|  | 

Cestování

Koněpruské jeskyně

To je ale léto! Chvílemi zima, pak nesnesitelné teplo. Kam tedy na výlet? Tato otázka mě napadla v sobotu. Hlásili nestálé počasí, a jelikož se mi nechtěl trávit čas doma, než bude pršet, rozhodla jsem se vyrazit do jeskyně.

Jen kousek za Prahou

Kousek za Prahou asi 30 km směrem na Beroun jsou Koněpruské jeskyně. Jeskyně, které mají mimořádný význam pro poznání geologického vývoje ve středních Čechách v období čtvrtohor. Nacházejí se v Českém krasu, některým z nás je toto území známé i pod názvem Barrandien, podle Joachima Barranda. Francouzskýinženýr a paleontolog, který se stal celosvětově známým vědcem svým průzkumem geologických útvarů a zkamenělin převážně ve středních Čechách.

Koněpruské jeskyně jsou zpřístupněny veřejnosti od roku 1959. Objeveny byly ale mnohem dříve.  V letech 1469 – 1472 byla v horním patře jeskyně provozovaná penězokazecká dílna. Razily se zde falešné stříbrné mince. Po druhé byly objeveny až v roce 1950 při odstřelu v místním lomu. Do Koněpruských jeskyň se dostanete jak autem, autobusem, tak i vlakem. Auto i autobus mají vyhrazené parkování na parkovišti asi 400m od jeskyň. Autobus jezdí z Berouna. Vlak z Prahy směr Beroun a zpět. Kdy nejlepší je vystoupit v zastávce Srbsko a pěšky dojít asi 8,5km nebo 5,5km z vlakového nádraží Beroun. Když dorazíte k jeskyním, u pokladny zakoupíte lístek a přijdete ke vchodu k jeskyním, stanete se členem skupinky, kterou si průvodce odvede do jeskyně. Skupiny jsou omezené počtem. Prohlídky jsou po 15minutách. Vždy u pokladny se dovíte čas, kdy se vaše prohlídka koná. Sympatické je i čisté WC, které je zdarma. Vchod do jeskyně je asi minutu od pokladny zhruba 50m nad Houbovým lomem, na který je nádherný výhled od vstupu do jeskyně.

Prohlídka jeskyně 60 minut

Když vstoupíte s průvodcem do jeskyně, dovíte se historii jeskyň, která je opravdu bohatá. Upozorní vás na možnou faunu i floru a pomalu přejdete do Spallanzaniho jeskyně. Zde se seznámíte s názvoslovím krápníků (Stalaktit – ten co roste ze shora dolů. Stalagmit – roste od spodu nahoru. Stalagnát – spojení obou dvou předchozích). Poté projdete jeskyní u Koněpruské jeskyněVarhan, kde zajímavostí je, že stalaktity vydávají různé tóny. Projdete Kuklovým dómem. Zde se seznámíte s novou krasovou výzdobou. Brčka a Záclonky. Také se zde nachází Letošníkova propast. Tato propast je pojmenovaná po Vlastimilu Letošníkovi, který se zde zříti z výšky  12m při průzkumu jeskyně. Zlomil si pouze nohu, ale při záchranné akci se bohužel zničily otisky, které zde zanechali penězokazci z 15 století.

Odtud projdete chodbou, kterou lemuje meandrující koryto podzemní řeky, a dostanete se do Proškova dómu. Označuje se za nejkrásnější jeskyni. Uvidíte zde sintropád, sintrové jezírko, bohatou výzdobu a hlavně Koněpruské růžice. Koněpruské růžice jsou nejstarší a zcela unikátní výzdobu Koněpruských jeskyní, jejíž stáří může být větší, než 1,5 milionu let. Tyto krápníkové útvary někomu připomínají květák, jinému růžičkovou kapustu či přímo růžičky. Jsou tvořeny kalcitem a obsahují zrna až vrstvičky čirého či mléčně zbarveného opálu. Vznikaly v době, kdy na povrchu doznívalo tropické až subtropické klima. Opál se vyskytuje i v jiných jeskyních, růžičky s opálem jsou však světovým unikátem. Z této jeskyně se pak dostanete do Pustého dómu. V této jeskyni uvidíte kosterní nálezy medvěda jeskynního, lva skalního a nálezy člověka rodu Homo sapiens – sapiens. Nálezy jsou stáří zhruba 600 000 – 13000 let. Poté nás průvodce zavedl do Petrova dómu se vstupem do Petrovy jeskyně. Čeká na nás zde točité schodiště. Průvodci se zde rádi ptají kolik schodů schodiště má, když se vystoupí nahoru. Je jich 83. Těmito schody se dostanete do svrchního patra jeskyně, kde se nachází zmiňovaná penězokazecká dílna a východ ven z jeskyní.

