|  | 

Technika

Synology DS216 + II – skvělý domácí server

Donedávna jsem používal pro jako domácí server D-link. Zařízení hezké, ale staré již 5 let a ne příliš výkonné a hlavně pokud člověk využíval napojení na TV, tak se často divil, že soubory nejsou indexovány. Proto po 5 letech nastal čas na změnu.

Věděl jsem, že D-link už nechci a Synology byla skoro jasná volba. Skoro říkám proto, že ještě byl v úvahu QNAP, který však nemá tak vymakané prostředí, ale zase lze rozšiřovat paměť RAM, což v Synology nejde (fyzicky to jde, ale porušíte si záruku). Stejně jsem se nakonec rozhodl pro Synology a to konkrétně model DS216 + II s dvoujádrovým Celeronem na frekvenci 1,6 GHz s 1 GB RAM, což by mohlo být daleko víc, ale nevadí. Jaké přesně má tento NAS parametry psát nebud, to si můžete najít kdekoliv, v jakékoliv specifikaci.

 

První dojmy

Když jsem NAS přinesl a domů a vybalil z krabice, překvapilo mě, jak snadné je vložení disku. Používám WD, edici RED, tedy určenou pro domácí servery a NASy. Mimochodem je i Synology doporučována. Disk se uchytí dvěma lištami a už jej můžete soukat do NASu. Samotné provedení skříňky je klasika, ale líbí se mi velký větrák, který nenadělá hluk. U D-linku jsem měl pocit, že se vznese a odletí. Jinak asi úplná klasika

První spuštění vyžaduje instalaci systému na disk a s tím i vynucený formát disku. To mě nepotěšilo, neboť jsem žil v tom, že si vytvoří nějaký oddíl na disku a mé data mi nechá. Takže zpátky do D-linku, data zálohovat a pak zpět do Synology DS216+ II. Instalace se povedla a následně aktualizace systému z internetu. NAS jsem od této chvíle mohl začít používat.

Pěkná řada aplikací

Po přihlášení na webovou stránku, kde lze NAS spravovat, mně čekala řada překvapení, vždy příjemných. Jednak je prostředí vytvořeno okny jako ve Windows, což je příjemné, ale především je zde řada aplikací a spousta jich je v nabídce pro doinstalaci.

Hodně se mi líbí například Video station, který sám automaticky provede indexaci vašich filmů a z veřejně dostupných databází přidá informace o filmech včetně obrázků. A to prosím i česky. Další výhofou této aplikace je, že lze nastavit kódování do nižší kvality, takže pokud video streamujete například do mobilu a nejste na wi-fi a data nemáte zrovna nejrychlejší službu kódování v reálném čase oceníte. Samozřejmostí je třídění do vlastních složek, dělení na filmy, seriály, TV pořady atd. Tato aplikace se mi fakt líbí, bohužel ji nepodporuje televize, takže si na TV informace o filmech neprohlédnu.

Přístup i z mobilu odkudkoliv

Čeho si však hodně cením, jsou aplikace do mobilu, které vám umožní přistupovat k vašim datům, ať jste kdekoliv. To by nebylo nic neobvyklého, ale skvělé je, že aplikace jsou i pro Windows Phone. Ano i pro tento mrtvý mobilní operační systém. To si pak sedím na terase před domem, v aplikaci si vyberu hudbu, kterou chci slyšet a vesele si streamuji. Funguje to však i mimo domov.

Můžete také vytvářet uživatele a dávat jim oprávnění, například když chcete sdílet filmy, hudbu či fotky s přáteli. Počet uživatelů je sice omezen, ale minimálně 2 tisíce jich mít můžete, což je docela v pohodě. Správu vám pak usnadní skupiny uživatelů, kde práva navolíte skupinám a uživatele vkládáte do skupin. Tím se celá administrace zrychluje.

Pravdou je, že připojení na NAS vzdáleně není moc rychlé, ale je to způsobeno tím, že nemám moc rychlý upload, takže Synology zkrátka neodpovídá moc rychle, ale použít se to dá v pohodě.

Na tom všem se mi líbí, že mám přístup ke svým datům, nemusím sebou vozit disk, abych měl přístup ke své hudbě atd.

