|  | 

Cestování

Svatý Jan pod Skalou – tip na výlet

Bylo to také v zimě, když jsme se autem vydali do Svatého Jana pod Skalou. Bylo hezké počasí, asi jako letošní zimu. Zbytky sněhu tu a tam ale nic velkého. Přijeli jsme autem z Prahy. Bylo to kousek zhruba 30 km od Prahy chvíli po dálnici. Obec nás překvapila, protože ležela v údolí a všude kolem vysoké kopce a hlavní dominanta velká vápencová Skála, která dosahuje výšky 438 metrů. Pod ní leží tato malebná obec, která je hojně navštěvována zejména pro svou barokní architekturu.

V obci Kostel, nad obcí Skála

V obci Svatý Jan pod Skalou vás asi nejvíce bude lákat raně barokní kostel sv. Jana Křtitele, který je zajímavý především tím, že je spojen s poustevnickou  jeskyní, která byla posléze Skála 438mnm s majestátým křížem. Vyšplhat se nahoru zná nemožnéproměněna na skalní kostel. Jeskyně je rozdělena do tří částí v nichž najdete především podzemní pramen minerální vody. I když jsme tenkrát nešli dovnitř, protože bylo zavřeno pamatuji si, že nás to velmi mrzelo. Vy\dali jsme se tedy na druhý bod, který vás bude lákat v této obci asi nejvíce.

Tím je Skála, která je ještě zdůrazněná velkým křížem. Cesta nahoru je pekelná, zvlášť, pokud jde o vaši první tůru v roce a nohy jsou zvyklé zimnímu odpočinku. Pohled se shora byl však úžasný. Pořídil jsem hned několik snímků z úplného kraje. Když jsem přiložil hledáček k oku nedělalo se mi z té výšky a okraje na kterém jsem stál zrovna dobře, ale co by člověk pro dobrý snímek neudělal že? Součásti obce je i krásný kostelík, kterým jsem si také vyfotil.

Solvayovy lomy – když se vydáte dál

Nechtělo se nám vracet a už si nevzpomínám, po jaké turistické cestě jsme šli, ale objevili jsme bývalé lomy. Bohužel muzeum Solvayových lomů bylo Solvayovy lomy - tudy se vozily vozíky plné vytěženého vápencezavřeno a tak jsme se aspoň kousek prošli po trati úzkorozchodové dráhy, kde jsme narazily na staré vozíky, výhybky a další věci svědčící o těžařské aktivita, která skončila někdy v roce 1964. Narazili jsme také na dům v kterém velel střelmistr. Dům měl na sobě známky poškození od letících odštěpků kamene. Ten kdo by stál blízko domu by byl zřejmě dost prošpikován kamenem.  Nazpět jsme se vrátili dolů jinou cestou, takže lze udělat takový okruh bez nutnosti vracet se stejnou nudnou cestou.

Na tento výlet jsem si vzpomněl z několika důvodů. Jednak bylo ve Svatém Janu pod Skalou skutečně nádherně. Český kras se zde nezapře a tak je stále na co se dívat. Čerstvý vzduch, šumící potok Loděnice zvaný Kačák, velká vápencová skála to vše vás přivede do jiného světa. Obdivovat lom bylo stejně krásné. A nakonec i to počasí bylo podobné tomu letošnímu, takže proč si nezajet do Svatého Jana pod Skalou zase?

Svatý Jan pod Skalou je krásné poutní místo - Kostelík se hřbitovem Zdevastovaný dům nese známky poškození od kamene, který se zde těžil

 

svaty-jan-pod-skalou-tip-na-vylet

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..