|  |  | 

Knihy Kultura

Marc Elsberg – Blackout – když vám vypadne proud

Nechal jsem se zlákat reklamou na knihu Marca Elsberga zvanou Blackout. Dočetl jsem ji a rád bych se podělil a své dojmy. Všude se píše o napínavé knize. Nemyslím si, že by byla tak napínavá, ale dobrá opravdu je.

 

Když v Evropě vypadne proud

Kdo už někdy četl mou recenzi na něco tak asi ví, že hrozně nerad prozrazuji děj, protože to pak není žádné překvapení. Proto tak nebudu činit ani zde a jen povím, že po celé Evropě dojde z nějakého důvodu k výpadku proudu a s tím všeho, co s proudem souvisí od provozu metra, tramvají až po provoz ledničky v domácnosti.

Chytré sítě dnešní doby

Kniha je psána jako thriller a je fakt, že události, které nastanou po výpadku proudu jsou dost brutální. Nikdo z nás, kdo denně používá elektřinu si neumí představit, jaké by mělo následky, kdyby nám drahocenný proud energie vypadl na 14 dní. V podstatě jde o takovou malou apokalypsu. Marc Elsberg se snaží poukázat především na to, jak jsou lehce zranitelné dnešní moderní sítě, chytré elektroměry a v podstatě i systémy jaderných i dalších elektráren bez kterých se neobejdeme.

Děj se odehrává ve velkých evropských městech jako je Brusel, Berlín, Haag a dalších, ale také i na venkově. Řeč zde bude i o Temelínu, který na tom nebude v době výpadku, který samozřejmě zasáhne i Česko nejlépe.

Autor vycházel z reálných podkladů a technických předpokladů. I když nikdo neví, jak by takový celoevropský  výpadek ve skutečnosti vypadal, ukázal minimálně jeden možný scénář. Kniha Blackout vás možná vyděsí, protože se může kdykoliv stát, že zkrátka jednou  dojde k výpadku proudu na déle, než by nám bylo milé.

Čekal bych že se autor bude méně věnovat politikům, Interpolu, EU a naopak se více zaměří na běžné občany. Že se více podíváme na to, jak to snášejí běžní lidé. Máme zde sice pár zástupců, ale je to poměrně malá část knihy. Rád bych si přečetl více o tom, jak probíhalo rabování, jak reagovala policie armáda. Zkrátka mi více chyběl pohled do ulic. Děj se většinou zdržuje u jednání krizových štábů, informací, které se valí z různých koutů Evropy a zaměřuje se na IT italského specialistu Piera Manzana, který se snaží zjistit, co se stalo.

Je pozitivní, že děj není narušován nějakou romantikou, která by odváděla pozornost od hlavního tématu. I přes určité mezilidské vztahy, které se zde budují se Marc Elsberg stále drží hlavního bodu, což je výpadek proudu.

Po přečtení si uvědomíte

Málokoho napadne, že když vypadne proud ve vodárně, tak vám doma v bytě nepoteče voda, nebudete moci ani spláchnout, natož tak se napít. Když se to stane v zimě, tak nebudete doma mít ani topení u kterého se ohřeje a tím, že supermarkety vezmou lidi útokem a beztak později zavřou nebudete mít ani co jíst. To se vzájemná solidarita, která se mezi lidmi zpočátku drží začne poměrně rychle omezovat na základní podmínky pro přežití.

Velmi rychle se začnou z lidí stávat lichváři, kteří prodávají byť jen drahocennou vodu za nesmyslné peníze, velmi rychle se lidé začnou  prát mezi sebou o kousek jídla a to je jen začátek. Zhroutí se ekonomiky všech států, továrny i zemědělci musí zastavit svůj provoz, nikdo nic nevyrábí a potravin začne dramaticky ubývat. Vyrobené potraviny, které jsou závislé na chlazení se ve skladech zkazí, zvířata jako krávy nebo kuřata pojdou mrazem a hladem a to je teprve stále jen začátek.

Může se to opravdu stát?

Nejhorší na tom všem je, že se tohle opravdu může stát. Líbí se nám a užíváme si moderní způsob života od chytrých telefonů po chytré lednice, auta a chytré topení, ale to vše sebou nese poměrně vysoké bezpečnostní riziko, které sebou nese potenciální hrozbu útoku. Pokud by někdo chtěl válčit na co vytahovat tanky, děla a jaderné bomby, když by stačilo vyřadit z provozu elektrárny?

Po přečtení knihy Blackout už chápu, že jsou všechny elektrické sítě v Evropě propojeny a pokud dojde k výpadku v několika statisících domácností je nutné elektrárny z důvodu přetížení vypnout. A to i přesto, že jsou schopné produkovat energii. Jenže jadernou elektrárnu prostě jen tak tlačítkem OFF nevypnete a pokud začnou selhávat záložní systémy na chlazení odstavených reaktorů v kterých stále pracuje jádro začne být docela velký problém.

Závěr

Marc Elsberg předvedl parádní dílko, které je poměrně jasným varováním moderní společnosti a modernímu způsobu života. Možná je to nyní trochu sci-fi a doufejme, že mnoho desítek let ještě bude, ale současně je to zdvižený prst pro všechny vlády světa a nejen pro ně, ale i provozovatele systému obsluhujících elektrárny.

Blackout mohu všem doporučit k přečtení. Není to sice můj šálek kávy, mám raději fantazy, ale téma evropského výpadku proudu mě zkrátka zaujalo a udělal jsem dobře. Rozhodně mám o čem přemýšlet i když samozřejmě je to stále jen kniha že? Doufám…

Jediné negativní je, že se do ulic a do domácností podíváme jen na chvíli a děj se drží především u státních činitelů.  Klidně bych bral, kdyby byla kniha ještě o 200 stránek delší, doplněná o tyto popsané momenty.

Všude se dočtete, jak je děj napínavý. No upřímně nevím, zažil jsem již větší knižní napětí, tohle se mi zase tak napínavé nezdálo, ale kniha je určitě dobrá. Doporučuji.

marc-elsberg-blackout-kdyz-vam-vypadne-proud

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Kapelu poslouchám už přes 20 let a jejich předposlední album k třicátému výročí – Třínohý pes jsem trávil poměrně dlouho, ale teď jsem s nim spokojený. A domnívám se, že zvyknout si budu muset i na nové album Třecí plochy, které vyšlo 7 října 2019. Tento článek tedy bude takovou fanouškovskou recenzí, přestože jsem asi

 • Terry Goodkind – Paní smrt – recenze knihy

  Terry Goodkind – Paní smrt – recenze knihy

  Není už toho Goodkinda dost? Asi ne, ale pauzu to chtělo. Mezitím jsem stihl několik jiných knih. Co ale můžu říct hned na začátku – jsem rád, že v knize Paní smrt a ani v navazujících knihách nebude Richard a Kahlan, protože to už by bylo opravdu trochu moc. Mám je oba moc rád, ale

 • Kevin Hearne – Útok obrů – recenze knihy

  Kevin Hearne – Útok obrů – recenze knihy

  Když jsem hledal novou knihu, kterou bych si koupil, zaujal mě obal knihy Útok obrů i její popis. Autor pro mě zcela neznámý, neboť nejsem zcela fanouškem městských fantazy (které autor dosud psal), mám mnohem raději fantazy z dob dávno minulých. Když jsem si ale přečetl, že zrovna z takové doby má Útok obrů být,

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..