|  |  | 

Knihy Kultura

Píseň krve – první díl trilogie nového autora

Ke konci roku 2014 jsem si na iDnes.cz přečetl, že vyšla nová spisovatelská hvězda ve světě Fantazy. Nepatřím mezi pravidelné čtenáře tohoto žánru, ale přeci jen Hra o trůny od George R.R. Martina mě velmi oslovila a nemůžu se dočkat posledního dílu. Tolkienovu Ságu Pán prstenů jsem také četl a tak když jsem si četl o tom, že nový autor Fantazy Anthony Ryan píše skoro stejně dobře jako George R.R. Martin zaujalo mě to.

Ze státní správy k Fantazy

Anthony Ryan se narodil v roce 1970 ve Skotsku a dlouho pracoval v britské státní správě. V roce 2013, kdy vydal svůj první román Píseň krve však začal psát na plný úvazek a opustil práci úředníka. Trilogie Stín krkavce obsahuje celkem 3 knihy. První vyšla v roce 2013 v originále a v ČR v roce 2014 z názvem Píseň krve. O této knize si můžete přečíst níže. Druhou knihou, která vyšla v originále v roce 2014 je Pán věže a v přeloženou si ji budeme moci koupit již v tomto roce (snad) Poslední díl s názvem Královna ohně (zatím se tak jmenuje originál) by měl Anthony Ryan vydat v tomto roce a pokud bude pravidelnost s překladem, tak se na ni můžeme těšit příští rok. Tolik tedy k trilogii Stín krkavce.

Píseň krve – Nepřemožitelný Vélin al Sorna

Nechci vám popisovat děj knihy, protože pokud jste si nečetli mohl bych prozradit nějaké spojlery, což bych opravdu nerad. spíše bych rád popsal své pocity z knihy. Prvních několik stran pro mě bylo Anthony Ryan Píseň krve První díl trilogiezmatených. Moc jsem nevěděl která bije a nemile jsem byl překvapen tím, že se děj odehrává dle mého názoru tak v 15 až 16 století, protože se v knize již objevují vojenské útvary – regimenty, které byly právě v této době. To mi z počátku trošku vadilo, ale jak se později ukázalo nebyl to vlastně žádný problém. Jen jsem byl namlsaný Hrou o trůny, která se přeci jen odehrávala ve starší době.

Autor, podobně jako George R.R. Martin stvořil svůj vlastní svět. Několik různých národů zasazených do nádherné přírody od hor až po pouště.  Vyprávění začíná u osmiletého chlapce Vélina al Sorny, kterého nechal otec u bran kláštera Šestého řádu a sleduje postupně Vélinův život. Jak se začítáte do knihy hlouběji a hlouběji vystupují otázky na které chcete znát odpovědi a tak čtete a čtete. tím je kníha velice napínavá a pestrá. Co velmi oceňuji je fakt, že Anthony Ryan nevěnuje tolik pozornosti popisu postavy, nebo okolí jako George R.R. Martin u kterého mě to až někdy štvalo, když jste četli jednu stranu o tom, jakou měl rytíř zbroj.

Díky tomu děj rychle plyne a vy se tak rychleji dostává k těm podstatným věcem. Druhou velmi příjemnou věcí, že postav v knize není tolik, jako právě ve Hře o trůny, což znamená, že nebudete muset tak zatěžovat paměť a vzpomínat si, že tato postava je bratrem této postavy, která je spojená s touto postavou a podobně. Ale nebojte se, kromě hlavního hrdiny je postav knize dost a dost, ale jejich vzájemná provázanost není tak složitá a spletitá.  Porovnání s Hrou o trůny prosím neberte vážně, nechci ságy porovnávat a pokud se k nim uchýlím je to jen abych vysvětlil v čem se mi Píseň krve líbí. Ukázku z knihy si můžete přečíst na stránce českého vydavatele.

Pán věže v očekávání

Jedna část trilogie byla ukončena. Konec zůstal sice otevřený, ale nikoliv ve smyslu nedořešených událostí v první knize ale spíše ve smyslu toho, že má hlavní hrdina ještě mnoho let života před sebou. Co bude dělat dál? Kam povedou jeho kroky nyní? Setká je ještě někdy se svými blízkými? To vše jsou otázky na které odpoví druhý díl Pán věže, který toužebně očekávám již tento rok.

Nadějný autor

Z mého povídání je jasné, že se mi první kniha nového autora Anthonyho Ryana líbila. Nevím, zda je to tím, že je opravdu napsána tak dobře nebo trochu i tím, že nejsem tak náročný čtenář, ale prostě jsem nadšený a myslím, že pokud se vám líbila Hra o trůny, tak Píseň krve oceníte také. Anthony Ryan je nadějný autor a pokud budu psát stejně dobře jako nyní tak se na jeho knihy velmi těším. Recenze na první knihu jsou řekl bych až vynikající. Všichni recenzenti mluví o skvělém dílu, strhujícím dobrodružství a i čeká recenze na iDnesu, která mě přiměla knihu koupit je pozitivní. Pokud tedy zrovna nemáte co číst, tak honem do knihkupectví. I přebal knihy a vazba se záložkou jsou moc krásné, takže si této knihy užijete nejen obsahově.

pisen-krve-prvni-dil-trilogie-noveho-autora

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Mňága a Žďorp – Třecí plochy – recenze

  Kapelu poslouchám už přes 20 let a jejich předposlední album k třicátému výročí – Třínohý pes jsem trávil poměrně dlouho, ale teď jsem s nim spokojený. A domnívám se, že zvyknout si budu muset i na nové album Třecí plochy, které vyšlo 7 října 2019. Tento článek tedy bude takovou fanouškovskou recenzí, přestože jsem asi

 • Terry Goodkind – Paní smrt – recenze knihy

  Terry Goodkind – Paní smrt – recenze knihy

  Není už toho Goodkinda dost? Asi ne, ale pauzu to chtělo. Mezitím jsem stihl několik jiných knih. Co ale můžu říct hned na začátku – jsem rád, že v knize Paní smrt a ani v navazujících knihách nebude Richard a Kahlan, protože to už by bylo opravdu trochu moc. Mám je oba moc rád, ale

 • Kevin Hearne – Útok obrů – recenze knihy

  Kevin Hearne – Útok obrů – recenze knihy

  Když jsem hledal novou knihu, kterou bych si koupil, zaujal mě obal knihy Útok obrů i její popis. Autor pro mě zcela neznámý, neboť nejsem zcela fanouškem městských fantazy (které autor dosud psal), mám mnohem raději fantazy z dob dávno minulých. Když jsem si ale přečetl, že zrovna z takové doby má Útok obrů být,

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.