|  | 

Finance

Mintos – inventura roku 2016

Inventuru na Zonkym jsem již udělal v tomto článku, ale zhodnocení stavu na Mintos mě teprve čeká. A proč se do něj nepustit rovnou? Mintos mám rád především z důvodů zpětných odkupů půjček, které jsou více jak 60 dní po splatnosti, ale i zde se dějí věci, které se mi příliš nelíbí.

Průměrný úrok klesá

Když jsem na platformě Mintos začínal v dubnu 2016 nebyl problém najít půjčku se zpětným odkupem, úrokem 12,5% a délkou splácení např. 6 měsíců. Dneska už na takovou půjčku jen stěží narazíte. Dokonce jsem musel upravit i autoinvestora, protože jsem zjistil, že nemá do čeho investovat, měl jsem na platformě peníze, které tam ale ležely ladem a nemohly být do žádné půjčky investovány.

Můj průměrný úrok byl donedávna na 12,5% a nyní se již snížil na 12,1 a obávám se, že půjde pomalu dolů s tím, jak investuji do půjček, které jsou poměrně krátké, ale nabízené procento je kolem 10,5%? Co se vlastně stalo? Musel Mintos přistoupit na všeobecné snižování úrokových sazeb, které loni mělo aspoň do konce roku stále klesající trend? Nebo je problém někde jinde, který nevidím? Ať už je to jakkoliv zjišťuji, že zkrátka i zde dojde ke snížení úroků z půjček, potažmo tedy i snížení zisků. Pravda, donedávna jsem měl na Mintosu jen velmi malou částku a ž ke konci roku jsem zainvestoval trochu více, což v číslech znamená, že nyní na této platformě mám kolem 380 EUR, což pro velké investory je směšná suma, ale pro někoho, kdo investuje z výplaty, tak to není úplně málo.

mintos 2017

Mintos a dlužníci

S ohledem na to, že investuji jen do garantovaných půjček mě dlužníci až tolik žíly netrhají jako na Zonkym, ale přesto tento údaj velmi pečlivě sleduji.

84% dlužníků platí včas své závazky a není ani den po splatnosti. Ostatní investoři, kteří diskutují na webu winpes se pohybují o něco výše, cca kolem 87%

6% dlužníků je 1 – 15 dní po splatnosti, což je relativně dobré číslo.

4,5% dlužníků je po splatnosti 16 – 30 dnů, to také docela jde.

5% dlužníků je po splatnosti své půjčky 31 až 60 dnů. Jsem zvědav, zda Mintos dodrží své slovo a půjčky v případě neplacení odkoupí.

60 a více dnů po splatnosti není žádná půjčka. To je poměrně pozitivní J Doufám, že se tento trend bude držet ve vyjetých kolejích a mohl by se klidně i zlepšit. Cílem každého investora je mít své peníze zpět se ziskem v co nejkratší době, aby je mohl ihned investovat do dalšího obchodu že…

Co jsem zatím vydělal

Tohle není zrovna na chlubení se, protože, jak jsem psal, „pořádnou“ injekci jsem dal na Mintos až na konci roku, takže se nestihl výdělek příliš promítnout. Zatím jsem vydělal něco kolem 12 EUR, což přepočteno na  koruny je kolem  300 Kč, ale s ohledem na to, že ČNB chystá cca od poloviny roky zrušení intervencí, lze očekávat mírné posílení koruny a tím i snížení mého výdělku. Tím se však nijak netrápím, pořád to bude výdělek větší, než kdybych peníze nechal na spořícím účtu u některé z bank.

Má smysl investovat v korunách?

Mintos zavedl možnost investovat do půjček v korunách a dalších měnách, například polském zlotem. Velkou výhodou je to, že převádíte své peníze do české banky (Česká spořitelna). Neplatíte tak poplatky za převod a za druhé také neztrácíte na rozdílovém kurzu. To by bylo všechno moc krásné, kdyby na platformě nějaké půjčky v korunách byly. Zkouším to skoro každý den, ale neviděl jsem zatím jedinou. To je docela škoda, protože pokud by bylo půjček dost, rád bych této možnosti využil a myslím že nejen já, ale i spousta investorů, kteří Mintos používají.

Můj cíl pro rok 2017

Mým cílem na tento rok nejsou příliš velké investice, kromě reinvestic. Jde o to, že si je nemohu finančně dovolit, ne že bych měl strach investovat více nebo bych vůbec nechtěl. Celkově mám nyní na účtu Mintosu přibližně 383 EUR. Mám cílem je dosáhnout na konci roku cílové částka 420 EUR bez toho, aniž bych po celý rok  poslal do platformy nějaké kredit.

Okrajové Twino

S platformou Twino jsem začal velmi nedávno, investoval jsem tam jednorázově 210 EUR. Také zde investuji za pomocí autoinvestora jen do Backbay půjček, protože nechci o své peníze tak lehce přijít. Chápu, že pokud padne celá platforma, tak mě tohle opatření nezachrání, ale zatím není důvod mít obavy. Pořádné vyhodnocení této platformy udělám až na konci roku.

mintos-inventura-roku-2016

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Kam jsem investoval peníze ze Zonky?

  Kam jsem investoval peníze ze Zonky?

  Letošní finanční rok je fakt dost zvláštní. Už sec těším až v listopadu budu psát článek, protože na mých investicích nezůstala niť suchá a vůbec poprvé jsem i nějaké peníze ztratil, ale o tom až v roční rekapitulaci. V tomto článku bych se rád zaměřil na to, jak jsem rozdělil 65 tisíc ze Zonky, které

 • Zonky už jen Retiér – sbohem a šáteček

  Zonky už jen Retiér – sbohem a šáteček

  Aktualizace 9. 9. 2021 Musím se přiznat, že jsem byl tak naštvaný, že jsem to nevydržel a přes 400 půjček jsem prodal na sekundárním trhu. Byla to sice klikačka jedna půjčka za druhou a toto klikání se zdálo nekonečné, ale už jsem v Zonky nechtěl nechávat dál peníze. Stálo mě to sice na poplatcích přes

 • Projekt Onward Capital už nevydělává -aktualizováno

  Projekt Onward Capital už nevydělává -aktualizováno

  Ten, kdo čte pravidelně našeho Datla ví, že pravidelně inventuji a to pouze do projektů o kterých si myslím, že to má smysl. Třeba Zonky, Mintos a Twino jsou příkladem. Dále podílové fondy nebo stavební spoření. Aktualizace 25.5. 2021 Tak konečně si to můžeme přiznat – konec, poslední zhasnul a vypl i stránky Onwardu –

1 Comment

 1. winpes__

  Ono to procento dlužníků, co platí včas není úplně konstantní. Můžu ale potvrdit, že platforma dodržuje svůj slib a vykupuje půjčky po splatnosti (tedy buyback garance funguje jak má) úplně bez problémů.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..