|  |  | 

Cestování Výlety

Lužní lesy v NP Donau-Auen jsou z Vídně na dosah

Zahraničí nabízí celou paletu krásných míst na výlet či dovolenou a mnohá jsou také v dosahu českých hranic. Tentokrát se budeme orientovat k našim jižním sousedům. V Rakousku, nedaleko Vídně, leží nevelký národní park, který je svým naplněním poměrně ojedinělý v oblasti střední Evropy. Jedná se o národní park Donau-Auen, který střeží to málo z lužních lesů v povodí Dunaje, co ještě zbylo. Rozkládá se v těsné blízkosti Dunaje a táhne se v podstatě od Vídně až ke Slovenským hranicím.

Dunajské lužní lesy měly na mále

Národní park Donau-Auen je poměrně mladý, nicméně historicky byla tato oblast často sledována. Název parku by se dal volně přeložit asi jako dunajské lužní lesy. Celková výměra oblasti je asi jen 90 kilometrů čtverečních, při čemž na délku park měří přes 35 kilometrů a na šířku maximálně 4 kilometry, ale mnohdy i podstatně méně. Složení národního parku jasně napovídá, proč je tady zřízen. Více než 65 % jeho rozlohy tvoří lužní lesy, asi 15 % připadá na mokřadové louky a zbylých 20 % tvoří vodní plochy.

Pozornost se k dunajským lužním lesům za Vídní začala otáčet spolu s regulací toku Dunaje, která Donauen-2probíhala postupně od 19. století. Při regulaci toků docházelo k přehrazení slepých říčních ramen. Dalším zásahem do tohoto kousku přírody bylo hospodářské využívání lužních lesů a následná stavba vodních elektráren. Vše vyvrcholilo v 90. letech 20. století, kdy se situace dostala do toho stádia, že se záchrany přírody museli chopit obyčejní lidé. Na základě protestů a dalších apelů byly provedeny vědecké výzkumy, které teprve adekvátně odhalily cennost lokality. Později přišlo kýžené vyhlášení národního parku, ke kterému se zákonodárci dopracovali až 27. října 1996.

Park nabízí pestrý program i podvodní pozorovatelnu

Celkově žije na území NP Donau-Auen více než 800 druhů vyšších rostli, 100 druhý hnízdících ptáků, 60 druhů ryb, 30 druhů savců, 13 druhů obojživelníků a 8 druhů plazů. Vyhlášenými jsou například čolek dunajský, blatňák, orel mořský či želva bahenní. Mnohé z desítek ryb si mohou návštěvníci prohlédnout ve speciální podvodní pozorovatelně, která vznikla podle vzoru podobných podmořských projektů. Park můžete prozkoumat pěšky nebo i na vodě (v kánoi či nafukovacím člunu).

Často navštěvovaným turistickým centrem je především Vídeň. Co takhle spojit návštěvu Vídně s prohlídkou nedalekého národního parku? Opustit na pár hodin ruch velkoměsta nemže být na škodu. V parku jsou pořádány workshopy, slavnosti i různé tematické akce. Jistě si každý vybere.

 

luzni-lesy-v-np-donau-auen-jsou-z-vidne-na-dosah

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Máme za sebou 14 dní v Thajsku. Spousta zážitků a vzpomínek, všechny kladné. Nyní už jen vše sepsat, sestříhat videa, udělat nějaký živý stream, kde si zavzpomínáme na to všechno a tím to končí. Pro tentokrát. Let s EVA AIR Z Vídně jsme letěli někdy okolo 18:30. Let BR61 je letem až do Tajwanské Thajpeje

 • Thajsko – díl první – před odjezdem

  Thajsko – díl první – před odjezdem

  Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní. 4

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..