|  |  |  | 

Finance Jak jsem refinancoval hypotéku Seriály

Jak jsem refinancoval hypotéku díl sedmý

Myslel jsem si, že další díl budu psát až v březnu 2020, ale už mám výborný námět na další. S ohledem na to, že jsem se sešel s poradkyní, kde jsme sumarizovali co už mám a co ještě musím dodat, vyplynulo z toho něco, co jsem mohl udělat už nyní a o tom bude dnešní další díl. Jde o vyčíslení zůstatku hypotéky, souhlas se splacením a souhlas se zástavním právem v druhém pořadí jiné banky. Tyto tři dokumenty jsem byl vyřídit v Komerční bance osobně.

Co chcete?

Nejprve jsem si sjednal schůzku se svým bankovním poradcem přes mobilní bankovnictví. Je fajn, že to jde takto jednoduše, byť se mi to povedlo až na třetí pokus, dvakrát předtím server neodpovídal.

Přišel jsem na schůzku o 7 minut dříve, pozdravil jsem poradce a jeho první otázka byla: Co chcete? to mě tak vyvedlo z míry, že jsem bankéři mile sdělil, že za 7 minut spolu máme schůzku. Tak prý ať se jdu ještě posadit, že musí něco dodělat. Chápu to, přeci jen jsem přišel o 7 minut dříve, takže moje smůla.

Musím si zavolat

Bankéři z „NÍ“ banky jsem vysvětlil, co potřebuje. OK, není prý problém. Nakonec to nějak nešlo, takže volal někam, což byl dvaceti minutový hovor a nakonec z toho vyplynulo, že prý jsem k jedné hypotéce na 1,7 mil podepsal dodatek na novou fixaci a proto to nešlo.

Pravdou je, že jsem dodatek podepsal, ale na jinou hypotéku, jen na částku 300 tisíc. Nevím, zda je to úmysl, ale v bance mi nefungovalo jejich mobilní bankovnictví, před bankou už ano. Chtěl jsem bankéři dokázat, že opravdu mám podepsanou novou sazbu na jiné hypotéce, než mi tvrdí (v mobilním bankovnictví je to vidět). Nakonec jsem rezignoval a doma dohledám papír, naskenuji, pošlu mu to, ať si v tom udělají pořádek.

Takový nepořádek v bance jsem ještě neviděl. Očividně mi dodatek navázali na jiné číslo smlouvy, ale v mobilním bankovnictví to mám v pořádku. Nicméně všechny tři potřebné dokumenty jsem obdržel. Při refinancování se nová banka, kam hypotéku převádíte bez těchto potvrzení neobejde.

Souhlasy mám, ale našel jsem na nich několik nesrovnalostí. Zastavěný je psán pouze pozemek, ale dům tam není, přitom ta částka 1,7 mil byla na dům. V dokumentech je uvedeno, že jsem 100% vlastníkem pozemku, ale není to pravda. Vlastním jen 1/3 a to už od doby, kdy se hypotéka vyřizovala (bylo to z důvodu částečného financování u ČMSS, které měla žena a KB to nevadilo, že nejsem 100% vlastník), tedy v tomto směru není žádná změna, kterou bychom třeba zapomněli nahlásit. Jen se modlím, aby tyto nesrovnalosti nebyly problém v nové bance.

Ještě jednou tedy rekapitulace potřebných dokumentů z vaši původní banky:

 • Vyčíslení zůstatku hypotéky ke konkrétnímu dni – zpravidla je to den, kdy vám končí fixace a den ke kterému bude nová banka posílat staré bance peníze
 • Souhlas banky s dřívějším splacením hypotéky – banka s tím musí souhlasit a takový souhlas vám vydá písemně
 • Souhlas ze zástavním právem druhým v pořadí – Ve chvíli převodu budete mít v katastru dvě zástavy. Jedna od staré banky, která se pak vymaže a druhá v pořadí od nové banky. I na tohle musí dát vaše původní banka souhlas, protože do smlouvy se dává ujednání, že tam žádné další zástavní právo nesmí být, proto je potřeba vyslovený souhlas banky s dalším zástavním právem.

U KB jsem za tyto dokumenty nic neplatil, ale slyšel jsem, že za nějakých okolností za tyto dokumenty platíte, ale je nejlepší zeptat se prostě v bance, zda za to něco budete platit. Já jsem se neptal, čekal jsem co z toho vyleze, i kdyby něco chtěla zaplatit musím, protože bez těchto dokumentů se neobejdete.

Dokumenty už mám, takže další část splněna. Ještě mě bude čekat potvrzení finančního úřadu o bezdlužnosti, které se chystám udělat v lednu, protože jeho vydání trvá cca měsíc nebo dva a jeho platnost je maximálně tři měsíce. O potvrzení lze zažádat online, ale stejně pak musíte přinést nějakou žádost ještě na FU do 5 dnů, proto to tam pošlu poštou včetně 100 Kč kolku, který se za tuto aktivitu platí. Více o tom ale v dalším dílu.

jak-jsem-refinancoval-hypoteku-dil-sedmy

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Tadá, tadá, Po cca 3 měsících jsem díky pravidelnému cvičení, zmenšení porcí a nejezení pozdě večer na váze pod 73 kilo a přes břicho na 96,5 cm. Pojďme se podívat podrobně, co za tím přesně stálo. Pravidelné cvičení a 3x týdně rotoped V zaměstnání máme jednou týdně trenéra s kterým cvičíme hodinu a posilujeme celé

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..