|  |  |  | 

Cestování Recenze Výlety

Recenze: Lyžovali jsme ve Val Di Fiemme

Letos jsme si udělali s kamarády radost a objednali jsme si 5 denní pobyt v italských alpách. V tomto obsáhlejším článku přinášíme recenzi hotelu Resort Veronza v Caranu, kde jsme byli ubytování a také dojmy ze středisek Latemar a Alpe Cermis, kam jsme jezdili lyžovat.

Cesta přes Rakousko, Německo až do Itálie

Protože mám kamarády z Moravy, musel jsem nejprve přijet do Zlína a následně jsme se vydali směr Mikulov. Vyrazili jsme přibližně kolem půlnoci a na cestu dlouhou 1300 km včetně cesty od nás ze Středních Čech na Moravu (300 km). Cesta nám zabrala cca 11,5 hodiny s tím, že jsem stavěli mnohokrát, odpočívali a asi 30 minut jsem čekali než se přežene sněhová přeháňka. Nepospíchali jsme, neboť ubytování jsem mohli být až od 17 hod.

Cesta tím, že byla velká část v noci byla poměrně klidná, až ráno v Německu byl provoz docela hustý, v Itálii pak provoz byl takový průběrný. Celou dobu jsme jeli po dálnicích. Rakouskou dálniční známku jsem měli koupenou předem online, stejně tak poplatek za Brennerský průsmyk. V hotovosti jsme platili jen poplatek za italské dálnice, což bylo 7,9 EUR na jednu cestu. Z dálnice jsme prakticky sjeli až kousek od Carana.

Jeli jsme podle navigace, ale asi bychom cestu našli i bez ní skoro až k hotelu.

Ubytování a výbava hotelu Veronza

I přesto, že v pokynech CK bylo, že ubytování probíhá mezi 17 až 19 hodinou, dostali jsme ubytování již ve 12:30, kdy jsme přijeli. Ubytování bylo zajímavé tím, že pokoj byl vybaven mini kuchyňkou s dvoukolákem na vaření a lednicí. Jinak klasika, starší výbava, ale plně funkční. Postele také pohodlné i když starší. Balkon s nádherným výhledem na hory a na parkoviště.

Hotel je vybaven bazénem, který lze využít zdarma. Bazén také starší, hloubka 1,2 metru, ale na protažení svalů po celodenním lyžování bohatě stačí. Zdarma je i sauna. Masáže už pochopitelně zdarma nejsou. Chyběla mi akorát vířivka, kde bych si uvolnil svaly, ale bazén to nahradil. Dále v hotelu najdete lyžárnu, restauraci a vedle hotelu v těsné blízkosti je půjčovna lyží, bot, snowboardu včetně servisu – vyzkoušeli jsme půjčovnu i servis skluznice, který byl hotovo do druhého dne. Vedle půjčovny je ihned bankomat, takže není třeba nikam jezdit pro výběr hotovosti V hotelu je kromě velké jídelny také salon, kde se konají různé animační programy pro děti a dospělé, které jsme však moc nesledovali.

Polopenze zcela stačí

Vystačili jsme si s polopenzí. Snídaně od 7:30 formou švédských stolů bohaté na cokoliv, co si jen přejete. slané, sladké pečivo, zelenina, mysli, vločky, jogurty, nutella, uzenina, míchaná vajíčka, sýry, čaj, mléko, káva, zkrátka vše, co byste od dobrého švédského stolu čekali.

Stejně tak večeře, které začínali na můj vkus dost pozdě až od 19:30 byly bufetovou formou s tím, že na výběr byly dvě hlavní jídla a pak mnoho a mnoho dalšího. Oblíbil jsem si Penne s tomatovou omáčkou posypané parmazánem. Moučníky každý večer, haldy zeleniny, omáček, příloh. Byl jsem s místním jídlem velmi spokojen – umím si představit, že bych se stravoval v Itálii pořád .-)

Ostatní dle zvyklostí. Úklidová služba každý den a za závěrečný úklid nás při vrácení karty skrouhli o 6 EUR. Na recepci příjemní, vše vysvětlili anglicky, takže domluva rukama nohama odpadá.

