|  |  | 

Knihy Kultura

Marc Elsberg – Blackout – když vám vypadne proud

Nechal jsem se zlákat reklamou na knihu Marca Elsberga zvanou Blackout. Dočetl jsem ji a rád bych se podělil a své dojmy. Všude se píše o napínavé knize. Nemyslím si, že by byla tak napínavá, ale dobrá opravdu je.

 

Když v Evropě vypadne proud

Kdo už někdy četl mou recenzi na něco tak asi ví, že hrozně nerad prozrazuji děj, protože to pak není žádné překvapení. Proto tak nebudu činit ani zde a jen povím, že po celé Evropě dojde z nějakého důvodu k výpadku proudu a s tím všeho, co s proudem souvisí od provozu metra, tramvají až po provoz ledničky v domácnosti.

Chytré sítě dnešní doby

Kniha je psána jako thriller a je fakt, že události, které nastanou po výpadku proudu jsou dost brutální. Nikdo z nás, kdo denně používá elektřinu si neumí představit, jaké by mělo následky, kdyby nám drahocenný proud energie vypadl na 14 dní. V podstatě jde o takovou malou apokalypsu. Marc Elsberg se snaží poukázat především na to, jak jsou lehce zranitelné dnešní moderní sítě, chytré elektroměry a v podstatě i systémy jaderných i dalších elektráren bez kterých se neobejdeme.

Děj se odehrává ve velkých evropských městech jako je Brusel, Berlín, Haag a dalších, ale také i na venkově. Řeč zde bude i o Temelínu, který na tom nebude v době výpadku, který samozřejmě zasáhne i Česko nejlépe.

Autor vycházel z reálných podkladů a technických předpokladů. I když nikdo neví, jak by takový celoevropský  výpadek ve skutečnosti vypadal, ukázal minimálně jeden možný scénář. Kniha Blackout vás možná vyděsí, protože se může kdykoliv stát, že zkrátka jednou  dojde k výpadku proudu na déle, než by nám bylo milé.

Čekal bych že se autor bude méně věnovat politikům, Interpolu, EU a naopak se více zaměří na běžné občany. Že se více podíváme na to, jak to snášejí běžní lidé. Máme zde sice pár zástupců, ale je to poměrně malá část knihy. Rád bych si přečetl více o tom, jak probíhalo rabování, jak reagovala policie armáda. Zkrátka mi více chyběl pohled do ulic. Děj se většinou zdržuje u jednání krizových štábů, informací, které se valí z různých koutů Evropy a zaměřuje se na IT italského specialistu Piera Manzana, který se snaží zjistit, co se stalo.

Je pozitivní, že děj není narušován nějakou romantikou, která by odváděla pozornost od hlavního tématu. I přes určité mezilidské vztahy, které se zde budují se Marc Elsberg stále drží hlavního bodu, což je výpadek proudu.

Po přečtení si uvědomíte

Málokoho napadne, že když vypadne proud ve vodárně, tak vám doma v bytě nepoteče voda, nebudete moci ani spláchnout, natož tak se napít. Když se to stane v zimě, tak nebudete doma mít ani topení u kterého se ohřeje a tím, že supermarkety vezmou lidi útokem a beztak později zavřou nebudete mít ani co jíst. To se vzájemná solidarita, která se mezi lidmi zpočátku drží začne poměrně rychle omezovat na základní podmínky pro přežití.

Velmi rychle se začnou z lidí stávat lichváři, kteří prodávají byť jen drahocennou vodu za nesmyslné peníze, velmi rychle se lidé začnou  prát mezi sebou o kousek jídla a to je jen začátek. Zhroutí se ekonomiky všech států, továrny i zemědělci musí zastavit svůj provoz, nikdo nic nevyrábí a potravin začne dramaticky ubývat. Vyrobené potraviny, které jsou závislé na chlazení se ve skladech zkazí, zvířata jako krávy nebo kuřata pojdou mrazem a hladem a to je teprve stále jen začátek.

