|  |  | 

Film Kultura

Interstellar – parádní tříhodinová podívaná

Ano přiznávám se hned na začátek. Filmy Christophera Nolena mě něčím přitahují a nějakým zvláštním režisérským kouzlem oslovují. O filmu Interstellar jsem ani vlastně nevěděl. Nikdy žádná velká marketingová kampaň a tak když přišel do kin někdy v prosinci profrčel si tento film kolem mě, bez povšimnutí. Až v lednu jsme četl někde, už ani nevím kde, že jde o nejlepší film za hodně dlouho dobu. I tak mi trvalo skoro celý měsíc než jsme se na Interstellar vypravili do kina na promítání ve 4K rozlišení.

Musíte vidět v kině

Interstellar je film s velkým F a jeho hudební i zvuková efektová kulisa je tak mohutná, že by byl jen poloviční zážitek tento film nevidět v kině. Bohužel jej v kinech už moc nenajdete, ale stojí za to trochu pohledat. Kromě zmíněné hudby, kterou složil Hans Zimmer je skvělý zážitek vidět prostorná vesmír na velkém plátně. Zkrátka na „malé“ televizi by to nebylo asi vůbec ono.

Když svět spěje do záhuby

Christopher Nolan si vybral klasické téma. Svět spěje ke katastrofě a do záhuby. Místo jeho záchrany však pošleme do vesmíru kosmonauty, aby hledali v jiné galaxii než je sluneční soustava. Ocet dvou dětí Cooper zkušený pilot se ujme řízení raketoplánu s jediným úkolem. Najít planetu, která by byla vhodná pro život lidí. Více z příběhu prozrazovat nebudu. Čím méně budete vědět tím více. Filmů z vesmíru, nějakých těch sci-fi jsem viděl dost, naposledy Gravitaci, kterou jsem i přes své poměrně mainstreamové nároky na filmy neocenil a spíše se u ní nudil.

Úžasný vesmír

Interstellar má tak nějak vše a od první minuty vás vtáhne do děje. sledujete dění ve vesmíru, dění na zemi, hltáte to, co se odehrává před vámi a vše vypadá tak nějak opravdově. Stejně jako jinde byly záběry z pilotní kabiny natáčeny v nějakém simulátoru či maketě, ale když ono to tady působí více emociálně, více opravdově. Nevím, zda to mají za následek skvělé zvukové efekty či hudba, která zvýrazní a dodá šťávu každé scéně. Při psaní tohoto článku poslouchám právě soundtrack a mám husí kůži protože i jen samotná hudba bez obrazu vyvolává velmi silné emoce, ať chcete nebo ne a to musím říct, že spíše než klasický orchestr byl nahrazen syntetizátorovým piánem s flanger efektem, ale to mě daleko více upoutalo jsou netradiční varhany, které zde opravdu přímo gradují a postrkují atmosféru filmu nad hranici 110 procent. Vraťme se ale zpět k filmu. Kromě vynikající hudby jsou zde i herci, kteří dle mého názoru nechali na place kus sebe a je to prostě znát. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon ti všichni byly skvělý. Matt Damona jsem snad poprvé viděl v roli, která nebyla úplně kladná.

Od všeho trošku

Film si pohrává s fyzikou a také s časem. Jak je řečeno ve filmu čas se může natahovat anebo smršťovat a právě čas způsobí jedno překvapení ve filmu skoro na konci, které mi z počátku do filmu úplně nesedělo, ale nakonec se ukázalo jako nezávadné. Musím říct, že Interstellar má všechno. Drama, napětí atmosféru, špetku humoru, ale ne moc, protože by se sem ani nehodil. to vše dává společně se sledováním lidských osudů, snahy, zmaru, lží za jiným účelem, postavení priorit a mnoha niterními pocity které ve vás zanechá skvělou skládačku. Christopher Nolan opět přesvědčil, že prostě film natočit umí.  Měl jsem trochu obavy, že bude film moc dlouhý, ale po skončení jsem marně hledal pasáž, kterou bych vystřihl.

Vše mi přišlo důležité, vše tak, jak má být. Z pohledu diváka jsem se necítil o nic ochuzen, byl to krásný filmový zážitek, který možná neocení každý…Z pohledu skladatele hudby k filmům jsem načerpal a čerpám naprosto fascinující inspiraci hudby Hanse Zimmera, byť přítelkyně říká, že je to pořád dokola. Ale ono není, jen se prostě skladatel drží tématu a tak to má být. Vlastně ani nevím, zda jsem psal ve finále o hudbě nebo o filmu, ale když se obě ingredience nakombinujete získáte tu správnou příchuť skvělého filmu jaký jsem už dlouho neviděl. A poslední věc, kterou jsem už psal. Vidět film doma v obýváku asi bude nuda, takže hurá do kina.

interstellar-paradni-trihodinova-podivana

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Ragnarök – Konec světa – příjemné překvapení

    Ragnarök – Konec světa – příjemné překvapení

    Včera jsem dokoukal druhou řadu seriálu Ragnarök – Konec světa a rád bych se podělil o své dojmy. Nejsem sice úplně fanoušek severské mytologie a moc se v jejich bozích nevyznám, ale to není pro sledování podmínkou. Krásné prostředí a severské ksichty Je příjemnou změnou pustit si něco jiného než seriál z produkce USA a

  • Sandman – pohádka pro dospělé

    Sandman – pohádka pro dospělé

    V tomto článku se pokusím shrnout, co se mi na seriálu Sandman líbilo, co už méně, co vůbec a pokusím se vyhnout spojlerům a pokud to nebude možné upozorním předem. Je libo LGBT? Vybafl na mě tento seriál na Netlixu a tak jsem si jeden díl pustil, pak druhý a nakonec jsem to dokoukal úplně

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..