|  | 

Domov

Jaké barvy hraček mají děti rády?

Ještě pořád v naší společnosti koluje polopravda, že děti po narození nevidí. To není zase až tak úplná pravda. Miminko již několik sekund po porodu vidí velice dobře avšak na malou vzdálenost. Předměty a osoby vnímá zhruba do vzdálenosti pětadvaceti centimetrů, pak je vidí rozmazaně a nereaguje na ně. Co se týče barev, dokáže dětské oko vnímat pouze pestré, syté a křiklavé barvy.

Zrak dítěte se vyvíjí do sedmi let a některé jemné pastelové barvy bude dítě  vnímat stejně jako  my dospělí teprve až v pubertě.

Tak, jako skoro každý z nás, už i novorozenci mají své „oblíbené barvy“. Mnohé vědecké studie prokázaly, že dítě mnohem více reaguje na barvu fialovou, červenou, žlutou a oranžovou, než například na modrou či hnědou a bílá nebo černá je nezajímá vůbec.

Jen „červená“ to může být!

Pokud maminka očekává holčičku, pořídí si výbavičku komplet v růžové barvě, pokud zase chlapečka, sáhne v obchodě po věcech v odstínech modré. Kdyby ovšem do toho mohlo mluvit samo miminko, vybralo by si nejspíše červenou. Tu totiž miminka milují ze všeho nejvíce. A proč právě tuhle? Odpověď je velice jednoduchá! Devět měsíců strávilo dítě v lůně maminky, kam prosvitalo světlo přes břišní stěnu a zbarvilo se tak do červena. V tomto duchu jednají i mnohé zahraniční porodnice, kde miminko po narození balí do červených zavinovaček a peřinek, aby příchod na svět nebyl pro dítě takovým šokem. V červené dečce se totiž bude cítit jako u maminky v bříšku a bude tedy i daleko klidnější. K těmto trendům jsme u nás v České republice zatím nedospěli a novorozencům přiřazujeme spíše světlé barvy, nejčastěji bílou, která na nás dospělé působí čistým dojmem.

Modrá je dobrá…

Jak se ale dítě s postupem času začne vyvíjet a růst, přijdou na řadu i ostatní barvičky. Například modrá, na kterou dítě v novorozeneckém věku takřka nereagovalo. Vědci totiž zjistili, že právě modrá barva disponuje takovou vlnovou délkou, která je vnímána  částí oka zvanou S-čípek, který se vyvíjejí nejpozději. Zhruba ve třech letech dokáže dítě rozeznat většinu barev a dokáže je již pojmenovat.

obr-hracky-2

 

Růžová vs. Modrá

A jak je to vlastně s pravdou o růžové barvě pro holčičky a modré pro chlapečky? Zkrátka řečeno, je to pouhý výmysl nás dospělých. Odstíny růžové, červené a žluté se už od nepaměti považují za dívčí barvu. Pravdou ovšem je, že i chlapci mají růžovou barvu rádi, a to zhruba do svých čtyř let, kdy se pak pro ně tato barvička, kvůli tlaku okolí, stává tabu a začnou se přiklánět k modré, zelené nebo hnědé, a to jenom proto, že je to tak zvykem. Těmito konvencemi se však nedají ovlivňovat dlouho a jak budou dál růst, začnou se obklopovat barvami dle svého uvážení.

Čím více budou hračky pro děti barevnější a křiklavější, tím více je zaujmou a zabaví. Vyberte některou z hraček z našeho bohatého výběru na e-shopu 4Kids.cz

jake-barvy-hracek-maji-deti-rady

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Proč byl pro mě rok 2017 úspěšný?

  Proč byl pro mě rok 2017 úspěšný?

  Pro někoho byl loňský rok úspěšný, pro někoho méně. Když jsem se nad tím zamyslel, musím říct, že rok 2017 byl z mého pohledu přímo skvělý. O několika bodech bych se velmi rád zmínil. Drželo se nás pevné zdraví Málo lidí si uvědomuje, že se jejich každodenní život, tak, jak ho znají, může obrátit ze dne

 • Sehnat kominíka není legrace

  Sehnat kominíka není legrace

  Chtěl jsem zařídit kominíka na běžnou kontrolu komína, takovou tu, co by se měla dělat každý rok. Myslím, že se to jmenuje revize spalinových cest, ale jistý si nejsem.  Protože jsme ji zatím nedělali obeslal jsem emailem asi 6 kominíků s tím, že mě zajímá přibližná cena a zda by bylo možné domluvit se na

 • Jak jsme stavěli plot z betonových desek

  Jak jsme stavěli plot z betonových desek

  Mám zabetonované sloupky z trubek na lešení po třech stranách pozemku. Budu mezi ně dávat dřevo, ale to není předmětem tohoto článku. Důležité je, co budu dávat na čelo pozemku k silnici. Dlouho jsem rozmýšlel co to bude, až nakonec vyhráli betonové desky. Imitace kámen, barva pískovec, tvarované oboustranně, sloupky hladké. Délka jedné desky je

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.