|  |  | 

Domov Seriály

Jak jsme dělali terasu – díl první

Ve skice, kterou jsme dostali od firmy Loex, která nám stavěla dům byla nakreslená u balkonových dveří terasa. Moc se nám to líbilo, ale jak jsme později zjistili, tak terasa není v ceně domu. S přicházejícím jarem přišla i potřeba být více venku a terasa by se prostě hodila. Jenže nejsem zcela kutil a do přestěhování do domu jsem v podstatě neuměl ani zatlouct hřebík. Dobře to trošku přeháním, ale nic jsem neuměl a byl pro mě všechno problém.

Po přestěhování ale bylo třeba tam vyvrtat díru, tam složit kuchyňskou linku a připevnit pracovní desku, vyřezat do ní díru na indukční desku i na dřez. Upevnit armatury i baterii. A protože na všech bych musel volat specialisty, pustil jsem se do těchto prací sám a vše jsem zatím tak nějak zvládl. Takže nastala otázka, zda bych zvládl i terasu.

Malý bagřík srovnal terén

Nedávno jsme měli na pozemku pána, který nám dělal drenáž kolem domu a schody, protože na ty jsem si opravdu sám netroufl. Schody jsou z betonových palisád a položena na nich zámková dlažba. Drenáž je vysypaná kačírkem. Pán měl na pozemku malý bagřík, takže jsem jej poprosil, zda by nám srovnal terén u balkonových dveří, abych pak mohl vymyslet co s tou terasou. Nechal jsem ho srovnat terén v šíři 5 metrů a délce 3 metrů.

Patky, vruty či něco jiného?

Shodou okolností jsem dostal od kamaráda knížku jak stavět terasu, která ale dle mého názoru více mate, než pomáhá a není vhodná pro úplného laika – „stavebního debila“ jako jsem já. Měli jsme několik možností jak terasu založit. Nechtěl jsem v podstatě terén pod terasou nějak hutnit. Takže po srovnání do roviny jsem jej již více neřešil.

terasa_vruty

Zemní vruty s U profilem jsou jednou z variant, kam umístit hranoly. Líbila se mi snadná montáž bez betonování. Stabilita a pevnost 90cm vrutu je úžasná, jen je nesmíte otáčet zpět, to už dostanou lehkou vůli.

Nakreslil jsem si, jak by to mohlo vypadat. Tři třímetrové hranoly jako pilíře na kterých budou poskládány 5 metrové hranoly v rozestupu přibližně 75 cm a na nich následně terasová prkna. Protože jsem ale nechtěl mít tři hlavní hranoly na zemi řešil jsem, zda udělám patky ze ztraceného bednění, nebo betonové „bobky“ s chemickou kotvou, kam bych následně trámy uchytil. Zvolil jsem dle mého názoru nejdražší, ale nejsnadnější možnost. Koupil jsem vruty do země s „U“ profilem dost širokým, abych tam dal hranoly. Žádné betonování nic složitého, zvládne i laik jako já.

Hranoly raději 2x tak bytelné

Četl jsem si sice, jak by měly být hranoly tlusté, aby to bylo optimální, ale tak nějak jsem si nakonec zvolil sám své rozměry. Ty tři hlavní jsem si zvolil o síle 12×12 cm. Pětimetrové hranoly jsem si zvolil 10×10 cm, prostě proto, aby terasa byla bytelná. Hranoly jsem koupil na pile a za 3 hranoly délky 3 metry, a 5 hranolů délky 5 metrů uvedené síly jsem celkově zaplatil 2400 Kč, což je podle mě fajn cena. Hranoly, ale nebyly naimpregnovány, takže jsem koupil 4,5 Kg impregnátoru bezbarvého. stačilo to ovšem stěží na jeden nátěr, takže jsem koupil ještě další plechovku a to již bylo dostačující.

Zemní vruty i hranoly připraveny, rovnou jsem koupil vratové šrouby pro uchycení do profilů a vruty do dřeva 14cm, abych tam hranoly o tloušťce 10 cm pořádně uchytil. Takže když všechno bylo připraveno čekal jsem na příjezd kamaráda, který mi ve stavbou konstrukce pomohl.

Začínáme se stavbou

V sobotu ráno po vydatné snídani 2 rohlíků s máslem jdeme na věc. Nejprve jsme si změřili v jaké vzdálenosti od domu budou vruty umístěny. K zemním vrutům byla dodána tyč, která se neohnula ani ve chvíli, kdy jsme s ní točili oba a vrut byl již v zemi tak hluboko, že na další točení bylo třeba prodloužit páku, což znamenalo použít 2 metrovou trubku na plot. To bylo opět otáčení pohodové a dalo se zvládnout jednou rukou. Ani tak se tyč neohnula, takže tohle bylo super.

Při zavrtání vrutu do země jsme hlídali rovinu vodováhou. Takto jsme umístili jeden pak druhý vrut a nanečisto položili hlavní hranol. Vodováhou jsem si změřili rovinu. Chtěli jsme mírný spád terasy kvůli odtékající vodě, takže terasa není v úplně přesné rovině. Stejným způsobem jsme udělali i následující zemní vruty.

 

V druhé části mini seriálu zjistíte, jaké jsem měli problémy a jak jsem je vyřešili.

jak-jsme-delali-terasu-dil-prvni

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • The Last of Us Remastered – uživatelská recenze

  The Last of Us Remastered – uživatelská recenze

  Právě jsem dohrál remasterovanou verzi úpopulární hry The Last of Us, která vyšla svého času na PS3 a až následně v remasterované verzi na PS4. Aktuálně je to již 4 roky, co je hra na trhu, takže jsem ji bazarovou koupil na nějakých 400 Kč přímo u JRC. Takže cena dobrá.Na inzerát ji můžete sehnat

 • Jak jsem se stal tátou 1 díl

  Jak jsem se stal tátou 1 díl

  Moje žena mě už loni na jaře varovala, že o prázdninách chce počít dítě. No co, dům je již postavený, stromů jsme zasadili rovnou několik, tak asi přišel správný čas na to naplánovat mimino. Sice se toho trochu bojím, zda budu správný táta, zda budu umět vychovávat dítě správně, abych nebyl moc přísný a nebo

 • Proč byl pro mě rok 2017 úspěšný?

  Proč byl pro mě rok 2017 úspěšný?

  Pro někoho byl loňský rok úspěšný, pro někoho méně. Když jsem se nad tím zamyslel, musím říct, že rok 2017 byl z mého pohledu přímo skvělý. O několika bodech bych se velmi rád zmínil. Drželo se nás pevné zdraví Málo lidí si uvědomuje, že se jejich každodenní život, tak, jak ho znají, může obrátit ze dne

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.