NP Stolové hory, skutečné skalní bludiště
Jste milovníky přírodních krás? Dokážete ocenit majestátnost horských hřbetů a skal? Cítíte se v takovéto krajině dobře, ale česká kotlina vám nedokáže nabídnout adekvátní zážitek? Nemusíte hned mířit do Alp nebo do Tater. Národní park Stolové hory na polské straně česko-polských hranic je místem, kde povídačky o bludištích ve skalách a skalních městech nabývají opravdu reálného rozměru a dostávají pravého významu slov.
Nejdůležitější místa parku lze stihnout za jeden den
NP Stolové hory se rozkládá nedaleko Náchodu hned za česko-polskými hranicemi a navazuje na CHKO Broumovsko. Pro lepší orientaci na mapě se sluší uvést, že přímo v centru NP Stolové hory se nachází vesnička Karłów. Národní Park tady vznikl v roce 1993 a rozprostírá se na 63 km2 plochy.
Abychom dokázali ocenit skvosty Národního parku Stolové hory, nemusíme plánovat nic velkého. Postačí nám jeden, maximálně dva dny. Vždyť celá chráněná oblast na Polské straně je velká sotva jako NP Podyjí na jihu Moravy. Pro našince je nejlepší zvolit si jako výchozí bod túry po horách městys Machov nedaleko Hronova, odkud se dá značenými trasami vystoupat na horské hřbety a dále na polskou stranu hranic.
Błędne Skały a Szczeliniec Wielki
Ostatně hned za hranicemi se nachází Błędne Skały – jedno ze dvou největších skalních bludišť v oblasti. Ve výšce přibližně 850 metrů nad mořem tak můžete obdivovat mravenčí práci přírody, která kombinací hornin, zvětráváním a působením vody dokázala vytvořit za mnoho a mnoho let vyloženě skvosty. Ze stolové hory Błędne Skały se jen zřídka kdy naskytne široký pohled do okolí, ale zato si pořádně rozcvičíte svůj pohybový aparát. Nejednou se budete muset ohnout, sundat batoh či natočit se bokem, abyste byli schopni projít značenou trasu.
Ony zmiňované široké výhledy do kraje se nám pak naskytnou z další stolové hory – Szczeliniec Wielki. Ta se nachází přímo nad osadou Karłów a je druhým centrem národního parku. Vrchol této hory totiž není téměř vůbec porostlý stromy, a tak můžeme obdivovat okolní krajinu z mnoha a mnoha vyhlídek. Během trasy vystoupáte na skalní masivy, prolezete průrvy a tunely ve skalách, vyjdete a zase sejdete tisíce schodů a zahnete za nespočet kamenů a skal, které vám stolová hora nabídne.
Nezapomeňte navštívit směnárnu
Navíc jsou obě zmíněné hory v přijatelné vzdálenosti od sebe, a tak se dají spojit společně s cestou z Machova a zpět v jednu přibližně dvacetikilometrovou túru. Čeká na vás ale náročný terén. Celá oblast je silně pokrytá kameny a skalami, a tak se připravte na to, že místo pohodlné chůze po mýtině budete často skákat z kamene na kámen. Závěrem se sluší zmínit také ceny vstupného. Pro děti a studenty platilo v létě 2014 snížené vstupné 3 złoté do každé z těchto dvou krasových oblastí, děti do sedmi let měli navíc vstup volný. Dospělí pak platili za vstupenku 7 złotých. Bohužel nelze platit v žádné jiné méně či více pevné měně, takže si nezapomeňte před cestou do NP Stolové hory směnit koruny za polské złoté.
POST YOUR COMMENTS