|  |  |  | 

Finance Jak jsem refinancoval hypotéku Seriály

Jak jsem refinancoval hypotéku díl první

Myslel jsem si, že to bude jeden článek, ale refinancování hypotéky je podobná pruda jako když si hypotéku berete, takže raději jako seriál a po částech. Navíc začnu tím, že jsem chtěl v Komerční bance, kde má hypotéku změnit pobočku.

Změna pobočky v KB když máte hypotéku

Začnu takovou perličkou na začátek. Ti, co četli seriál o naši stavbě domu a vyřizování hypotéky si možná pamatují, že jsme hypotéku vyřídili u Komerční banky. Z důvodu poradců z Kolína jsme podpis hypotéky dělali na pobočce v Kolíně. Avšak tím, že pracuji v Praze pro mě tato pobočka není vhodná.

Když mi volali z kolínské pobočky že pro mě mají novou úrokovou sazbu, ať se stavím na pobočce, řekl jsem, že bych si raději přehlásil pobočku na nějakou pražskou. Po telefonu mi pracovnice kolínské pobočky sdělila že to po telefonu nejde a musím si tam zajít osobně. Že bych mohl pobočku změnit přes internetové bankovnictví to už vůbec nejde. Poté mi z pobočky v Kolíně volali znova a znova jsem jim zopakoval, že do Kolína nepojedu, a že si budu zařizovat změnu pobočky v Praze. Dostal jsem vynadáno, že jsem to slíbil, že to udělám a ještě neudělal.

Po takové urgenci jsem opravdu navštívil pobočku v Praze s tím, že bych rád změnil pobočku z Kolína na pražskou. Paní mi mile oznámila že to nepůjde, neboť mám hypotéku a fixovanou úrokovou sazbu a že není možné jen tak přejít. Změnu musí podepsat ředitel pobočky, pokud ji tedy schválí a paní mi zavolá za týden, jak to dopadlo. co se týká nové fixace mohla mi kolínská pobočka zaslat návrh do emailu, smlouvy připravit a pak jsem je mohl podepsat na kterékoliv pobočce, kterou bych si vybral.

No takže raději neříkám nic a nechávám bez komentáře, protože vzteklé nadávky jsem vypouštěl z úst po návratu z pobočky, kde jsem prakticky nic nevyřešil a teď již tuto informaci sděluji spíše jako perličku, jak ještě dnes fungují některé banky. V tomto případě jde o Komerční banku, neboli z reklamy na Air bank pouze „…ní banka“.

 

Chci refinancovat hypotéku, úroky jdou nahoru

Plynule navážu na předchozí odstavec. Mám celkově tři hypotéky. Jedna je na pozemek, fixace končí v dubnu 2019. Druhá a třetí hypotéka je na dům a neúčelovou část a fixace končí v dubnu 2020.
Komerční banka chce se mnou aktuálně řešit první hypotéku na pozemek. Já bych rád řešil všechny tři, protože úrokové sazby jdou nahoru a nerad bych se dostal do stavu, kdy bych v roce 2020 řešil sazbu kolem 5%.

Paní nebo slečna mi ještě z kolínské pobočky na můj dotaz poslala návrh nové úrokové sazby na pozemek, kde mám aktuálně sazbu 2,75%. Návrh činí 3,09%, což je aktuálně nejvyšší úroková sazba, kterou lze na trhu „vyfasovat“. To se mi samozřejmě nelíbí a byl bych hlupák, pokud bych to podepsal, nebo bohatý a bylo by mi to jedno, ale nejsem jedno ani druhé.

 

Poptávám refinancování hypotéky jinde

3,09% se mi pochopitelně nelíbí a proto jsem začal brouzdat po různých kalkulátorech a srovnávačích, až mi padla od oka Raiffeisen banka. Nechal jsem tam na sebe kontakt a opravdu do dvou dnů se ozvali. Když zjistili, že mě to zatím zajímá jen orientačně přehodili mě na online specialistu, který mi následující den volal. Bohužel tím, že mi jedna fixace končí v roce 2019 a další až v roce 2020 by mi nedokázali momentálně pomoci, protože umí sjednat hypotéku jen na rok dopředu. Navíc, pokud bych chtěl od nich zatím jen hypo na pozemek byl by to problém, protože na pozemku již stojí dům, který zase financuje jiná banka, což chápu, že to by asi nešlo.

