|  | 

Cestování

Svatý Jan pod Skalou – tip na výlet

Bylo to také v zimě, když jsme se autem vydali do Svatého Jana pod Skalou. Bylo hezké počasí, asi jako letošní zimu. Zbytky sněhu tu a tam ale nic velkého. Přijeli jsme autem z Prahy. Bylo to kousek zhruba 30 km od Prahy chvíli po dálnici. Obec nás překvapila, protože ležela v údolí a všude kolem vysoké kopce a hlavní dominanta velká vápencová Skála, která dosahuje výšky 438 metrů. Pod ní leží tato malebná obec, která je hojně navštěvována zejména pro svou barokní architekturu.

V obci Kostel, nad obcí Skála

V obci Svatý Jan pod Skalou vás asi nejvíce bude lákat raně barokní kostel sv. Jana Křtitele, který je zajímavý především tím, že je spojen s poustevnickou  jeskyní, která byla posléze Skála 438mnm s majestátým křížem. Vyšplhat se nahoru zná nemožnéproměněna na skalní kostel. Jeskyně je rozdělena do tří částí v nichž najdete především podzemní pramen minerální vody. I když jsme tenkrát nešli dovnitř, protože bylo zavřeno pamatuji si, že nás to velmi mrzelo. Vy\dali jsme se tedy na druhý bod, který vás bude lákat v této obci asi nejvíce.

Tím je Skála, která je ještě zdůrazněná velkým křížem. Cesta nahoru je pekelná, zvlášť, pokud jde o vaši první tůru v roce a nohy jsou zvyklé zimnímu odpočinku. Pohled se shora byl však úžasný. Pořídil jsem hned několik snímků z úplného kraje. Když jsem přiložil hledáček k oku nedělalo se mi z té výšky a okraje na kterém jsem stál zrovna dobře, ale co by člověk pro dobrý snímek neudělal že? Součásti obce je i krásný kostelík, kterým jsem si také vyfotil.

Solvayovy lomy – když se vydáte dál

Nechtělo se nám vracet a už si nevzpomínám, po jaké turistické cestě jsme šli, ale objevili jsme bývalé lomy. Bohužel muzeum Solvayových lomů bylo Solvayovy lomy - tudy se vozily vozíky plné vytěženého vápencezavřeno a tak jsme se aspoň kousek prošli po trati úzkorozchodové dráhy, kde jsme narazily na staré vozíky, výhybky a další věci svědčící o těžařské aktivita, která skončila někdy v roce 1964. Narazili jsme také na dům v kterém velel střelmistr. Dům měl na sobě známky poškození od letících odštěpků kamene. Ten kdo by stál blízko domu by byl zřejmě dost prošpikován kamenem.  Nazpět jsme se vrátili dolů jinou cestou, takže lze udělat takový okruh bez nutnosti vracet se stejnou nudnou cestou.

Na tento výlet jsem si vzpomněl z několika důvodů. Jednak bylo ve Svatém Janu pod Skalou skutečně nádherně. Český kras se zde nezapře a tak je stále na co se dívat. Čerstvý vzduch, šumící potok Loděnice zvaný Kačák, velká vápencová skála to vše vás přivede do jiného světa. Obdivovat lom bylo stejně krásné. A nakonec i to počasí bylo podobné tomu letošnímu, takže proč si nezajet do Svatého Jana pod Skalou zase?

Svatý Jan pod Skalou je krásné poutní místo - Kostelík se hřbitovem Zdevastovaný dům nese známky poškození od kamene, který se zde těžil

 

svaty-jan-pod-skalou-tip-na-vylet

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

  Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

 • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

  Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..