Poplatek za „vzdušné“ je 2 EUR za den, ale v rámci zaplacení tohoto poplatku je Skibus zdarma

Ski areály Alpe Cermis a Latemar

To nejdůležitější, proč člověk jede do Alp na lyže jsou areály a sjezdovky. Začnu střediskem Alpe Cermis, protože to je nejblíže hotelu Veronza v Caranu. Můžete sjet na mezistanici kabinové lanovky, což je opravdu blízko – cca 2,5 km. Výhodou u všech areálů je to, že jsou parkoviště zdarma. Zrovna zde je parkoviště menší, takže když dorazíte kolem 9:30 je trochu problém s parkováním. To pak ale stačí přejet asi 8 km a zaparkovat na velkém hlavním parkovišti Alpe Cermis, kde již místo na parkování najdete i později.

Kabinová lanovka vás doveze přibližně do 2 tisíc metrů odkud můžete dalšími sedačkovými lanovkami výš na sjezdovky.  Sjezdovek na Alpe Cermis je dost všech obtížností. Když nebudete chtít na konci dne jet dolů kabinkou máte dvě možnosti. Buď červená lesem nebo černá Olympi I a II. Obě se dají v pohodě sjet i když nejste moc dobrý lyžař, jen samozřejmě s opatrností a pomalu. Jsou zde asi dva poměrně velké sešupy dolů, na které je třeba dát si pozor. Obecně si ale ukrátíte cestu. Olympia III je již pohodová. Problém byl jen horší kvalita sněhu na této sjezdovce, protože její spodní část leží již dost nízko. Olympia III je také osvětlená, takže se zde koná večerní lyžování.

co se týká občerstvení, tak na kopci, kde se potkávají dvě sedačkové lanovky a který nemůžete minout je dobrá částečně samoobslužná restaurace, kde kuchaři vydávající jídlo umí částečně česky 🙂 Výběr je bohatý, ceny normální. Pokud si dáte jen polívku s kouskem pečiva počítejte s cenou kolem 8 EUR, pokud si dáte hlavní jídlo a pití jste kolem 12 EUR v pohodě.

Odpoledne již sjezdovky mají muldy a plotny, což je ale logické. Začátkem března byl na sjezdovkách poměrně čilý ruch, ale samozřejmě ne jako u nás. Myslím tím spíše to, že na sjezdovce nebudete sami. Na Alpe Cermis se dá docela pohodlně lyžovat i za mlhy a sněžení, což jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži.

Alpe Cermis je proti Latemaru maličké, ale na celodenní ježdění v pohodě stačí a na půldenní je přímo skvělé. Upřímně se mi tam možná více líbilo než v podstatně větším Latemaru.

Latemar má poměrnou dlouhou kabinovou lanovku, kterou se ze spodní stanice lanovky docela projedete. Spodní parkoviště je opět zdarma a z Carana je vzdáleno cca 18 km. Parkoviště je dost velké, takže ani v půl 10 není problém s pakováním.  Kabinka nemá na dveřích držáky jako v případě kabinek na Alpe Cermis, takže dovnitř musíte včetně lyží. Samotné středisko se skládá z několika menších na které se můžete dostat sedačkou a sjezdovkami nebo tím, že budete parkovat přímo u menších středisek. Abych je vyjmenoval je to Predazzo, Pampeago a Oberregen. (omluvte chyby v psaném projevu těchto středisek). Na všechny vám samozřejmě platí skipas stejně tak jako platí i pro Alpe Cermis, což je velkou výhodou.

