|  | 

Kultura

Mňága v nejlepších letech znova vyprodala LMB

Včera jsme se po nějaké době, asi dvou letech vydali na koncert české hudební legendy Mňága a Žďorp. Dle mého názoru a koncert to jen potvrdil je Mňága momentálně v nejlepších hudebních letech. Lucerna music bar je kapely oblíbené koncertní místo a námi také. Nevím proč, zda je to tím, že člověk může stát rovnou u pódia, ale je to všechno tak nějak víc reálné než na jiných místech. Do nevelkého podzemního sálu s několika bary se začalo pouštět před 20 hodinou. Už ve 20:10 bylo však nezvykle dost lidí, což nebývá tak úplně pravidlem. V půl 9 večer byl sál na první pohled plný i když se dovnitř soukali další lidé. Vedle nás parta kluků vesele popíjela, výborně se bavila a tak čas velmi rychle plynul. Za pódiem na plátnu „visel“ projektorový  transparent Mňágy, která by ráda nahrála nové album v Číně. „Pošlete náš do Číny“ hlásal nápis a nutno říct, že je Mňága již v půli cesty, ale koncertu v Číně se budeme věnovat později. Zpět ke koncertu.

Mňága v plné formě

Kolem 21:20 nastoupila Mňága do vyprodané Lucerny a začala hrál hned v počátku známé písně. Písnička pro tebe a netradičně také na začátek Hodinový hotel. Už dlouho jsem neslyšel píseň Ve 4 ráno a tak jsem byl rád, že se na playlistu zase objevila. Po několika dalších písničkách Fili uvedl projekt Made in China, což je název pro novou desku, kterou chce DSC_3858Mňága nahrát přímo v Číně. Protože je projekt finančně náročný prosí kapela o podporu ze strany fanoušků na webu startovac.cz. Nutno říci, že za polovinu času, kdy se kapela může podporovat je vybraná již skoro polovina potřebné částky a to je super úspěch. Sám čekám na výplatu a už se těším až přispěju. Kapela nechce peníze jen tak. Nabízí za to super dárky, které jsou exkluzivní a jen tak je neseženete 🙂 .Ale zpět ke koncertu. Mňága zahrála nejprve 2 nové písničky. Názvy si už přesně nepamatuji, ale byly moc hezké. Pak nechal chvíli Fili odpočinout kapelu a zůstal na pódiu sám. Zahrál na kytaru píseň Odkud a kam a pak Tajný plán, která je skutečně báječná.Je z alba Dutý ale free, které se dle mého názoru moc povedlo..

Mňága a Ždorp jako za mlada

V některých písničkách vystoupila i Zuzka Fialová a to mě přivádí na myšlenku, že zazněl i Měsíc, kterou Fili komentoval slovy že vlastně neví, zda je ta písnička veselá nebo smutná, ale že to je vlastně jedno 🙂 Kapela řádila na pódiu a dav bouřil. Každou známou píseň jsme hulákali tak silně, že jsem měl pocit, že by Fili vlastně ani nemusel zpívat. Tvrdé jádro, které v Praze vždy máme po celý koncert bručelo nápěv písně Ne, teď ne a dočkali jsme se. ale mezitím uběhlo ještě několik dalších písní a také dvě nové písně, které jsou také na první poslech moc fajn. U nových písní publikum malinko ochladlo, protože nikdo neznal slova, ale myslím, že se nám fanouškům brzy tyto písně dostanou pod kůži  Před přídavkem zazněla poslední píseň, před kterou frontman Petr Fiala představil kapelu a na konec jako vždy nechal guru Martina Knora z Valašského Meziříčí. Samozřejmě nechyběly písně I cesta může být cíl, Nejlíp jim bylo, Matahari, Going blind, Dutý ale free, Některé otázky už si prostě nekladu, Nahasi Hirošima, Na stanici polární a další pecky. Jako přídavek byly písně Ne, teď ne, Chtít chytit vít a na třetí píseň si nevzpomenu. Každopádně po přídavku začal celý sál sborově skandovat „Ještě jednu, ještě jednu“ a tak nezbylo než aby Mňaga zahrála Klec v kleci. Pak už byl definitivní konec.

Sál nabitý pozitivní energií

Co miluju na koncertech Mńágy je, že to kapelu fakt baví a jde to na nich vidět. Chtějí kontakt s publikem, běhají po pódiu a Fili během let dokázal zapojit fanoušky do dění mnohem více než třeba před 10 lety. Především je to ale nával radosti u každé písničky, možnost si „zabékat“ společně s Mňágou a další tisícovkou stejně naladěných lidí. Člověk odchází z Mňaga a Ždorp v Lucerna Music baru v Prazetoho koncertu neskutečně krásně pozitivně naladěný. Fyzicky vyčerpaný ze stále ho skákání u každé písničky ale současně psychicky napumpovaný do dalších těžkých pracovních dnů. Kapela už hraje přes 25 let, ale to ji neubírá na kráse, tedy myslím té hudební, protože jinou bych si jako chlap netroufal hodnotit 🙂

Hulákali jsme: „Ne, teď ne, až jindy a kdy? no hádejte…“

Naopak s každou písničkou je kapela víc a víc živá a při závěrečné děkovačce vypadá zmoženě jako hokejisté po 60 minutách urputného boje o titul mistra extraligy. Mám své nej oblíbené písně jako třeba Nejvíc se Klára těší na neděli, Kafe, nebo Sedím a čekám, které sice kapela nehrála, ale třeba je do playlistu zase zařadí. A na konec bych si dal pořádnou píseň od Abby, jedinou, kterou Mňága umí 🙂 (fanoušci kteří chodí na koncert Mňágy pravidelně budou vědět co tím myslím :-). Koncert byl prostě super a tak se těším na novou desku a kapele hlavně přeji, aby mohla odjet do Čína, ale hlavně aby se v pořádku vrátila a samozřejmě ať to klukům spolu dál šlape, všem drží zdravíčko a na dalším koncertu naviděnou.
Na závěr dodám, že tento koncert jsem výjimečně nefotit, takže snímky přiložené jsou ze starších koncertů, které jsem pořídil.
mnaga-v-nejlepsich-letech-znova-vyprodala-lmb

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Ragnarök – Konec světa – příjemné překvapení

    Ragnarök – Konec světa – příjemné překvapení

    Včera jsem dokoukal druhou řadu seriálu Ragnarök – Konec světa a rád bych se podělil o své dojmy. Nejsem sice úplně fanoušek severské mytologie a moc se v jejich bozích nevyznám, ale to není pro sledování podmínkou. Krásné prostředí a severské ksichty Je příjemnou změnou pustit si něco jiného než seriál z produkce USA a

  • Sandman – pohádka pro dospělé

    Sandman – pohádka pro dospělé

    V tomto článku se pokusím shrnout, co se mi na seriálu Sandman líbilo, co už méně, co vůbec a pokusím se vyhnout spojlerům a pokud to nebude možné upozorním předem. Je libo LGBT? Vybafl na mě tento seriál na Netlixu a tak jsem si jeden díl pustil, pak druhý a nakonec jsem to dokoukal úplně

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..