 

Skvělé zálohování

Další skvělou věcičkou je zálohování. To můžete totiž provádět, jak na disk ze své sítě, tak na další Syniology NAS server nebo do cloudových služeb jako je Google disk, One drive, amazon Drive, Dropbox. Je jich mnohem víc, ale OneDrive, kde mám účet chybí. I tak je to ale skvělé, protože nejste odkázani jen na své úložiště.

 

Rychlost a další služby

Mezi další služby patří FTP, DNS server a mnoho dalšího. Můžete tak provozovat webové stránky na svém Synology NASu DS216+ II, je však otázkou, zda máte rychlou linku a zabezpečené napájení a připojení k internetu. Osobně se do takových věcí pouštět nebudu

NAS využívám hlavně pro filmy, kde si film stáhnu a následně si jej v TV pustím. To funguje skvěle, bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet film ve 4K rozlišení. Nicméně pro mé potřeby přehrávání filmů a hudby z jiných zařízení je tento Synology výborná věc. Obsah se v TV objevuje ihned po přidání, tedy služba indexace funguje skvěle. Další věcí je rychlost disku. Líbí se mi, že NAS umí využít rychlost disku, v D-linku mi trvalo nahrání dat o polovinu déle než v Synology. Ta práce s diskem je fakt skvělá.

 

Celkové shrnutí

Synology DS216+ II je silný hlavně ve svém softwaru, který nabízí opravdu mnoho a ještě více toho lze nainstalovat, většinou zdarma. Rychlost celého NAS serveru je také skvělá, stejně tak jako tichý větrák. Někdo by možná uvítal, kdyby byl DS216+ II vybaven Wi-Fi, což bohužel nemá, ale mě to nevadí. Celé zařízení hodnotím kladně, až na cenu, která je dost přemrštěná. NAS bez disku vyšel na něco málo přes 9 tisíc, což není úplně málo, ale věřím, že bude sloužit minimálně tak dlouho jako předchůdce D-link.

Klady:

Rychlé vložení disku

Poměrně výkonný procesor Celeron 1,6 GHz

Velký tichý větrák

Rychlá práce s diskem

Skvělé uživatelské prostředí – česky

Možnost snadného nastavení pro přístup odkudkoliv

Podpora aplikací pro Windows Phone

Skvělá aplikace Video station s podporou obsahu v češtině

 

Zápory

Jen 1GB RAM (rozebráním celého NAS můžete paměť zvětšit až na 8GB, ale ztratíte záruku)

Nepříjemně vysoká cena

V podporovaných cloud zálohách chybí OneDrive

 

 

 

synology-ds216-ii-skvely-domaci-server

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  Tragikomedie s příchutí píchnuté pneumatiky

  To je zase příběh. Proč, kdykoliv se něco podělá je z toho příběh k popukání, který ale vůbec není vtipný? Spíše smutný a to se vším všudy. Nejde o život, ale musím říct, že když se to se..tak se to se a to tak prostě je. Jedu si ani nevím jak To si takhle nedělního

 • Sony Walkman NW-A25 uživatelská recenze

  Sony Walkman NW-A25 uživatelská recenze

  Byl jsem dlouhodobým uživatelem přehrávače Sony Walkman A-816, který byl naprosto dokonalý, proto se bohužel neubráním srovnání obou modelů. Ani bych nový nekupoval, protože A-816 funguje stále dál úplně bezproblémově, avšak jak se postupně rozšiřuje má hudební sbírka, tak 4 GB vnitřní paměti se stalo zkrátka neúnosných. Vybíral jsem poměrně dlouho a moje volba padla

 • Recenze: LED žárovka s bluetooth reproduktorem

  Recenze: LED žárovka s bluetooth reproduktorem

  Když jsem se dověděl, že budu zkoušet LED žárovku v které je zabudovaný reproduktor a hudba se přehrává přes bluetooth zaujalo mě to. Byl jsem zvědavý, jak takové spojení může fungovat. Jak asi bude reproduktor hrát? Žárovky s reproduktorem lze rozdělit přibližně na dvě kategorie. V první je ovládání žárovky přes dálkový ovladač. Druhá kategorie

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website