|  |  | 

Cestování Výlety

Na kole severní částí Horního Rakouska

Šumava a její přilehlé hvozdy jsou výjimečné. To vystihuje již samotné vyzdvihnutí Šumavy do pozice národního parku a to jak na české, tak německé straně. Pouze Rakousko svou část šumavských lesů nikterak nechrání, přestože krásou nezaostává. O to volnější pohyb a možnosti si tady můžeme dopřát. S oblibou je severní část Horního Rakouska a přilehlé české pohraničí vyhledávána cyklisty s horskými koly, jelikož disponuje středně těžkými trasami s celou řadou přírodních krás a malebných výhledů.

I hotel Falkensteiner stojí za zhlédnutí

Výtečným výchozím bodem pro takovouto vyjížďku je městečko Bad Leonfelden, které je od Vyššího Brodu vzdáleno přibližně 13 kilometrů autem. Asi čtyřtisícovému lázeňskému městečku dominují dvě stavby. Jednak je to opravdu krásný kamenný kostel na náměstí, který jistě stojí za vidění. A pak je to také dominantní, zajímavě řešený a architektonicky ojedinělý hotel Falkensteiner tyčící se na kopci nad městem. Právě zde je ideální svou vyjížďku začít. Asfaltka se brzy mění v šotolinovou cestu a zvedá se vzhůru k vrcholu Sternstein (1122 m. n. m.), což je přibližně 400 výškových metrů. Z rozhledny umístěné na vrcholu kopce je krásný výhled do širého kraje.

Muzeum železné opony a smutný osud Kapliček

Od rozhledny (a také lyžařského střediska) vede záživná trasa k vrcholu Hirschenstein (1026). Cesta je Sternsteinwarte_in_snow_2011-300x200místy hodně kamenitá, což ve sjezdech nabádá k opatrnosti. Právě kopec Hirschenstein je asi nejvíce obsypán větrnými elektrárnami, které dominují okolní krajině. Cestou potkáváme specifické samoty. Z Hirschensteinu je nejvhodnější vydat se k vesničce a hraničnímu přechodu Guglwald. Nedaleko odtud totiž můžeme navštívit maličké muzeum věnované železné oponě. Tady také přejíždíme na českou stranu a vyšebrodským přírodním parkem postupujeme lesní cestou k zaniklé vesničce Kapličky. Tady na člověka jistě spadne zvláštní pocit. Obec kdysi s krásným dominantním kostelem byla zničena, jelikož byla v pohraničním pásmu. Přesto zde můžeme najít nezničené sklepy, pamětní kříž a desku.

Svou historií disponuje také Bombardiště

Z Kapliček je to co by kamenem dohodil na vrchol Hvězdná (1012), na kterém opět trůní bílé větrné elektrárny. Dalším zajímavým místem na trase je Bombardiště. Právě tady shazovali američtí letci za druhé světové války přebytečné bomby a přídavné nádrže. Odtud už je to jen kousek zpět k Bad Leonfeldenu. Na budíku by nám mělo svítit asi nějakých 40 kilometrů ujetých převážně po nezpevněných cestách.

 

na-kole-severni-casti-horniho-rakouska

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl první – před odjezdem

  Thajsko – díl první – před odjezdem

  Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní. 4

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..