Stálá teplota 10,6 oC

Jeskyně jsou úžasné a úchvatné komplexy, plné nejrůznější krápníkové výzdoby, kde člověk nejenže se schová před deštěm, ale i horkem. Teplota v Koněpruských jeskyní je 10.6 oC. Po projití jeskyně, prohlídka trvá 60minut, se můžete vydat za příznivého počasí i do okolí. Návrší Zlatého koně nad jeskyněmi nabízí široký rozhled po západní části Českého krasu. Kousek od jeskyň se nacházejí i staré opuštěné vápencové lomy, kde můžete vzít kladívko a pokusit se najít prvohorní živočichy. Kdo má štěstí může najít i zkamenělinu trilobita, ale hojně se zde nacházejí liliovci a jiní mořští členovci. Pozornosti by neměla uniknout i naučná stezka Zlatý kůň, která začíná u východu z Koněpruských jeskyň.

Já, jelikož bydlím v Mníšku pod Brdy, jsem se na zpáteční cestě zastavila v Suchomastech. V Suchomastech, které jsou zhruba vzdáleny 5km od Koněprus, se nachází Národní Koněpruské jeskyněpřírodní památka Klonk. Klonk je světově uznávané rozhraní tzv. stratotyp siluru a devonu. Byl vyhlášen 8. února 1977. Důvodem ochrany je lokalita Barrandienu. Schválen byl usnesením 24. mezinárodního geologického kongresu v Montrealu roku 1972. Jedná se o vůbec první celosvětově prohlášený stratotyp. Spodní hranice devonu je definována prvním výskytem graptolita Monograptus uniformis. Je zde postavený památník, ve kterém je střelka, která vás navede podíváním se skrz ní na oddělení vrstev siluru a devonu.

Výlet do jeskyň, okolí Koněprus i Suchomast je krásný. Dostanete se do nádherné krajiny plné prvohorní, druhohorní, třetihorní a čtvrtohorní činnosti. Výlet je vhodný pro všechny od rodin po geology. Moc se těším, až navštívím i jiné jeskyně a budu moct srovnávat krápníkovou výzdobu.

Informace o otevírací době a cenách vstupenek naleznete na oficiálních stránkách jeskyně.

konepruske-jeskyne

ABOUT THE AUTHOR

Související články

 • Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

  Letos jsme si udělali s kamarády radost a objednali jsme si 5 denní pobyt v italských alpách. V tomto obsáhlejším článku přinášíme recenzi hotelu Resort Veronza v Caranu, kde jsme byli ubytování a také dojmy ze středisek Latemar a Alpe Cermis, kam jsme jezdili lyžovat. Cesta přes Rakousko, Německo až do Itálie Protože mám kamarády

 • Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  To je zase příběh. Proč, kdykoliv se něco podělá je z toho příběh k popukání, který ale vůbec není vtipný? Spíše smutný a to se vším všudy. Nejde o život, ale musím říct, že když se to se..tak se to se a to tak prostě je. Jedu si ani nevím jak To si takhle nedělního

 • Černobylský deník – díl šestý

  Černobylský deník – díl šestý

  Našim výšlapem na střechu paneláku končil první den v Černobylu. Po cestě zpět jsme museli povinně vystoupit na kontrolních stanovištích a projít detektorem radiace. Naštěstí nikdo z nás radioaktivní nebyl. V hotelo – ubytovně nás čekala večeře, kterou moc raději popisovat nebudu. Datel Honza byl spokojený, ale jemu chutná vše, takže v pořádku J Pořád jsem ale neměl dárek

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.