|  |  | 

Knihy Kultura

Recenze Anthony Ryan – Oheň Probuzení

v několika posledních dnech jsem publikoval články týkající se financí a budu v tom pokračovat, ale neodpustím si článek o knize, kterou jsem dočetl.

Anthony Ryan pro mě není úplně nový spisovatel, protože jsem četl jeho trilogii Stín krkavce, která byla opravdu skvělá. Recenzi na jeho vůbec první knihu Píseň krve jsem psal před třemi lety. Pána věže před dvěma lety, poslední díl Královnu ohně také před dvěma lety. Z toho titulu jsem neodolal a koupil si úvodní díl nové ságy (nevím kolik bude mít dílů) znavené Draconis Memoria. Kniha se jmenuje Oheň Probuzení a právě o ní se pokusím napsat pár řádků. V článku se pokusím vyhnout spojlerům, abych někoho nepřipravil o zajímavý dej.

Otravný začátek

Když si vzpomenu třeba na knihy Petera V Bretta, kde se děj posunuje snad od první stránky je z tohoto pohledu Oheň probuzení minimálně prvních 200 stránek nuda a zmatek. Na začátku knihy si přečtete dopis, který vám z počátku nedá moc velký smysl a hodil by se spíše na konci nebo uprostřed, kdy se čtenář již dostane do děje, nabude pochopení a bude mu text dopisu dávat smysl. Z počátku jsem se ztrácel v tom co, kdo, jak a proč. Pokud to překousnete, dostanete se podivného světa s kterým, když se smíříte a začnete jej brát, tak to dál šlape jako hodinky.

Také se mi zpočátku nelíbily názvy jako Kontraktorská společnost, Kovolodní obchodní syndikát, různé typy popisovaných lodí nebo zbraní. Ale člověk si zvykne.

Nebudu zde psát příběh, jeho perex si ostatně můžete přečíst na obalu knihy nebo je opsán také jako popisek v každém online knihkupectví, takže tohle přeskočíme.

Pro fanoušky lodí a válek

Anthony Ryan se vyžívá ve válkách. Už v trilogii Stín krkavce se válčilo a stejně tak je tomu i zde. Válčí se na souši i na moři, přičemž námořní bitky a vůbec popis lodí a podobně je popsáno hodně dopodrobna. Jestliže milujete lodní bitvy a popisy různých druhů lodí, tak se vám kniha minimálně v tomto směru může líbit. Nejsem zcela milovníkem, takže nemohu posoudit, jak je tento obsah, např popis lodí věrný, věrohodný a kvalitní, ale z mého pohledu ne – fanouška se tyto části „námořní“ dějové linky dají přežít.

Tři dějové linky

V perexu či popisu online různých knihkupectví si můžete přečíst, že příběh spojuje tří různé dějové linky. to je pravda. Jedna, o které jsem již psal se soustředí především na moře.

Každou dějovou linku má na svědomí jedna postava a jak už to bývá děj se nakonec prolne. Kromě „námořní“ dějové linky zde máme i linku „Dobrodružnou„, jak jsem si ji nazval a ta je dost zajímavá a chytlavá. Zejména prozkoumávání neprobádaného území je zajímavé.

 

Oheň probuzení jako celek

V předchozích kapitolách jsem knihu rozporcoval na jednotlivé dílky , ale jak působí jako celek? Myslím, že je čtivá, jednotlivé charaktery osob jsou dost specifické a individuální, takže je od sebe poznáte, od cca 200 stránky má kniha spád, už se dokážete orientovat a po dočtení už se docela těšíte na další pokračování. ale rovnou také můžu říct, že Stín krkavce byl o kus (schválně jsem nepoužil zdrobnělinu „kousek“) lepší. Nevím čím to, možná mi úplně nesedí ta doba do které je děj zasazen, možná mi nesedí úplně to téma, i když draky jako takové mám docela rád, zvlášť, když mluví a jsou vtipní (Terry Goodkind – sága Meč pravdy – mimochodem recenzi na První čarodějovo pravidlo si můžete přečíst zde).

Nejspíše mi však nesedí, že autor kombinuje draky a období páry, technické vynálezy,  podobné kulometům a granátometům a podobně. Do toho mi draci nijak nesedí. ale četl jsem mnoho recenzí, kde si naopak tento prvek a tuto kombinaci chválí. Je to logické, prostě tato kombinace nesedne všem.

Oheň probuzení má přibližně 650 stránek, ale přelouskáte je navzdory obsáhlému nudnému začátku rychle a pak se už vezete na pozitivní vlně. Knize Oheň probuzení bych dal 70% ze 100%. Doufám, že další díl plynule naváže na konec a bude pokračovat vesele dál, ale z předchozích knih Anthonyho Ryana se domnívám že i v dalších knihách se budeme muset potýkat s nějakým tím delším začátkem.

Takže pokud jste již od Anthony Ryana četli ságu Stín Krkavce a líbila se vám, tak knihu mohu doporučit s tím, že je to o trochu slabší, leč poměrně čtivé. Pokud jste zatím nečetli, baví vás draci, lodě, období páry a máte rádi zkrátka fantazy žánr neuděláte chybu, pokud budete knize věnovat čas. Brak to rozhodně není.  Těším se na druhý díl,

Domluvil jsem 🙂

recenze-anthony-ryan-ohen-probuzeni

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Kniha Oliver a já na pultech obchodů

  Kniha Oliver a já na pultech obchodů

  Vzpomínáte si, když jsme v červenci psali o připravované knize Oliver a já, která teprve sbírá podporu a finance na vydání? Při té příležitosti jsme vydali rozhovor s autorkou knihy Karlou Michalíkovou. V době, kdy jsme článek psali bylo zafinancováno okolo 10% potřebných prostředků a my drželi palce. aby kniha vyšla. Povedlo se a knihu

 • Jiný život vs Ztraceni ve vesmíru

  Jiný život vs Ztraceni ve vesmíru

  Kvůli druhé sérii Zaklínače jsem si zaplatil Netlix a protože manželka si tam našla seriál Koruna, našel jsem si i já zase něco pro sebe. Nejprve jsem zkouknul seriál Ztraceni ve vesmíru (Lost in space) a následně i seriál Jiný život (Another life). Nejsem sice nějaký velký fanda sci-fi vesmírných seriálů, jelikož třeba z Hvězdné

 • Zaklínač – druhá série televizního seriálu – názor

  Zaklínač – druhá série televizního seriálu – názor

  Koukám, koukám a vidím, že jsem nenapsal názor na první sérii televizního Zaklínače, což je momentálně dost škoda, protože se nemám kam odkazovat, no nevadí, aspoň tedy druhá. Proč? Nepatřím mezi tvrdé jádro knih Sapkowskeho o Zaklínači, protože některé mi přišly dost chaotické, zdlouhavé a některé části dokonce nudné. Nejsem tedy pravý vyznavač knižní série

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..