|  |  | 

Cestování Na kole

Na kole Milovice, Lysá, Nymburk

Minulou sobotu jsem si dal moc hezkou trasu na kole, kterou jsem si dopředu naplánoval přes mapy a pak jsem se řídil podle mobilu, který jsem sebou měl. Seznámím vás trochu s touto trasou, byť sám jsem vynechal spoustu věcí – míst, kam v se můžete podívat.

Jde o cca 60 km, které jsem si dal, abych vyzkoušel nové kolo.

Trasy hlavně mimo silnice

Ač nemám přímo horské kolo ale mám gravela, tak plánuji cesty pro kolo horské, protože je to podobné a hlavně se mi nechce jezdit po silnici. Přesto jsem si trasu naplánoval tak blbě, že cca 30% cesty po silnici skutečně bylo, ale asi s tím moc nešlo nic dělat. Nyní bych vás rád s trasou seznámil blíže

Začínáme v Hrubém Jeseníku

V Hrubém Jeseníku nikoliv na Moravě ale ve středních Čechách u rozhledny Romanka. I sem ale budete muset přijet třeba vlakem do Oskořínku a pak cca 1,5 km po silnici nebo 1 km do polní cestě k rozhledně. Rozhlednu zde máme moc pěknou a byť je velice nízko položena můžete z ní hezky vidět na Sněžku, Ještěd a do Poděbrad. Já zde bydlím, takže jsem byl této cesty od vlaku ušetřen.

Od rozhledny směrem na Meříř po silnici, kde ale nedojdeme, protože nás to po cca 1,7 km potáhne doleva na polní cestu, kterou projedeme až do Jikve. Zde chviličku po hlavní a pak doprava opět na polní cestu kterou projedeme až do Patřína, kde se po chvíli jízdy po silnici napojíme na Cyklotrasu Taxis, která je moc hezká. Skoro celá vede lesem a cesta je to velice příjemná.Taxis nás dovede až do Čachovic, což je cca 15 km od našeho startu s minimální jízdou po silnici. Dále na obec Struhy, kde pokračujeme po cyklotrase 8147 až do Lipníku.

Na začátku cesty narazíte na moc pěknou polňačku vedoucí až do Jikve

Kočičí hlavy kam se podíváš

Tím jsme v podstatě přijeli do bývalého výcvikové vojenského prostoru okolo Milovic a je to znát. Všude jsou kočičí hlavy. V Lipníku je krátký stoupák u kterého jsem se docela zapotil. Myslel jsem si, že až skončí vesnice, skončí i kočičí hlavy, ale není to tak. Cyklotrasa vede po silnici a okolní auta, kterých sice v sobotu nebylo mnoho dělají na kostkách podstatně více hluku než normálně. Zde by se mi líbilo, kdyby cesta vedla spíše lesem. Možná by i nějaká pararelní cesta byla, ale tím, že to tam neznám a neměl jsem zase čas to extra zkoumat jsem prostě žádnou nenašel.

Cca po 2 kilometrech na kostkách se konečně odbočuje vpravo Na naučnou stezku zaniklé obce Mladá. Mě zde zaujaly především travní prérie, které vznikly díky tomu, že se ve vojenském prostoru o místní zeleň nikdo nestaral. Ta si tak žila vlastním životem, což ji očividně svědčilo. Podle cedulí zde byly nalezeny brouci, kteří jinde nežijí. Na této stezce je několik dřevěných pozorovatelen, které jsou moc fajn, doporučuji navštívit, udělat fotku, posedět.

Bývalý VVP , travnaté úseky jsou moc hezké

Z Milovic do Lysé nad Labem

Přijedeme do Milovic a zde nás čeká cesta kousek mimo silnice a pak až do Lysé po silnici. Tento úsek se mi nelíbil, nerad jezdím za provozu, ale obávám se, že nebylo kudy jinudy jet. Mapa vás vede naštěstí pokud možno bočníma uličkama až se dostanete na vlakové nádraží Lysá nad Labem. Kdo chce najde si v Lysé určitě mnoho zajímavostí jako je Klášter a další, já Lysou jezdím vlakem každý den, tak jsem ji nevěnoval pozornost, ale věřím že se zde můžete zastavit a odpočinout od jízdy, protože v tuto chvíli budeme mít za sebou něco okolo 30 km.

U vlakového nádraží je potřeba sesednout z kola, provést jej podchodem pod nástupišti a vyjet na cyklotrase EV4 na druhé straně nástupiště.Po nějaké době narazíte na uzavřenou část cyklotrasy a objížďka je kolem Labe takovým nehezkým úsekem, který je hodně úzký a nevidíte zda proti vám někdo jede. Tato uzavírka je z důvodu nějaké stavby a je na mapě vyznačena.

Cesta kolem Labe je na začátku příjemná

Na naši trasu EV4 nebo Labskou se vracíme až u autokempu v Ostré, kde je velké a bezvadné občerstvení. točí zde malinovku, asi 4 druhy piva a na jídlo je zde fakt velký výběr – hamburgery, klobásky na grilu, hermelín a mnoho dalších jídel, která jsem ale nezkoušel, neboť jsem měl jen žízeň, hlad nikoliv. Jdou zde na cyklisty připraveni, mají zde mnoho stojanů na kola a fajn je i to, že od stolů na své kolo vidíte. Poté se vracíme na původní trasu což je zpočátku docela široká cyklostezka, která vede až do Kostomlat nad Labem, poté už jen po úzké pěšině, kde se musíte vyhýbat protijedoucím cyklistům po trávě.

Do Nymburka kolem vody

Tato úzká pěšinka kolem Labe vede až do Nymburka, kde u železničního mostu najedeme na silnici a pak doprava na hlavní a po silnici až do Oskořínku. Tato silniční část není hezká, jezdím ji denně autem a to mi nevadí, na kole bych si uměl představit hezkou cyklostezku nebo nějakou příjemnou polňačku.

Co se mi na této trase líbilo?

 • Část cyklotrasy Taxis lesem
 • Možnost poznat okolí přes místní polňačky
 • Krásná příroda kolem Milovic v bývalém vojenském výcvikovém prostoru
 • cca 70% mimo silnice
 • Až na úsek Lysá Nymburk skoro žádný cyklo provoz
 • Skoro samé roviny

Co se mi na této trase nelíbilo?

 • Polňačky jsou dost rozbité, což pro mě znamenalo dost velké zpomalení
 • Kočičí hlavy na dost velkém úseku
 • Úzká cestička s vysokým provozem do Nymburka
 • 30% trasy po silnici

Celkové shrnutí

Ze začátku trasy pecka, mimo silnice se jede parádně a cesta lesem po cyklotrase Taxis je skutečně báječná. Kočičí hlavy jsou už příjemné méně a nutnost některé úseky projíždět frekventovanými silnicemi je ještě méně příjemná. Občerstvení u autokempu bylo super i cesta kolem Labe až po úsek, který je jen úzkou pěšinkou, kde se neustále musíte vyhýbat kolům jedoucím v protisměru. Z Nymburka k nám do Hrubého Jeseníku už je čistě po silnici a je to nutné zlo. Předpokládám však, že vy už v Nymburce nasednete na vlak a pofrčíte domů vlakem 🙂 Doporučuji vám navštívit kromě Lysé nad Labem také Nymburk, který má moc hezké hradby.

Pokud si chcete stáhnout tuto trasu tak můžete na tomto odkazu

na-kole-milovice-lysa-nymburk

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..