S poradcem z Raifeeisen banky jsem se domluvil, že mě tedy bude kontaktovat v březnu 2019 a udělá mi nabídku na všechny hypotéky. Jenže to je pro mě dost pozdě, v březnu 2019 můžou být úrokové sazby dost vysoko, takže kdyby to šlo chtěl bych si pojistit nějakou rozumnou sazbu ještě letos, protože na dům mám sazbu 1,89, což byla rozumná sazba.

Už jsem nabízel v Raiffeisen bance i to, že bych v KB porušil smlouvu a doplatil druhou a třetí hypotéku před její fixací, což by mě stálo přibližně 36 tisíc korun, ale i tato částka by se stále vyplatila zaplatit, než čekat na vysoké úrokové sazby a pak platit místo 9 tisíc třeba 15 tisíc. Nicméně nepovedlo se mi pochodit, takže jsem hledal dále.

 

Kontaktuji Wustenrot

Omlouvám se, nechce se mi hledat písmenko u s dvěma kroužky…proto jen „Wustenrot“. I zde jsem na jejich webu zadal poptávku, ještě ten den se ozval jejich zástupce s kterým jsem si sjednal schůzku.
Poradce byl veselý, neformální chlapík, s kterým byla normální řeč a rozumná domluva. Řekl jsem mu kolik činí celková výše hypotéky, kterou ještě musím zaplatit, kdy mi končí fixace a vše, co chtěl ještě vědět. Rovnou na místě mi udělal nabídku na všechny tři hypotéky sloučit do jedné. tím, že může sjednat hypotéku dopředu 24 měsíců mohli bychom pokrýt kompletně všechny mé tři hypotéky.

Úrokovou sazbu mi navrhl 2,84% s tím, že pokud bych přišel z jiné banky s nižší, tak jsou schopni nabídku dorovnat. Mohl bych zkoušet další banky čistě jen pro nižší úrokovou sazbu, ale zase to nechci moc prodlužovat, protože ČNB může REPO sazbu zvýšit každou chvíli jako už několikrát letos udělala o 0,25 procentních bodů, takže spíše rychle o možná o malinko dráž, než později a o hodně dráž.

 

Poslal jsem nabídku do KB

2,84 je určitě lepších než 3,09 nabídnutých v KB. Poslal jsem tedy nabídku, kterou jsem dostal ihned po schůzce na email do Komerční banky a čekám na jejich reakci, zda mi budou ochotni nabídnout aspoň srovnatelnou nabídku.
Volali mi z KB, že si mohu jít přepsat tu pobočku, tak rovnou zjistím, zda mi nabídnou něco lepšího než 2,84%, ale o tom až v dalším dílu.

Těšte se, také jsem zvědav na další vývoj 🙂

jak-jsem-refinancoval-hypoteku-dil-prvni

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Koloběžky mínus 12 tisíc, aneb můj finanční rok 2021

  Koloběžky mínus 12 tisíc, aneb můj finanční rok 2021

  Přátelé, tento rok byl velmi turbulentní, přímo turbo turbulentní, řekl bych. Uběhl jak voda a já zase sepisuji a dávám dohromady to, co jsem vydělal a to, co jsem prodělal, protože letos byly i ztráty. Sice vůbec poprvé, ale i o tom je investorský život. A také byl tento rok ve znamení pohybu mých investic,

 • Jak jsem začal hubnout, díl 6

  Jak jsem začal hubnout, díl 6

  Je to už tři měsíce, kdy jsem psal výroční speciál na počest mého ročního hubnutí. Bohužel za tu dobu se toho mnoho nezměnilo. Obávám se, že jsem se dostal na své maximum toho, jak jsem schopen zhubnout. Stále se motám kolem 73 Kg a kolem břicha 96 až 97 cm podle toho, zda zrovna cvičím

 • Kam jsem investoval peníze ze Zonky?

  Kam jsem investoval peníze ze Zonky?

  Letošní finanční rok je fakt dost zvláštní. Už sec těším až v listopadu budu psát článek, protože na mých investicích nezůstala niť suchá a vůbec poprvé jsem i nějaké peníze ztratil, ale o tom až v roční rekapitulaci. V tomto článku bych se rád zaměřil na to, jak jsem rozdělil 65 tisíc ze Zonky, které

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..