|  |  | 

Film Kultura

Seriál Gotham – nejen pro milovníky Batmana

Nějak jsem brouzdal po serialzone.cz a hledal seriál na který bych se mohl přes dovolenou dívat. Vím, hodně divný koukat se o dovolené na seriál, ale zkrátka jsem z jistých důvodů nemohl nikam jet a musel jsem dovolenou trávit doma, tedy bylo nasnadě rozkoukat něco nového.

Zaujal mě seriál Gotham, s příznačným názvem města v kterém se odehrávají filmy o Batmanovi, netopýřím muži, který chrání slabé a čistí město od násilí a teroru. Filmů s Batmanem bylo natočeno hodně, osobně mám rád třeba Temného rytíře, ale líbí se mi všechny (až na Batman vs Superman, to byla dle mého fakt blbost)

 

I pro neznalce Batmana

Seriál není určen jen pro znalce prostředí Gothamu a jejich zločinců. Pokud jste Batmanem nepolíbeni (nemyslím tím doslova :-)) nebude to vadit. Tvůrci seriálu vás seznamují s dějem pomalu a vše vysvětlují. Neztratíte se tedy na začátku ani později a to, že hned v postavách neuvidíte budoucí padouchy nevadí. Časem zjistíte co jsou zač a možnáí ve finále je zážitek ještě lepší.

 

O čem je děj?

Hlavním hrdinou je Jim Gordon, detektiv, který se snaží město vyčistit od zločinu a korupce, která bují i v těch nejvyšších místech. Takže jeho úkol není snadno a často mu jde o život. Naštěstí má parťáka, Harveyho Bullocka, který mu sice nepřirostl ihned k srdci, ale to mě také ne. O to větší je později jejich přátelství.

Děj sleduje kromě detektiva také život Bruce Wayna a jeho komorníka Alfreda. Bruce je zde proti filmům ještě 12 leté dítě. Bruce se snaží zjistit, kdo stojí za vraždou jeho rodičů. Pátrání na vlastní pěst mu však přinese dost velkých problémů.

Seriál sleduje dráhu nejen těchto hrdinů, ale i opačnou temnou stranu, tedy záporáků, kteří se však teprve stanou nechvalně slavnými celebritami. Především sledujeme Selinu Kylovou, coby budoucí Catwomen, dále Oswalda Cobblepota, kterému říkají Penguin. Ze začátku to nesnáší, ale pak si na přezdívku zvykne. Osobně je mi jeho postava sympatická i přesto že je to zločinec je mi ho místy docela líto. Dále se nám ukáže v pravém světle forenzní technik Edward Nygma ,který si začne říkat Hádankář, uvidíme i Ivy Pepperovou coby Poison Ivy.

První díly se rozjíždějí a živo začíná být až v půlce první série a zajímavější ještě více je série druhá, která se rozjede ještě více. Samozřejmě jsou zde slabší a silnější epizody, ale takto to chodí u každého seriálu, snad Fringe (Hranice nemožného) měli každý díl poměrně silný.

 

Úchvatné zpracování

Gotham je opravdu temné město a hodně scén se odehrává v noci. Nasvícení jednotlivých scén je ovšem moc hezké. Detail je kladen na každý záběr, a tak má své město také svou atmosféru, která je skutečně tíživá. Tvůrci si za zpracování zaslouží jedničku. Nejen ale noční scény jsou zpracovány dobře. I scény v interiérech jsou dost ponuré a temné a atmosféra z nich jen sálá. Celé město je docela strašidelné i když přes den vypadá v celku normálně. Večer bych ale asi z paty z domu nevystrčil a ani to není jistota, bezpečí.

 

Hlavní hrdinové nemohou zemřít

Seriál je založen na komiksovém základě. Z toho však plyne, že hlavní hrdinové si nemohou jen tak zemřít, jak se jim zlíbí. A to je docela škoda, protože k většímu překvapení jako třeba u seriálu Hry o trůny, kdy zabili lorda Starka, následně i Roba nedojde. I když je Bruce Wayn nebo Jim Gordon v sebehorší situaci víte, že nakonec přijde někdo, kdo jim zachrání zadek. A to je docela nuda.

Samozřejmě je zde mnoho překvapení jiných a o zvraty není touze, to ano, budete si chtít pustit další díl a pak zase další, ale k většímu překvapení u hlavních hrdinů nedojde. Tedy aspoň po dvě série, které jsem zatím viděl.

 

Klasická krimi? Ne

Nejde o klasický krimi seriál, protože kromě vražd se řeší korupce, mafie a její podsvětí a v podstatě se zde odehrává také hra o trůn Gothamu. Každý chvilku tahá pilku a vše se rychle mění. Seriál Gotham se navíc dost zaměřil i na osobní problémy hrdinů, což je dobře, protože se víc s jednotlivými postavami sblížíte. Na to ve filmech zkrátka čas není. Vyšetřování tady také probíhá tak, že by detektivové z jiných seriálů nevěřícně kroutili hlavami, ale jde o Gotham, kde se vše řídí svým vlastním světem. Navíc se seriál zabývá jen tímto městem, popřípadě blízkým venkovem a hraje si na to, že svět okolo neexistuje.

 

Shrnutí

Seriál Gotham je skvělý. Má vysoké hodnocení i na serilzone.cz. Ocení jej jak znalci filmů o batmanovi, tak i ostatní. Všichni se zkrátka mohou těšit na perfektní zábavu se skvělým zpracováním. Doporučuji, sám bych hodnotil na 85%. Aktuálně 2 seríe odvysílala TV Fanda (patří Nově), zda však budou následovat i další série a kdy není jasné, doufejme že brzy. Na internetu najdete i třetí sérii, byť jen s titulky.

 

serial-gotham-nejen-pro-milovniky-batmana

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Zaklínač – druhá série televizního seriálu – názor

  Zaklínač – druhá série televizního seriálu – názor

  Koukám, koukám a vidím, že jsem nenapsal názor na první sérii televizního Zaklínače, což je momentálně dost škoda, protože se nemám kam odkazovat, no nevadí, aspoň tedy druhá. Proč? Nepatřím mezi tvrdé jádro knih Sapkowskeho o Zaklínači, protože některé mi přišly dost chaotické, zdlouhavé a některé části dokonce nudné. Nejsem tedy pravý vyznavač knižní série

 • Terry Goodkind – Kamenné obležení – recenze knihy

  Terry Goodkind – Kamenné obležení – recenze knihy

  Na jednu stranu si říkám, kdo proboha tohle může ještě číst? Vždyť jsme to už stokrát viděli a dostali to stejné už v předchozích dílech Meče pravdy požehnaně, a přesto, myslím, že jde pořád o dost zajímavé čtení. Co mi na Kamenném obležení vadí Začnu negativy, ať je mám z krku a mohu psát pak

 • Kevin Hearne – Kletba krkavců – recenze knihy

  Kevin Hearne – Kletba krkavců – recenze knihy

  Druhá kniha sedmi Kenningů je stejně perfektní jako ta první a zhltl jsem ji za pár dní. Recenzi jsem si ale nechal chvíli odležet, ne že by to kniha potřebovala, spíše nebyl čas. Stejná pecka jako Útok obrů Pohledem na historii článků jsem zjistil, že recenzi na Útok obrů jsem psal již před dvěma lety.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..