|  |  |  | 

Knihy Kultura Recenze

Kevin Hearne – Útok obrů – recenze knihy

Když jsem hledal novou knihu, kterou bych si koupil, zaujal mě obal knihy Útok obrů i její popis. Autor pro mě zcela neznámý, neboť nejsem zcela fanouškem městských fantazy (které autor dosud psal), mám mnohem raději fantazy z dob dávno minulých. Když jsem si ale přečetl, že zrovna z takové doby má Útok obrů být, tak jsem neváhal.

Vypravěčská bomba

Musím říct, že jsem byl už po prvních několika stránkách nadšený a toto nadšení jsem si udržel až do konce tohoto prvního dílu.
Kevin Hearne má mimořádné nadání na vyprávění příběhu, kde se děj pohybuje každou stránkou kupředu a prakticky nikdy nepřešlapuje na mrtvém bodě. Po přečtení Útoků obrů jsem Kevina Hearneho katapultoval mezi TOP 3 mých oblíbených fantazy autorů a vážně uvažuji o dalších jeho předchozích knih, protože cítím, že by mohly být stejně dobré.

Každá osoba svůj příběh

Moc se mi líbí styl, jakým je kniha napsaná. Děj vypráví bard, který se díky jeho kouzelné vlastnosti (kennigu) umí převtělit do osoby jejich deník četl a jejíž příběh vypráví. Díky této vlastnosti si také umí pamatovat slovo od slova, které kdy přečetl, takže je jeho vyprávění důvěryhodné.

Těch osob je poměrně dost, každá z jiného koutu světa, jiného vyznání i společenských poměrů. Tato rozmanitost je velice hezká a zábavná. Kromě barda, který příběh vypráví je zde ještě univerzitní profesor, který příběh zapisuje. Když zrovna bard nevypráví, tak řeší své vlastní problémy a i tento příběh je moc hezký a zajímavý. Baví mě stejně jako příběhy všech ostatních osob. Díky tomu je celá kniha velice hezky ucelená a především každou stránkou zábavná.

Příběh se odehrává na několika místech světa, který Kevin Hearne vytvořil a to buď současně, nebo o několik dní před, či po příběhu jiné postavy. Vše dává smysl, vše je velice dobře popsané a v příběhu se ani na okamžik neztrácíte, ihned je jasné o co jde a netápete co je co a nebo kdo je kdo. Toto už jsem kolikrát zažil, že autor použil mnoho věcí bez vysvětlení a to není zcela ono, když se v knize něco děje a vám uniká celá podstata. To pak máte pocit, že jste začali číst od půlky a chybí vám ten začátek, který by vás uvedl do problému. to zde opravdu nehrozí.

Ze začátku třeba nebudete přesně vědět, co je Kenning, ale brzo pochopite a vše, co potřebujete vědět je v knize velmi nenásilně popsáno. Kniha Útok obrů má okolo 430 stránek, které uběhly jako by nic. Už se nemohu dočkat druhého dílu této báječné fantazy.

Závěr

Velmi mě zaujala forma vyprávění – trochu mi to připomnělo Anthonyho Ryana, kde také historik zapisoval a vyprávěl příběh, ale Útok obrů je ještě o jeden level výš, byť se mi to nepřiznává snadno. Čte se totiž tak nějak víc lehčeji.

Zábavný příběh, který je napínavý a současně baví každou stránkou. Děj se žene kupředu a ani na konci knihy mu nedochází dech. Nezažijete nezáživné popisující pasáže, nic, co by vás nudilo totiž v knize není. Jen příběh vyprávěný skrze barda na který se těšíte. Doporučuji všem milovníkům fantazy, kteří četli například Petera V. Bretta, již zmíněného Anthonyho Ryana nebo třeba Terryho Goodkinda. Mohl by se také líbit znalcům Sapkowského díla Zaklínače a konec konců i fanoušci George R.R. Martina by nemuseli knihou pohrdnout. toto říkám z vlastní zkušenosti 🙂 Je to sice něco úplně jiného než hra o trůny, ale rozhodně neméně zajímavého.

kevin-hearne-utok-obru-recenze-knihy

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • 30 stříbrných – nečekaně zajímavý seriál

  30 stříbrných – nečekaně zajímavý seriál

  Kdo by byl řekl, že Evropské HBO natočí ve Španělské produkci docela dobrý seriál? Já bych si to rozhodně tipovat neodvážil, ale 30 stříbrných je zajímavým seriálem po všech stránkách, i když samozřejmě své vady na kráse má. Poklidné městečko s mnoha podivnostmi Pokusím se nastínit děj tohoto osmi dílného seriálu, který si nechal otevřený

 • Anthony Ryan – Volání vlka – návrat ke skvělému čtení

  Anthony Ryan – Volání vlka – návrat ke skvělému čtení

  Po trilogii Draconis Memoria, která mě moc nenadchla (recenze na první díl), jsem byl z Anthony Ryana trochu na rozpacích. Důvodem bylo to, že v každé z těch třech knih se zhruba do půlky skoro nic nedělo a spíše bylo vše takové pozvolné. Až samotné konce knih, posledních dejme tomu 150 stránek bylo vždy strhujících

 • Uživatelská recenze Kinomap

  Uživatelská recenze Kinomap

  v nedávném článku, kteří jsme věnoval cyklistickému trenažéru se dnes zaměřím na aplikaci, kterou denně s tímto trenažérem využívám. Jde o aplikaci Kinomap. Tu se budu snažit trochu uživatelům, kteří by o ni mohli přemýšlet přiblížit a popsat, byť asi zdaleka neznám všechny její funkce dobře. Trochu krkolomná registrace Začnu věcí, kterou musíte po instalaci

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..