|  |  | 

Knihy Kultura

Hugh Howey – Silo, Turnus, Prach – Recenze trilogie

Právě jsem dočetl trilogii sci-fi žánru od Hugha Howeyho, která je sice z budoucnosti, ale prakticky tam nenajde nic, s čím bychom se nesetkali dnešní době. Je tak čtivá, že ji dokonce četla i manželka, která nemá žánr sci-fi vůbec ráda.

 

O čem to je?

Představte si, že dojde k nějaké katastrofě a země se stane neobyvatelná. To není těžká představa, nabízí nám ji tvůrci postapokaliptických filmů video her prakticky pořád. Takže neobyvatelnou pustinu máme. Avšak nějací lidé přeci jen existují. Žijí ale v podzemí v cca 120 patrovém železobetonovém silu, tedy domě, kde jsou jednotlivá patra spojena schodištěm.

 

Lidé zde žijí své životy, rodí se (za přísných podmínek početí), chodí do školy, pracují, umírají, prakticky tak, jak jsme zvyklí jen s tím rozdílem, že denní světlo vidí přes kameru a monitor, který je zavěšen v nejvyšším patře, v kavárně.
Silo má svého šerifa a zástupce, svou starostku, IT oddělení a většina věcí je jak to známe z aktuální doby až na vymoženosti typu auta, veškeré pracovní a výrobní stroje a podobně. V Silu najdeme servery, ale třeba papír je zde vyloženě nedostatkovým zbožím a použití papír se pouze recykluje znova a znova.

Spokojený život nebo depka?

Většina lidí se v Silu již narodila a nemají ani ponětí o životě, který kdysi býval na povrchu.Někteří však jsou zvídaví více než jiný a vrtá jim hlavou, co je tam „Venku“. Jenže zrovna toto slovo je zakázané a většinou vede k tomu, že je člověk ze Sila vykázán. Je oblečen do oděvu, který ho má chránit před venkovním jedovatým ovzduším a je vypuštěn ven.

 

Ač mu v tu chvíli nikdo nemůže již nic nařídit, přesto se takové vyhoštěné osoby nejprve vrhnou na kameru, která předává obraz do kavárny Sila a začnou ji čistit. Proč? Co se vlastně stalo, kdo zahubil planetu? Kdo to celé řídí a za jakým účelem? A proč lidé odsouzení na smrt čistí kameru? To vše jsou otázky, které dostanou svých odpovědí v průběhu všech tří knih.

Silo

V první knize se seznámíte s životem Sila, jak to v něm chodí, funguje, potkáte pár osob, které dlouho nepřežijí, ale současně dostanete odpovědi na nejpalčivější otázky. Někteří lidé mají důležitější roli než jiní, ale co bych to byl za člověka, kdybych vám to měl prozrazovat a kazit vám radost ze čtení? První kniha má velmi rychlý spád a děj zde ubíhá, jak na běžícím pásu. Ani se nenadějete a bude konec. Na tento konec nepřímo navazuje kniha třetí.

Turnus

V této knize, která je jakýsi prequel knihy první a která začíná ještě v době, kdy byl život na zemi v podobě jak ho nyní známe zjistíte, kdo nechal Silo postavit, proč a co se vlastně stalo, že život na povrchu zanikl. Dále se budete ubírat životem jednoho človíčka z vedení, který si naneštěstí vzpomene na své jméno i na celý svůj předchozí život. Turnus je nejsilnější knihou z těch tří a má nejmenší spád. Osobně jsem se malinko zamotal do důvodu, proč to celé vlastně vzniklo, protože vysvětlení není úplně snadné .-) Kniha má místy spád, jindy malinko stagnuje, ale pořád jeto výborné čtení.

Prach

V posledním dílu se děj posouvá nejrychleji a je ze všech tří dílů asi nejvíce čtivý. Čtenář zjistí odpovědi na většinu otázek a na ty další, kde odpovědi nejsou si domyslí. Prach se čte velice dobře, až je člověku líto, že je najednou konec příběhu. Ale všechno má svůj začátek i konec a tak je to dobře.

 

Všechny tři knihy se velice dobře čtou, Turnus je o malinko delší a složitější Některé části zde ubíhají rychle a čtou se sami, jiné jsou o malinko delší a méně záživné, ale to už jsem psal, že?. Hugh Howey  má však dle mého názoru velmi dobrý styl psaní a jeho způsob vyprávění mi zkrátka sedí, je hodně čtivý.Nepopisuje zbytečně obšírně postavy nebo předměty jako George R.R. Martin (popis rytiře oblečeného na turnaj je klidně na celou stránku), ale spíše přesně a výstižně. Charaktery osob jsou také dobré i když nejsou tak propracované jako například u Zaklínače, kde trpaslík Zoltan je prostě opravdu svůj, stejně jako Marigold. Tam už podle stylu řeči poznáte kdo mluví, aniž byste věděli, že je to dotyčná postava. Ale i tak jsou všechny tři knihy skvělé.

 

Velkou výhodu vidím v tom, že nejde o klasické sci-fi myšleno tak, že byste se setkávali s nějakými roboty, mimozemskou civilizací nebo nějakými zařízeními, které neznáme. Proto by se tyto knihy mohli líbit i lidem, kteří sci-fi žánr nemusí jako moje manželka 🙂 A ta opravdu přečetla první díl hodně rychle a už se nyní chystá na druhý. Už se těším na další knihy Hugha Howeye, protože pokud budou další knihy tak dobré jako tyto tři, tak určitě stojí za přečtení
hugh-howey-silo-turnus-prach-recenze-trilogie

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Kapelu poslouchám už přes 20 let a jejich předposlední album k třicátému výročí – Třínohý pes jsem trávil poměrně dlouho, ale teď jsem s nim spokojený. A domnívám se, že zvyknout si budu muset i na nové album Třecí plochy, které vyšlo 7 října 2019. Tento článek tedy bude takovou fanouškovskou recenzí, přestože jsem asi

 • Terry Goodkind – Paní smrt – recenze knihy

  Terry Goodkind – Paní smrt – recenze knihy

  Není už toho Goodkinda dost? Asi ne, ale pauzu to chtělo. Mezitím jsem stihl několik jiných knih. Co ale můžu říct hned na začátku – jsem rád, že v knize Paní smrt a ani v navazujících knihách nebude Richard a Kahlan, protože to už by bylo opravdu trochu moc. Mám je oba moc rád, ale

 • Kevin Hearne – Útok obrů – recenze knihy

  Kevin Hearne – Útok obrů – recenze knihy

  Když jsem hledal novou knihu, kterou bych si koupil, zaujal mě obal knihy Útok obrů i její popis. Autor pro mě zcela neznámý, neboť nejsem zcela fanouškem městských fantazy (které autor dosud psal), mám mnohem raději fantazy z dob dávno minulých. Když jsem si ale přečetl, že zrovna z takové doby má Útok obrů být,

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..