|  |  |  | 

Domov Jak jsme chtěli hypotéku Seriály

Jak jsme zkolaudovali dům

Plynule navážu tam, kde jsem skončil, tedy u stěhování do nového domu. Abych řekl pravdu, bylo to trochu načerno, neboť dům ještě nebyl zkolaudovaný. Ke kolaudaci je potřeba zase papírování, a protože každý kolauduje většinou jen jednou za život, určitě je dobré vědět, co všechno připravit, aby kolaudace proběhla hladce a bez problémů.

Připravte si podklady prosím

Ke kolaudaci jsme museli mít následné dokumenty

 1. Oznámení o užívání stavby – tento dokument si stáhnete ze stránek stavebního úřadu
 2. Geometrický plán zaměření potvrzený Katastrálním úřadem – doporučuji udělat co nejdříve, neboť se na tento dokument docela dlouho čeká
 3. Pokud máte komín tak zpráva revizního technika
 4. Prohlášení dodavatele stavby o způsobu naložení s odpady ze stavby
 5. Zápis o provedení tlakové zkoušky potrubního rozvodu
 6. Zápis o provedení tlakové zkoušky těsnosti kanalizačního potrubí
 7. Zápis o provedení tlakové zkoušky kompletního systému topení (pokud máte výhřev TUV)
 8. Zápis o provedení tlakové zkoušky potrubního rozvodu vodovodní přípojky
 9. Zápis o provedení zkoušky těsnosti potrubí přípojky kanalizace
 10. Stavební deník
 11. Vyjádření životního prostředí ohledně spotřebiče na tuhá paliva (např. krbová kamna)

My jsme navíc ještě dodávali všechny revize elektroinstalace, hromosvodu, protokol o měření radonu přímo ve stavbě (že to není povinné jsme se dověděli až po zaplacení a uskutečnění tohoto měření), certifikaci k jímce, certifikaci k tlakovému čerpadlu, protokol o vytyčení pozemku, protokol o provedení stavby, prohlášení dodavatele stavby.

Je možné, ba řekl bych velmi pravděpodobné, že váš úřad bude chtít dokumenty z 90% podobné, ale mnohdy i jiné, proto je na místě nespoléhat se na tento výčet a raději si ověřit na vašem stavebním úřadu, co budou potřebovat. Toto berte pouze orientačně, my chtěli být připravení, takže jsem raději dodali dokumentů více, než bylo zřejmě třeba.

Hasičák a hlásič povinně pro všechny novostavby

Není to žádná novinka a každý, kdo staví dům asi ví, že novostavbu musí vybavit hasícím přístrojem dle specifikace domu, který má platnou revizi a kromě toho také hlásičem požáru. K hasicímu přístroji ještě doplním, že musí být zabezpečen proti pádu. My jsme proto koupili praktický držák za 50 Kč, který se navrtal do zdi a hasičák vidí na něm. Hlásič, který stál cca 270 Kč a je napájen 9V baterií jsme umístili dle projektové dokumentace do chodby.

Jak probíhala kolaudace a z čeho jsme měli obavy

Před kolaudací jsme se obávali několika věcí. Nemáme dosud oplocený pozemek na což už prostě nezbylo a to by se úřadu líbit nemuselo. Naše příjezdová cesta je pouze vysypaná kamennou sutí  a chodník chybí úplně. Naše paleto – cihlové schody vyvolávají hrůzu a z nich jsme měli největší obavu, že nám kolaudace neprojde.

Kolaudaci nám prováděla stejná paní, která vyřizovala stavební povolení naši stavby a také následnou žádost o užívání stavby. Plot nebyl problém stejně tak cesta. Jediný problém byl onen schod k domu vyrobený z palety a cihel, naštěstí nám to ale prošlo. Proběhla kontrola všech místností s plánkem stavby v ruce. Důležité bylo že jsme na všech elektrických kabelech, kde ještě není světlo nebo jiný spotřebič měli svorkovnici (čokoládu) Na tohle byla paní velice pečlivá.

Všechny dodané dokumenty byly v pořádku a dům také, takže jsme dostali razítko a informace byla předána na obec a také na katastr. Od obce jsem již získaly číslo popisné a zbývá tak již jen nahlásit trvalý pobyt, zaplatit popelnice a můžeme bydlet.

Snad tento článek pomůže všem kro stejně jako já hledal na internetu informace o tom, jak probíhají kolaudace, co vše je potřeba, co projde a co už ne, ale ono ani tyto informace nejsou 100% spolehlivé, jelikož každý úřad má svůj metr a co projde u jednoho úřadu může vadit jinému či naopak.

 

jak-jsme-zkolaudovali-dum

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Jak jsem začal hubnout, díl 8 – váha 73 kg je opět realitou

  Tadá, tadá, Po cca 3 měsících jsem díky pravidelnému cvičení, zmenšení porcí a nejezení pozdě večer na váze pod 73 kilo a přes břicho na 96,5 cm. Pojďme se podívat podrobně, co za tím přesně stálo. Pravidelné cvičení a 3x týdně rotoped V zaměstnání máme jednou týdně trenéra s kterým cvičíme hodinu a posilujeme celé

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Jak jsem začal hubnout, díl 7 – přestal jsem se hlídat

  Od října 2021, kdy jsme napsal šestý díl jsem se odmlčel. Za tu dobu se moje váha několikrát změnila, bohužel směrem nahoru a teď zase konečně dolů. Začalo to pozvolna, o půl kila o kilo, pak se zase dolů a pak už jen nahoru. Když jsem si váhu přestal hlídat Aby to podle nadpisu nevypadalo

4 Comments

 1. Anna Zelinková

  Dobrý večer,
  lepší popis toho, do čeho se chceme také pustit, jsem si nemohla přát. Fandím Vám, jste skvělej 🙂 Ale ve všech těch číslech jsem ztracená. Kolik Vás tedy dům nakonec vyšel?

 2. Martin Cech

  Dobry den,
  Chtel bych se zeptat na kolik vas prijde vytapeni v takovem domecku pripadne kolil platite elektriku?

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..