|  |  | 

Film Kultura

Terry Goodkind – Třetí Králoství – recenze

Po přečtení Třetího království mám pocit, že Terry Goodkind vytěžil z této série již dříve maximum a toto už je něco, co píše jen proto, aby ze ságy vyždímal ještě maximum peněz co jde. Neříkám, že se mi kniha nelíbila, ale je to natahované podobně uměle jako se tvůrci filmového Hobita snažili natáhnout jednu knihy na tři předlouhé filmy. Pojďme se podívat na Třetí království trochu podrobněji.

Hektolitry krve – zbytečně

Terry Goodkind zakomponoval do svého světa celé hordy téměř nemyslících primitivních lidí jen proto, aby je je po cestě mohl Richard masakrovat po stovkách, možná tisících. Ve finále jsou z toho hektolitry krve a hromady mrtvých těl válejících se úplně všude a myslím, že v konečném důsledku to vyzní velice jednoduše. Co by autor nechával Richarda řešit nějaký složitý úkol jako třeba zlomit nějaké kouzlo, když prostě může Richard vytáhnout meč a kosit primitivní lidi, kteří si ho chtějí dát ke svačině, nemají žádné zbraně, jen ruce a zuby? Neříkám, i kouzla zde budou a sám Richard žije mezi světem živých a mrtvých stejně jako jeho žena Kahlan.

Tato část je dost slabá. Samozřejmě Richard nemá v danou chvíli na vybranou a může si vybrat buď zabíjet nebo být zabit, ale myslím, že jej autor do takové situace přivedl zcela zbytečně.

Povstání z mrtvých

Pozor, spojler, pokud nechcete vědět ani kousek děje, tak tento odstavec přeskočte. Pro ty ostatní prozradím, že Opat přivede zpět k životu mrtvého císaře, který vládl před tisíci lety. Oživovat mrtvé by jistě bylo zajímavé třeba na začátku série nebo uprostřed klidně, ale u 14 svazku je to opět další umělé natahování děje. Císař je mrtev, ať žije znovu vzkříšený císař. Začíná to být nuda. To by se za chvíli mohl objevit klidně opět Darken Rahl a třeba už jednou zabité Sestry Temnoty. Pak by je mohl Richard zabít a o dvě knihy později by je někdo mohl opět vzkřísit.
Ne, takhle to dál nepůjde. I přestože Richarda, Kahlan, Zeda, Caru, Bena a všechny ostatní mám rád, je třeba ukončit jejich příběh a nechat je šťastně žít až do konce jejich dnů a začít příběh zcela nový.

mde

Autor bohužel také jede podle klasického zaběhnutého scénáře, což není výtka tomuto dílu, který už v podstatě navazuje na děj z předchozího, ale celková. Richard a Kahlan si spolu krásně žijí v Paláci lidu, ale vždy se stane nějaká událost, která je donutí rozdělit se a obávat se o život toho druhého. Proč pro změnu nezachraňují třeba caru ze smrtelných drápů nějakého tyrana nebo čaroděje? Proč se nemůže stát něco, co člověk opravdu nečeká?

Snad již brzy konec série

Richard poznává nové lidi, odhaluje nová tajemství a kniha je svým způsobem pořád zajímavá a stále vás zajímá co bude dál? Zajímá vás to s téměř pořád stejnou intenzitou jako po prvním dílu, ale tato intenzita poměrně klesá. Já ovšem nesnesu nedočtenou sérii, takže budu muset koupit všechny díly, které ještě Terry vydá, ale doufám, že už přemýšlí nad kompletním koncem.to mě čekají ještě tři díly Oddělené duše, Válečné srdce a než to přečtu jistě brzy bude i Paní smrt, ale je to již opravdu konec? A to ještě zcela mimo sérii je kniha Pravidlo devítek, kterou se chystám samozřejmě také koupit a přečíst, ale až časem.

Neberte to tak prosím, že jsem pošlapal Richarda, Kahlan a jejich přátele. Jsem fanouškem této ságy od prvních stran Prvního čarodějova pravidla a ač některé díly byly slabší stále jsem knihu hltal plnými doušky a i poslední Třetí království jsem přečetl také jedním dechem, ale znáte to pravidlo. Čeho je moc…

terry-goodkind-treti-kralostvi-recenze

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Bouřková sezóna – Zaklínač se vším všudy – recenze

  Bouřková sezóna – Zaklínač se vším všudy – recenze

  Takový trošku off topic díl, který je ale mnohem lepší než některé číslované díly. Bouřkovou sezónu psal Andrej až několik let po dopsání posledního dílu a je vidět, že si pořádně odpočinul a ponořil se do svého světa opět v plné síle. Ostatně v plné síle je i Geralt až na své meče, kolem kterých

 • Brian Staveley – Císařovy čepele – recenze

  Brian Staveley – Císařovy čepele – recenze

  Od Ježíška jsem dostal knihu od Briana Staveleyho s názvem Císařovy čepele. Na knihu jsem se v minulosti již díval, ale perex mě nějak nezaujal, respektive jsem měl strach, že by mě kniha nebavila. Ale už jsem ji dostal tak co. Nyní po dočtení, které mimochodem zabralo jen asi 6 dnů musím říct, že to

 • Paní Jezera – uzavírá zaklínačskou ságu

  Paní Jezera – uzavírá zaklínačskou ságu

  A je to tady. Velké finále. Zaklínač Geralt se loučí snad v nejzajímavějším dílu celé série. Již předchozí díly byly přímo skvělé, ale tento posledním je skutečným vyvrcholením celé ságy a mimo jiné je také nejsilnější knihou z celé série  Napínavý i smutný příběh Andrej Sapkowski se rozjel na plné obrátky. Příběh má spád a

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.