|  |  | 

Cestování Výlety

Jindřichův Hradec pod sférou Vítkovců

Okresní město v jižních Čechách, ve kterém žije více než dvacet tisíc obyvatel, disponuje hluboce zapuštěnými kořeny. Pamatuje dokonce osídlení před rokem 1000 a celkově se řadí k nejstarším městům v Čechách. Několik staletí bylo pod sférou Vítkovců, zažilo rozkvět i úpadek. Za jeho dlouhý život bylo popsáno mnoho stran tamějších kronik, které skrývají nejedno tajemství. Ledaskterá z nich už byla odhalena a my si je tady ukážeme.

Pod taktovkou Vítkovců město vzkvétalo

Na místě dnešního Jindřichova Hradce registrujeme opevněné přemyslovské hradiště už v 9. či 10. století, což můžeme považovat za jakýsi předvoj Jindřichova Hradce. Bylo tomu až v 13. století, kdy se na místě starého hradiště octnul nový Gotický hrad. Nechal jej vystavět Jindřich z Hradce, což už byl zástupce Vítkovců. Pod jejich nadvládou vyrůstal Jindřichův Hradec až do roku 1604, kdy vymřeli po meči. V kronikách zjišťujeme, že byl hrad oficiálně nazýván Nový dům, od čehož je odvozeno i dnešní německé označení Jindřichova Hradce – Neuhaus. V podhradí vyrostla tržnice a začala se tvořit osada.

Roku 1293 najdeme v historii Jindřichova Hradce veledůležitou zmínku. Je totiž označen jako město, cožJ-Hradec-2 ho řadí mezi nejstarší města v Čechách. Od této chvíle město rychle vzkvétalo. Byly vybudovány hradby a převážně kamenné měšťanské domy. Po roce 1300 se stalo město útočištěm minoritů, kteří zde vybudovali kostel sv. Jana Křtitele a blízký klášter. Netrvalo dlouho a město se rozrostlo také o kostel Nanebevzetí Panny Marie. Základy velkého města byly položeny.

Požáry a útlum rozmachu za Černínů z Chudenic

Zajímavostí je, že se právě ve druhé polovině 14. století rozmohl vliv řemeslníků. Jindřichův Hradec se stal vyhlášený svými soukeníky, kteří brzy vyváželi svůj tovar daleko za hranice. Uchytilo se také pivovarnictví – druhé řemeslo, které psalo silnou čarou do tamější historie. Jindřichohradecký pivovar byl jednu dobu největším v Čechách.

Rozkvět pokračoval až do již zmíněného roku 1604. Tehdy vymřeli Vítkovci a s rozvojem města jako když utne. Vypukla třicetiletá válka a z druhého největšího města Českého království se pod vedením rodu Černínů z Chudenic postupem času stalo okresní městečko. Jedinou hvězdou na zachmuřeném nebi je sloup Nejsvětější Trojice, který vznikl v 18. století a na náměstí stojí dodnes. Na přelomu 18. a 19. století však zastihly město dva ničivé požáry, kdy mnoho lidí uhořelo, a byly zničeny stovky domů.

 

jindrichuv-hradec-pod-sferou-vitkovcu

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Letos jsme si udělali s kamarády radost a objednali jsme si 5 denní pobyt v italských alpách. V tomto obsáhlejším článku přinášíme recenzi hotelu Resort Veronza v Caranu, kde jsme byli ubytování a také dojmy ze středisek Latemar a Alpe Cermis, kam jsme jezdili lyžovat. Cesta přes Rakousko, Německo až do Itálie Protože mám kamarády

 • Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  To je zase příběh. Proč, kdykoliv se něco podělá je z toho příběh k popukání, který ale vůbec není vtipný? Spíše smutný a to se vším všudy. Nejde o život, ale musím říct, že když se to se..tak se to se a to tak prostě je. Jedu si ani nevím jak To si takhle nedělního

 • Černobylský deník – díl šestý

  Černobylský deník – díl šestý

  Našim výšlapem na střechu paneláku končil první den v Černobylu. Po cestě zpět jsme museli povinně vystoupit na kontrolních stanovištích a projít detektorem radiace. Naštěstí nikdo z nás radioaktivní nebyl. V hotelo – ubytovně nás čekala večeře, kterou moc raději popisovat nebudu. Datel Honza byl spokojený, ale jemu chutná vše, takže v pořádku J Pořád jsem ale neměl dárek

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.