|  | 

Cestování

Kam v Praze do přírody? Díl druhý

V prvním dílu jsem psal asi o nejznámější lokalitě na vycházky v Praze o Prokopském údolí. Dnešní pozvánka bude pro změnu také do údolí a protože za oknem padají kapky vody asi si výlet necháte na jindy takže se jen hezky usaďte, procházka Prahou právě začíná.

Bohnické údolí

Dnes si tedy dovolím pozvánku do míst, kde sám bydlím. Kousek za domem máme nádherné údolí klidu. Drahaňské a Bohnické údolí jsou oázou lesů, křovin, rybníka, jezírka, potoka Když jdete kolem potoka můžete fotoaparátem zachytit velmi hezké scenériea luk, kde mimo jiné můžete v letních měsících sledovat západ slunce a na podzim pouštět draka. Míst kudy můžete vstoupit do Bohnického nebo Drahaňského údolí je více. První z těchto míst je panelová cesta od konečně autobusu 152 – Sídliště Čimice.  Panelovou cestou sestoupíte do údolí a vydáte se doleva. Po pravé ruce budete mít čističku vod, která zde nepůsobí příliš přírodním dojmem, ale hned za ni asfaltová silnice končí a cesta dále vede mezi stromy kde po levé straně les a po pravé straně staré vrby a potok. Vzduch je zde na Prahu čistý a také od potoka svěží. Přijdete k Drahaňskému mlýnu z kterého zbyla jen informační cedule. Škoda.  Budete pokračovat dále údolím, které lemuje chatařská oblast. V týdnu je zde klid a ticho. O víkendech cestu lemují auta a na pozemcích panuje čilí ruch chatařů.

Čistý a vlhký vzduch

Potok se přesune do leva a dále je budete mít po levé ruce. Po pravé ruce vás může zaujmout u jedné docela vysoko postavené chatky vytvořená lanová dráha, která přepravuje místní obyvatele k jejich stavení v kopci. Do údolí se nedostane mnoho slunečního světla a tak je zde poměrně čerstvý a Vrby v Drahaňském údolí jsou starými pamětníky dob, kdy v těch místech stával drahaňský mlýnvlhký vzduch. V místě kde končí chatky a domy po levé straně je pomyslný rozcestník. Můžete se vydat cestou vlevo do kopce nebo dolů k Vltavě. Cesta k Vltavě vede lesem stále kolem potoka.

Tato cesta je opravdu nádherná a mohu ji všem vřele doporučit. Terén je malinko náročnější z důvodu jeho členitosti a také kořenům stromů, které vystupují ze země. Když se dostanete k Vltavě můžete se vydat po cyklostezce vlevo a po několika kilometrech mezi cyklisty, Inline bruslaři a lidi s kočárkama (zajímavý to slalom mezi těmi všemi lidmi) dorazíte až do Stromovky odkud se můžete vydat k metru. To je krásný výlet na celý den.

Okružná cesta

Druhou variantou je okružní cesta, která je ideální pro všechny, kteří chtějí zůstat v Bohnicích. V předchozím odstavci jsem popisoval rozcestník a cestu do kopce. Vydáte se právě po této cestě. Až dosáhnete vrcholu kopce můžete jít přímo rovně nebo si udělat odbočku kolem modřínů doprava. Nemusíte mít obavu, jde o okruh, který vás povede až k nádherné vyhlídce ze skály na Vltavu.

Bodlák z údolí DrahaněTen pohled stojí určitě za to. Pak vás cesta povede zpět do míst odkud jste vyšli. Pokračujeme pak rovně a následně se nám otevře pohled na část Bohnic, na stáje, které patří bohnickému ústavu a louky kolem. Zde je ideální místo na pouštění draka, však také na podzim zde potkáte několik lidí s dětmi, kteří prohánějí papírové či igelitové tvory na vlnách podzimních větrných proudů. Až sejdete z kopce budete mít opět na výběr ze dvou cest. Jedna, kterou doporučuji vede po vaši levé ruce kolem nyní již krásného jezírka lesem. Druhá cesta vede rovně nahoru kolem stájí a ústí na asfaltové silnici kterou se pak dostanete do Starých Bohnic.

Cesta kolem jezírka je mnohem hezčí. To bylo asi před třemi lety vyčištěno a z nevzhledného zeleného škraloupu je nyní opravdu hezký rybník nebo spíše jezírko. Dále cesta pokračuje údolím lesním a lučinatým porostem, kde můžete v létě potkat Baču se stádem ovcí. Ano, ovce v Praze, i to je realita hlavního města a je vskutku překvapivá. Cestička ústí u panelového sídliště, před kterým najdeme další rybník. Zde jsme narazili na hejno malých káčátek, velmi roztomilá malá stvoření sotva opečená drobným chmýřím. V rybníku jsou ryby i lekníny. V těchto místech ale příjemná cesta končí. Zbývá proplést se sídlištěm a jste kousek od hlavního vchodu – vjezdu do psychiatrické léčebny Bohnice.

Drahaňské a Bohnické údolí je krásné ve všech ročních obdobích. V každém z nich má své kouzlo, takže jej můžete navštívit 4x ročně a pokaždé bude vypadat úplně jinak. Návštěvu těchto míst mohu vřele doporučit.

 

Bohnické a Drahaňské údolí  Bohnické a Drahaňské údolí

kam-v-praze-do-prirody-dil-druhy

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Letos jsme si udělali s kamarády radost a objednali jsme si 5 denní pobyt v italských alpách. V tomto obsáhlejším článku přinášíme recenzi hotelu Resort Veronza v Caranu, kde jsme byli ubytování a také dojmy ze středisek Latemar a Alpe Cermis, kam jsme jezdili lyžovat. Cesta přes Rakousko, Německo až do Itálie Protože mám kamarády

 • Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  To je zase příběh. Proč, kdykoliv se něco podělá je z toho příběh k popukání, který ale vůbec není vtipný? Spíše smutný a to se vším všudy. Nejde o život, ale musím říct, že když se to se..tak se to se a to tak prostě je. Jedu si ani nevím jak To si takhle nedělního

 • Černobylský deník – díl šestý

  Černobylský deník – díl šestý

  Našim výšlapem na střechu paneláku končil první den v Černobylu. Po cestě zpět jsme museli povinně vystoupit na kontrolních stanovištích a projít detektorem radiace. Naštěstí nikdo z nás radioaktivní nebyl. V hotelo – ubytovně nás čekala večeře, kterou moc raději popisovat nebudu. Datel Honza byl spokojený, ale jemu chutná vše, takže v pořádku J Pořád jsem ale neměl dárek

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.