Toto středisko se mi líbí rozlehlostí a také tím, že jsou zde slalomy, a parky, kde jsou hupy, skokánky a další věci k vyřádění. Můžete se najíst v několika chatách, nám se líbila „rakouská“. Nevím, zda byla opravdu rakouská, ale obsluhovali tam německy hovořící servírky a klientela byla převážně také rakouská. Jídlo opět kolem 8,5 EUR včetně přílohy, takže v pohodě, opět se najíte do 12 až 15 EUR včetně pití a za 16 už budete mít pití i moučník.

Za mlhy a hustého sněžení, kdy jste tam skoro sami se mi moc areál nelíbil, ale za azurově modré oblohy, která se nám jeden den poštěstila to bylo zkrátka skvělé. Perfektní lyžovačka. Na sjezdovkách potkáte i slabší lyžaře (tak jako jsem já) i úplně začátečníky. V Alpe Cermis bylo více zkušených lyžařů, kteří kolem nás projížděli rychlostí světla. Latemar se mi ale hodně líbil, protože jsem si našli sjezdovku, která byla moc fajn, jen ty muldy odpoledne už byly dost nepříjemné.

Fronty na sedačky jsme prakticky nezaznamenali, v tomto ohledu bylo naprosto prázdno, maximálně před vámi tři lidé nebo úplně prázdno. Některé traverzy byly poměrně široké, jiné malinko užší, ale všechny byly sjízdné bez potíží.

Nenapadá mě nic dalšího, co bych k areálům dodal. Než si o tom číst chce to spíše začít. Určitě bych jel na to stejné místo znova.

Cesta zpět trvala jen 9,5 hodiny, vyjeli jsme po snídani, chtěli jsme ještě lyžovat ale s ohledem na to, že by se člověk již neměl kde osprchovat a také by byl dost unavený jsme to vzdali. Tím, že jsem se vraceli v pátek byl všude dost silný provoz, ale zácpy nebyly žádné, jen kolem Salzburku a Vídně byla rychlost na dálnici snížena na 80 nebo 100 km/hod.

Val Di Fiemme můžeme doporučit

Pokud vás zajímá celkový názor a doporučení, tak za nás určitě ANO. Nejsme nároční lyžaři, ale máme rádi dlouhé a široké sjezdovky a ve Val Di Fiemme jsme byli spokojení. Je to takový kompromis kvalita vs rozumná cena, protože za týden ubytování s polopenzí včetně skipasu jsme platili necelých 10 tisíc korun.

 

recenze-lyzovali-jsme-ve-val-di-fiemme

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Kevin Hearne – Útok obrů – recenze knihy

  Kevin Hearne – Útok obrů – recenze knihy

  Když jsem hledal novou knihu, kterou bych si koupil, zaujal mě obal knihy Útok obrů i její popis. Autor pro mě zcela neznámý, neboť nejsem zcela fanouškem městských fantazy (které autor dosud psal), mám mnohem raději fantazy z dob dávno minulých. Když jsem si ale přečetl, že zrovna z takové doby má Útok obrů být,

 • The Last of Us Remastered – uživatelská recenze

  The Last of Us Remastered – uživatelská recenze

  Právě jsem dohrál remasterovanou verzi úpopulární hry The Last of Us, která vyšla svého času na PS3 a až následně v remasterované verzi na PS4. Aktuálně je to již 4 roky, co je hra na trhu, takže jsem ji bazarovou koupil na nějakých 400 Kč přímo u JRC. Takže cena dobrá.Na inzerát ji můžete sehnat

 • Recenze: Lyžařská bunda SLIDE 300 WARM je teplá ale málo větrá

  Recenze: Lyžařská bunda SLIDE 300 WARM je teplá ale málo větrá

  Moje bunda Hannah, kterou jsem měl již 6 let byla dost obnošená, a tak před dovolenou na horách přišel čas koupit si novou zimní bundu. Prioritou bylo, aby se dala nosit pohodlně ve městě a byla teplá, abych na velké mrazy nemusel mít bundu jinou. Také jsem chtěl, aby měla kapsu v levém rukávu na

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.