|  |  | 

Cestování Výlety

Jindřichův Hradec pod sférou Vítkovců

Okresní město v jižních Čechách, ve kterém žije více než dvacet tisíc obyvatel, disponuje hluboce zapuštěnými kořeny. Pamatuje dokonce osídlení před rokem 1000 a celkově se řadí k nejstarším městům v Čechách. Několik staletí bylo pod sférou Vítkovců, zažilo rozkvět i úpadek. Za jeho dlouhý život bylo popsáno mnoho stran tamějších kronik, které skrývají nejedno tajemství. Ledaskterá z nich už byla odhalena a my si je tady ukážeme.

Pod taktovkou Vítkovců město vzkvétalo

Na místě dnešního Jindřichova Hradce registrujeme opevněné přemyslovské hradiště už v 9. či 10. století, což můžeme považovat za jakýsi předvoj Jindřichova Hradce. Bylo tomu až v 13. století, kdy se na místě starého hradiště octnul nový Gotický hrad. Nechal jej vystavět Jindřich z Hradce, což už byl zástupce Vítkovců. Pod jejich nadvládou vyrůstal Jindřichův Hradec až do roku 1604, kdy vymřeli po meči. V kronikách zjišťujeme, že byl hrad oficiálně nazýván Nový dům, od čehož je odvozeno i dnešní německé označení Jindřichova Hradce – Neuhaus. V podhradí vyrostla tržnice a začala se tvořit osada.

Roku 1293 najdeme v historii Jindřichova Hradce veledůležitou zmínku. Je totiž označen jako město, cožJ-Hradec-2 ho řadí mezi nejstarší města v Čechách. Od této chvíle město rychle vzkvétalo. Byly vybudovány hradby a převážně kamenné měšťanské domy. Po roce 1300 se stalo město útočištěm minoritů, kteří zde vybudovali kostel sv. Jana Křtitele a blízký klášter. Netrvalo dlouho a město se rozrostlo také o kostel Nanebevzetí Panny Marie. Základy velkého města byly položeny.

Požáry a útlum rozmachu za Černínů z Chudenic

Zajímavostí je, že se právě ve druhé polovině 14. století rozmohl vliv řemeslníků. Jindřichův Hradec se stal vyhlášený svými soukeníky, kteří brzy vyváželi svůj tovar daleko za hranice. Uchytilo se také pivovarnictví – druhé řemeslo, které psalo silnou čarou do tamější historie. Jindřichohradecký pivovar byl jednu dobu největším v Čechách.

Rozkvět pokračoval až do již zmíněného roku 1604. Tehdy vymřeli Vítkovci a s rozvojem města jako když utne. Vypukla třicetiletá válka a z druhého největšího města Českého království se pod vedením rodu Černínů z Chudenic postupem času stalo okresní městečko. Jedinou hvězdou na zachmuřeném nebi je sloup Nejsvětější Trojice, který vznikl v 18. století a na náměstí stojí dodnes. Na přelomu 18. a 19. století však zastihly město dva ničivé požáry, kdy mnoho lidí uhořelo, a byly zničeny stovky domů.

 

jindrichuv-hradec-pod-sferou-vitkovcu

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

 • Jak jsem NEjel Zlínskou 50tku

  Jak jsem NEjel Zlínskou 50tku

  V tomto článku se chci „pochlubit“, jak jsem hrdinně odstoupil před začátkem závodu 🙂 Jde o závod horských kol, který se jezdí ve Zlíně a jmenuje se Zlínská 50. Závod jsme měli jet s Honzou, který jej jel a o dojmy ze závodu se podělí, až se mu bude chtít napsat článek. Registrujeme se na

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..