|  |  | 

Cestování Výlety

Mníšek pod Brdy – zámek

První písemná zmínka o Mníšku pochází z roku 1348. Pověsti praví, že se tu dříve nacházela obec Dubčany, která celá podlehla požáru. Po čase na stejném místě vyrostla nová obec. Při výstavbě vydatně pomáhali benediktinští mniši z kláštera na Ostrově u Davle. Lid z vděčnosti prý nazval novou trhovou ves Mníškem.

 

Historie zámku

Na místě dnešního zámku, stávala již ve středověku tvrz. Sloužila k ochraně a bezpečnosti kupeckých stezek na důležité obchodní trase (Zlaté stezce vedoucí z Bavor do Prahy). Archeologické nálezy z nádvoří zámku však ukázaly, že na tomto místě stávala stavba již koncem 13. nebo začátkem 14. století. Nejspíše šlo o malý hrádek obklopený hradbou a příkopem, který ho odděloval od města.
Za vlády posledních Přemyslovců byla tvrz přestavěna na lovecký hrádek. Mníšek byl až do doby Václava IV. královským majetkem. V roce 1487 dostávají Mníšek do vlastnictví z Mitrovic, kteří na místě původního hrádku budují zámeček. Tento rod spravoval sídSAMSUNGlo s dvorem po celé 16. století. Nejstarší zobrazení zámku pochází z roku 1622 a zachycuje reálnou podobu sídla při pohledu od jihu.
V roce 1639 švédská vojska zámek vyplenila a vypálila. Po třicetileté válce prodávají Vratislavové zpustošený Mníšek Engelu z Engelsflussu. Nový majitel během války získal značné jmění jako císařský dodavatel pro Valdštejnovu armádu, a tak dal v letech 1656-1672 zámek opravit. Navíc byl Engel za hrdinnou obranu Karlova mostu před Švédy povýšen do šlechtického stavu.
Nový zámek, tak jak ho vidíte dnes, postavil ve stylu pozdní renesance pražský stavitel Martin Reiner v letech 1656-1672 podle plánů slavného barokního architekta Carla Luraga. Na řemeslných pracích se podíleli tehdejší přední řemeslníci a umělci. Zámek má tři nárožní polygonální věže různých rozměrů. Ve střední jsou umístěny věžní hodiny zajímavé tím, že hodinář vyvedl jednu hřídel i do stropu místnosti pod strojem, kde je menší ciferník ukazující stejný čas jako hodiny na věži.

 

Ve druhé polovině 18. století za Unwerthů došlo k řadě stavebních úprav.  V  roce  1848 zámek  poznamenal požár. V roce 1909 po smrti hraběte Schirndinga majetek získal jeho příbuzný, Theodorich, svobodný pán Kast z Ebelsbergu, jenž přistoupil k zásadní obnově zámku podle projektu z roku 1910-1911, který vypracovala přední pražská kancelář vedená Matějem Blechou.
Poslednímu majiteli, baronu Kastovi, byl zámek za kolaboraci s nacisty po druhé světové válce zestátněn.

Zámek dnes

V roce 2000 byl objekt vyklizen a postoupen Národnímu památkovému ústavu, který zde přikročil k rozsáhlé obnově. Obnova zámku v Mníšku pod Brdy se započala v prosinci roku 2000. Jde o jedinečný projekt, který se snaží zachytit stav zámku na počátku 20. let 20. století.
V prvním patře zámku je prohlídková trasa, která seznamuje návštěvníky se stylem života a bydlením drobné šlechty v období mezi světovými válkami. Severní křídlo pak poskytuje prostory pro společenské akce.

Napsala Zdeňka Tomášková

 

mnisek-pod-brdy-zamek

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..