým výletům. Ostatně více toho zjistíte na těchto webových stránkách.

hrad-veveri-a-prilehla-brnenska-prehrada

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..