|  |  | 

Cestování Výlety

NP Stolové hory, skutečné skalní bludiště

Jste milovníky přírodních krás? Dokážete ocenit majestátnost horských hřbetů a skal? Cítíte se v takovéto krajině dobře, ale česká kotlina vám nedokáže nabídnout adekvátní zážitek? Nemusíte hned mířit do Alp nebo do Tater. Národní park Stolové hory na polské straně česko-polských hranic je místem, kde povídačky o bludištích ve skalách a skalních městech nabývají opravdu reálného rozměru a dostávají pravého významu slov.

Nejdůležitější místa parku lze stihnout za jeden den

NP Stolové hory se rozkládá nedaleko Náchodu hned za česko-polskými hranicemi a navazuje na CHKO Broumovsko. Pro lepší orientaci na mapě se sluší uvést, že přímo v centru NP Stolové hory se nachází vesnička Karłów. Národní Park tady vznikl v roce 1993 a rozprostírá se na 63 km2 plochy.

Abychom dokázali ocenit skvosty Národního parku Stolové hory, nemusíme plánovat nic velkého.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Postačí nám jeden, maximálně dva dny. Vždyť celá chráněná oblast na Polské straně je velká sotva jako NP Podyjí na jihu Moravy. Pro našince je nejlepší zvolit si jako výchozí bod túry po horách městys Machov nedaleko Hronova, odkud se dá značenými trasami vystoupat na horské hřbety a dále na polskou stranu hranic.

Błędne Skały a Szczeliniec Wielki

Ostatně hned za hranicemi se nachází Błędne Skały – jedno ze dvou největších skalních bludišť v oblasti. Ve výšce přibližně 850 metrů nad mořem tak můžete obdivovat mravenčí práci přírody, která kombinací hornin, zvětráváním a působením vody dokázala vytvořit za mnoho a mnoho let vyloženě skvosty. Ze stolové hory Błędne Skały se jen zřídka kdy naskytne široký pohled do okolí, ale zato si pořádně rozcvičíte svůj pohybový aparát. Nejednou se budete muset ohnout, sundat batoh či natočit se bokem, abyste byli schopni projít značenou trasu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOny zmiňované široké výhledy do kraje se nám pak naskytnou z další stolové hory – Szczeliniec Wielki. Ta se nachází přímo nad osadou Karłów a je druhým centrem národního parku. Vrchol této hory totiž není téměř vůbec porostlý stromy, a tak můžeme obdivovat okolní krajinu z mnoha a mnoha vyhlídek. Během trasy vystoupáte na skalní masivy, prolezete průrvy a tunely ve skalách, vyjdete a zase sejdete tisíce schodů a zahnete za nespočet kamenů a skal, které vám stolová hora nabídne.

Nezapomeňte navštívit směnárnu

Navíc jsou obě zmíněné hory v přijatelné vzdálenosti od sebe, a tak se dají spojit společně s cestou z Machova a zpět v jednu přibližně dvacetikilometrovou túru. Čeká na vás ale náročný terén. Celá oblast je silně pokrytá kameny a skalami, a tak se připravte na to, že místo pohodlné chůze po mýtině budete často skákat z kamene na kámen. Závěrem se sluší zmínit také ceny vstupného. Pro děti a studenty platilo v létě 2014 snížené vstupné 3 złoté do každé z těchto dvou krasových oblastí, děti do sedmi let měli navíc vstup volný. Dospělí pak platili za vstupenku 7 złotých. Bohužel nelze platit v žádné jiné méně či více pevné měně, takže si nezapomeňte před cestou do NP Stolové hory směnit koruny za polské złoté.

np-stolove-hory-skutecne-skalni-bludiste

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Thajsko – díl druhý – Bangkok – první dojmy

  Máme za sebou 14 dní v Thajsku. Spousta zážitků a vzpomínek, všechny kladné. Nyní už jen vše sepsat, sestříhat videa, udělat nějaký živý stream, kde si zavzpomínáme na to všechno a tím to končí. Pro tentokrát. Let s EVA AIR Z Vídně jsme letěli někdy okolo 18:30. Let BR61 je letem až do Tajwanské Thajpeje

 • Thajsko – díl první – před odjezdem

  Thajsko – díl první – před odjezdem

  Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní. 4

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..