|  | 

Finance

Jak mi Korona sežral koruny

Mé portfolio ve sdílených fondech ING měsíc co měsíc krásně rostlo, sílilo, bylo plné života, vitality a především hezkého zisku. A věřím, že až se Korona přežene a ekonomika se stabilizuje, tak se portfolio začne opět zvedat. Do té doby, ale počítám ztráty.

Výnos okolo 7%

Mám investováno ve sdílených fondech a to jak balancovaném, dynamickém i agresivním. Tyto fondy se od sebe liší především svou skladbou instrumentů. V tom nejvíce agresivním je největší podíl akcí, v tom balancovaném je naopak akcií méně a je více zaměřen na konzervativní investice jako jsou třeba státní dluhopisy a podobně. Již několik měsíců mi fondy krásně rostly. Vím, že ten růst byl hodně ovlivněn umetáním cestiček centrálních bank, které díky jejich operacím s úrokovými sazbami nepřipustily žádné dramata, ale i tak jsem byl spokojen. Kdo by nebyl, když vám úroky rostou od 5% do nějakých skoro 8 %. Dokonce jsem chtěl napsat o své spokojenosti s portfolio managery z ING nějaký hezký článek, ale pak jsem si to rozmyslel, a to proto, že by to zase někdo mohl bát jako PR. Prostě jsem se na to raději vykašlal.

Nyní jsou údaje takové:

Balancovaný fond -1,6 %
Dynamický fond – 7,6%
Agresivní – 12,8 %

Agresivní je na tom nejhůře, protože obsahuje nejvíce akcií. Ještě před dvěma dny byl Balancovaný na + 2,5%, ale i ten je teď v minusu.

Výnosy jsou pryč

S ohledem na diverzifikaci nemám ve fondech zase tolik peněz, které by mě mohly velmi mrzet a už vůbec ne, které bych nutně potřeboval k životu. Oproti třeba Zonky, kde peníze na úrocích vyděláte a už vám je nikdo nevezme má totiž investování do fondů nevýhodu v tom, že je to proměnlivé a pokud peníze prostě nevyberete z fondu, tak o „vydělané“ úroky můžete rychle přijít a v případě poklesu do mínusu i o naspořené peníze.

Proto mám raději formy jednorázové investice, která přinese zisk a v případě zájmu otočím investici včetně zisku do investice nové atd. Ale ten výdělek už je v podstatě jistý.

I to je důvod, proč jsem neinvestoval do nové služby Fondee, protože už v podstatě mám investováno do ING fondů a to stačí. Teď ale rozhodně nepláču nad zápornými úroky, to byste špatně pochopili smysl článku. Hodně lidí panikaří a akcie prodává, fondy vybírá do nuly a podobně. Toto chování má negativní vliv na cenu akcií, které se propadají. Samozřejmě že ne jen toto chování, pokles ceny je ovlivněn několika faktory související se státními nařízeními a zákazy. Prostě takový ekonomický šok. ale je podle mě hloupost teď vybírat peníze, protože už jsou v mínusu a to znamená, že jste vlastně prodělali.

Počkám až se situace stabilizuje

Nebudu vybírat rozhodně peníze, protože chci vydělat, nikoliv prodělat a investované peníze hned nepotřebuji. Vlastně je budu potřebovat až za několik let, a to už podle mě bude situace jiná. Nečekám rychlý obrat, protože praskla velká bublina,, která se nafukovala už několik let a bylo otázkou kdy praskne a korona tomu jen pomohla. Nicméně podle mého za rok by se situace mohla malinko zlepšit a stabilizovat a třeba za další dva roky podle vývoje, který neumím odhadnout by mohly být fondy zase hezky v plusu a nést peníze.

Zlato a stříbro

Všichni víme, že akcie se již dlouho držely na svých maximech a že toto jednou skončit muselo. V takové době, kdy jsou akcie drahé je dobré mít zásobu zlata a stříbra, protože až akcie začnou padat, což je aktuální trend, tak se zlato a stříbro začne zvedat. Zlato už nám roste posledních 6 měsíců poměrně dost. Stříbro naopak ještě zlevnilo, ale domnívám se, že to je jen dočasné před růstem cen.

Mé investice se proto nyní zaměřují na tyto drahé kovy, protože dle mého názoru půjdou nahoru a za tři až 5 let je budeme moci prodat s hezkým ziskem a nakoupit akcie, nebo já spíše fondy, protože neumím s akciemi obchodovat. Možná byla chyba, že jsem fondy nevybral před 14 dny, kdy ještě nesly obrovské procenta zisku (ano 7% považuji za obrovské) a peníze jsem neinvestoval do drahých kovů, ale co už, poučení pro příště. Příště znamená, při dalším opakování vývoje – cyklu, které se v ekonomice pravidelně vytvářejí.

Končím s Proplat.to

Nesouvisí to s virem ani trochu, ale s tím, že mě už nebaví faktury po splatnosti tolik dnů. Opět tam mám jednu ze 14.2. a dneska máme 11.3. Nejvíc mě ale nebaví, že prostě služba neinformuje o krocích, které učinila k tomu, aby dodavatel fakturu zaplatil. To mě možná štve víc než to, že je po splatnosti. Umím si představit hezkou evidenci jednotlivých kroků včetně datumů, ale tato část služby je strašně slabá a podle mě odfláknutá – aspoň podle vizuálního prostředí, neříkám, že to flákají v Proplat.to, ale o svých krocích, které pro proplacení dělají neinformují.

Dalším důvodem je, že jeden den se díky velkému množství nabídek třeba 10 až 14 dostanete na hezký úrok např 13% až 14%, ale další den nebo za dva dny, kdy je nabídek třeba jen 6 nebo 8 a investoři mají peníze jste na 5% a to mi prostě přijde slabé, zvlášť, když se dneska inflace pohybuje okolo 3,7%, ale ta reálná bude mnohem vyšší. I proto prostě se službou končím, peníze vybírám postupně a uvidíme, zda se kdy k této službě vrátím.

jak-mi-korona-sezral-koruny

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  Testuji Investown a porovnávám jej s Fingood

  O tomto projektu, který mi připomíná Fingood vím už nějakou dobu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se rozhoupal se do něj namočit. Nakonec mě k tomu vedla jedna věc na kterou jsem si stěžoval už v mém ročním přehledu. Úroky z Fingood jsem si totiž nechal posílat na běžný účet a tam jsem

 • Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Loni koloboběžky, letos Proplať.to, aneb můj finanční rok 2022

  Hmm, koukám na úvodník z minulého roku, kde se zmiňuji o tom, jak to rychle uběhlo. Letos, pokud je to vůbec možné uběhl ten čas od loňského listopadu do konce letošního října ještě rychleji. A že to byl divoký rok. Opět toho bude hodně, tak si raději na to uvařte kafe. Mimochodem začíná mě děsit,

 • Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Proplat.to 100% portfolia ve vymáhání a to se vyplatí

  Po delší době zase nějaký článek že? No hurá. ale pozitivní moc nebude. Mé kompletní portfolio u Proplat.to v hodnotě téměř 40 tisíc je celé po splatnosti. What the fuck? Jak se to sakra stalo? Tento obrázek vám o stavu mého portfolia řekne více než tisíc slov. Investoval jsem přes investiční automat, který v době,

1 Comment

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..