|  |  | 

Cestování Výlety

Naučná stezka Bílá Opava – Jesenický skvost

Přibližně šestikilometrový úsek pojmenovaný jako Naučná stezka Bílá Opava patří k tomu nejkrásnějšímu a nejvzácnějšímu, co lze v Jeseníkách najít. Ačkoli většinou spojím v článku více takovýchto zajímavých míst, významnost a krása údolí Bílé Opavy mě nutí věnovat celý text pouze této přírodní perle. A věřím, že to nebude na škodu. Vždyť údolí Bílé Opavy, které vlastně z části náleží Národní přírodní rezervaci Praděd, pohladí po duši každého, kdo si dá tu práci a zvládne turisticky náročnou trasu podél divokého koryta nespoutané říčky.

Něco o historii

Počátky ochrany území kolem Bílé Opavy se datují do roku 1963, kdy byla na ploše 280 ha vyhlášena OLYMPUS DIGITAL CAMERAPřírodní rezervace Bílá Opava, později spadající pod Spojené přírodní rezervace Praděd. V současnosti je úroveň ochrany definována Národní přírodní rezervací Praděd, pod kterou údolí Bílé Opavy alespoň z části spadá od roku 1992. Část údolí Bílé Opavy, které je vyčleněno v NPR Praděd, je součástí CHKO Jeseníky.

Dlouhá desetiletí pamatuje i samotná naučná stezka. Informační panely tady byly instalovány v roce 1982.

Žádná lehká turistika

Celý tok Bílé Opavy až do soutoku se Střední Opavou se táhne v délce přesahující 13 kilometrů, nicméně turisticky zajímavý je především úsek mezi chatou Barborka a Karlovou Studánkou, který měří bezmála šest kilometrů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKaňon Bílé Opavy je zpřístupněn dvěma turistickými trasami. Žlutá vede pokud možno co nejblíže a co nejdéle podél samotného břehu řeky, nicméně tím je i hodně náročná. Hluboký kaňon řeky nedává příliš prostoru pro pohodovou turistiku, a tak musely lesní pěšinky nahradit lávky, žebříky a řetězy pro jištění. Kdo se chce tomuto vyhnout, měl by zvolit modrou turistickou značku, která jej provede podstatně výš nad tokem říčky a je výrazně schůdnější. Na druhou stranu nenabídne zdaleka tolik krásných scenérií. Odměnou těm odvážnějším budiž kaskády, vodopády, divoké peřeje a malebné tůně.

Nezapomeňte, že je trasa v zimně zcela nepřístupná a tím pádem uzavřená.

Původní pralesní porost i vzácná fauna a flora

Kouzlo údolí Bílé Opavy umocňuje také pralesní porost jesenického smrku a vzácné druhy rostlin i živočichů, z nichž některé jsou dokonce endemické. Jesenický smrk se vyznačuje především osobitým tvarem větví a celé koruny, které jsou tvarovány tak, že v korunách stromu neulpívá tolik sněhu a ledu. U kmene jsou navíc větve nápadně zhuštěné. Lesy sice ohrožuje kůrovec, nicméně lesníci prozíravě začali vzácný porost chránit už v 60. letech, a tak není nouze o genovou zásobu tohoto smrku.

Okolní lesy jsou potom domovem například růže alpské, mléčivce alpského, atp. Žije zde také celá řada vzácných živočichů. Zahlédnout tady můžete například skorce vodního, sýkoru parukářku či endemického okáče menšího sudetského.

naucna-stezka-bila-opava-jesenicky-skvost

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Jak jsem NEjel Zlínskou 50tku

  Jak jsem NEjel Zlínskou 50tku

  V tomto článku se chci „pochlubit“, jak jsem hrdinně odstoupil před začátkem závodu 🙂 Jde o závod horských kol, který se jezdí ve Zlíně a jmenuje se Zlínská 50. Závod jsme měli jet s Honzou, který jej jel a o dojmy ze závodu se podělí, až se mu bude chtít napsat článek. Registrujeme se na

 • Na kole Loučeň, Jabkenice, Seletice

  Na kole Loučeň, Jabkenice, Seletice

  Dnes bylo nádherně a tak jsem si udělal pár hodin čas, abych vyrazil na kolo. A i když jsem dal jen 50 km (trasa má jen 41 km, já jsem zabloudil a jel jsem jeden úsek znova, proto jsem najel více) bylo to nádherné a ve finále mě i bolí docela nody, byť jsem nastoupla

 • Na kole Milovice, Lysá, Nymburk

  Na kole Milovice, Lysá, Nymburk

  Minulou sobotu jsem si dal moc hezkou trasu na kole, kterou jsem si dopředu naplánoval přes mapy a pak jsem se řídil podle mobilu, který jsem sebou měl. Seznámím vás trochu s touto trasou, byť sám jsem vynechal spoustu věcí – míst, kam v se můžete podívat. Jde o cca 60 km, které jsem si

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..