|  |  | 

Cestování Výlety

Regensburg

Řezno (německy Regensburg) leží v nejsevernějším místě Dunaje, v ohybu řeky, kde se do ní vlévají řeky Nába (Naab) a Řezná (německy Regen). Toto nádherné historické město nabízí fantastický pohled na více než 2000 let starou historii. Regensburg je druhým nejstarším městem Německa a pátým největším v Bavorsku. V roce 2006 bylo historické centrum společně se čtvrtí Stadtamhof zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Historie

Ve městě bylo v roce 845 pokřtěno čtrnáct knížat z Čech. Vládli zde biskupové, knížata i císaři a dávno před nimi pak Keltové a Římané. Řezno bylo jedním z nejstarších německých městských sídlišť v Německu a ve 12. – 13. století největším a nejbohatším městem v jižním Německu.
Rozšiřovalo své obchodní vazby, spojení bylo přes Brennerský průsmyk navázáno mimo jiné i s Benátkami. Ve městě byl ve 12. století postaven první kamenný most, (jehož architekt postavil mimo jiné Juditin most v Praze). Pro Prahu představovalo Řezno bránu na západ. Město se postupně osvobozovalo z moci bavorských vévodů i řezenských biskupů, až se v roce 1245 stalo svobodným říšským městem. V letech 1663 – 1802 se Řezno stalo stálým sídlem říšského sněmu, který představoval jakýsi předstupeň německého parlamentu. Roku 1809 bylo dobyto Francouzi a roku 1810 připadlo Bavorsku.

Památky

Není divu, že zde zůstaly významné architektonické památky, ať už jde o starobylý most přes Dunaj, nebo o uličky s domy bohatých kupců. Většina jeho památek se dochovala a v Bavorsku o ně umějí i pečovat. Regensburg je lákavým turistickým cílem nejen díky svým historickým památkám. Co návštěvníky zaujme na první pohled, je celistvost historického jádra. Právě zde se totiž nachází více než 900 památkově chráněných domů. K tradičním památkám patří proslulý Kamenný most, klenoucí se nad řekou Dunaj, a zdejší dóm (Katedrála svatého Petra), který má uvnitř díky svým vitrážím Regensburgneopakovatelnou, trochu tajemnou atmosféru. Původ Regensburgu spadá do dob Římské říše. Tato část historie města je zhmotněna v bráně Porta Pretoria (jediná římská brána dochovaná na sever od Alp). V historickém centru vyváří obraz města všudypřítomné měšťanské domy s vysokými vyčnívajícími věžemi. Asi 40 těchto takzvaných rodových věží, které kdysi obývaly rodiny bohatých měšťanů, ještě dnes svědčí o tehdejším bohatství města. Nejvyšší z těchto věží je Zlatá věž na ulici Wahlenstraße. Dále také Zámek Thurn-Taxisů, původně klášter sv. Jimrama, který byl během 19. století přestavěn na zámecké sídlo, které dodnes obývají. Do této společnosti patří i muzeum s chrámovým pokladem a v neposlední řadě také historická lékárna. Toho, co stojí za vidění, je zde opravdu hodně (kostely, radnice, sochy, náměstíčka, parky a zahrady).

Co Regensburg nabízí

Živoucí a zajímavou atmosféru města oceňují i studenti, kterých je zde opravdu velké množství. Kromě toho je v Regensburgu vůbec největší hustota hospůdek ze všech německých měst. Ty nabízejí samozřejmě kromě jiného i bavorské speciality, ke kterým neodmyslitelně patří voňavé, grilované klobásky. Zážitkem, který byste si neměli nechat v Regensburgu ujít, je návštěva nejstarší „klobáskárny“ světa (Wurstkuchl). Najdete ji na břehu Dunaje, přímo u Kamenného mostu a naservírují vám zde lahodné, do křupava grilované bavorské klobásky a k tomu domácí zelí a domácí hořčici. V historických uličkách centra města, které jsou pěší zónou, se nacházejí obchůdky a butiky, které nabízejí jak tradiční, tak speciální zboží. A co si odvézt jako vzpomínku, nebo dárek s sebou? Třeba právě tradiční, chuťově nezaměnitelnou hořčici, která je dodnes vyráběná ručně podle tradiční receptury rodiny Handelmaierů. Perfektně se hodí třeba právě ke grilovaným klobáskám.
V Regensburgu můžeme narazit i na tzv. Nette Toilette, což je zajímavý projekt přinášející užitek turistům, provozovatelům restaurací a nakonec i samotnému městu, kterému uspoří náklady na stavbu a provoz veřejných toalet. Na dveřích restaurací a podobných podniků tak můžeme najít usměvavé logo značící veřejně dostupné WC zdarma a to nejen pro místní hosty, ale pro všechny kolemjdoucí, kteří si zrovna potřebují nutně odskočit. Škoda, že podobný projekt nefunguje i u nás. Jistě si sami domyslíte, jak by asi dopadl turista, který by zašel do luxusní restaurace v Čechách a ptal se jen a pouze na WC…

Kouzelné město na Dunaji

Řezno totiž není zkostnatělé a zaprášené město. Světové kulturní dědictví tu nežije jen minulostí historických budov, nýbrž spíše v ulicích mezi nimi. Nadchne svou pohostinnou atmosférou a jedinečným kouzlem, které přetrvává již po staletí. Mě osobně Regensburg nadchnul a okouzlil a jeho návštěvu mohu jedině doporučit.

 

regensburg

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl první – před odjezdem

  Thajsko – díl první – před odjezdem

  Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní. 4

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..