Může se to opravdu stát?

Nejhorší na tom všem je, že se tohle opravdu může stát. Líbí se nám a užíváme si moderní způsob života od chytrých telefonů po chytré lednice, auta a chytré topení, ale to vše sebou nese poměrně vysoké bezpečnostní riziko, které sebou nese potenciální hrozbu útoku. Pokud by někdo chtěl válčit na co vytahovat tanky, děla a jaderné bomby, když by stačilo vyřadit z provozu elektrárny?

Po přečtení knihy Blackout už chápu, že jsou všechny elektrické sítě v Evropě propojeny a pokud dojde k výpadku v několika statisících domácností je nutné elektrárny z důvodu přetížení vypnout. A to i přesto, že jsou schopné produkovat energii. Jenže jadernou elektrárnu prostě jen tak tlačítkem OFF nevypnete a pokud začnou selhávat záložní systémy na chlazení odstavených reaktorů v kterých stále pracuje jádro začne být docela velký problém.

Závěr

Marc Elsberg předvedl parádní dílko, které je poměrně jasným varováním moderní společnosti a modernímu způsobu života. Možná je to nyní trochu sci-fi a doufejme, že mnoho desítek let ještě bude, ale současně je to zdvižený prst pro všechny vlády světa a nejen pro ně, ale i provozovatele systému obsluhujících elektrárny.

Blackout mohu všem doporučit k přečtení. Není to sice můj šálek kávy, mám raději fantazy, ale téma evropského výpadku proudu mě zkrátka zaujalo a udělal jsem dobře. Rozhodně mám o čem přemýšlet i když samozřejmě je to stále jen kniha že? Doufám…

Jediné negativní je, že se do ulic a do domácností podíváme jen na chvíli a děj se drží především u státních činitelů.  Klidně bych bral, kdyby byla kniha ještě o 200 stránek delší, doplněná o tyto popsané momenty.

Všude se dočtete, jak je děj napínavý. No upřímně nevím, zažil jsem již větší knižní napětí, tohle se mi zase tak napínavé nezdálo, ale kniha je určitě dobrá. Doporučuji.

marc-elsberg-blackout-kdyz-vam-vypadne-proud

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Modern Talking – zůstanou legendou navždy

  Modern Talking – zůstanou legendou navždy

  O Modern Talking jsem chtěl napsat již delší dobu. Ale pořád jsem si nebyl jistý, jak článek uchopit a prakticky jsi nejsem jistý dosud. Jsem jejich velý fanoušek již od pěti let, ale nerad bych, aby článek vyšel jednostranně a příliš fanouškovsky, současně však chci dát najevo, co cítím, když poslouchám především jejich starší desky.

 • Mňága a Žďorp – krásná oslava třicetin v Karlíně

  Mňága a Žďorp – krásná oslava třicetin v Karlíně

  Moje nejoblíbenější kapela Mňága a Žďorp, kterou poslouchám pouhých 18 let, oslavila v úterý krásným koncertem ve Foru Karlín svých 30 let. Byl jsem v první brázdě, tak vám mohu zprostředkovat zážitek.   Doors od 18 hodin Upřímně se mi ten den moc nechtělo. Kvůli koncertu jsem si vzal půl den dovolené a následující den jsem dovolenkoval

 • Recenze Fear House Praha – vyděsí vás hlavně cena

  Recenze Fear House Praha – vyděsí vás hlavně cena

  Rád se bojím, jsem milovníkem hororů, a tak, když jsem se dověděl o Domu hrůzy v Praze bylo jasné, že jej musím navštívit. Samozřejmě jsem se bál jít sám, tak jsem vzal kamaráda. Abych nekazil překvapení všem, kdo by se do Fear Housu chtěli vydat, nebudu popisovat, co vás čeká v detailech, ale spíše popíši atmosféru a

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.