Thajsko – díl první – před odjezdem
Protože za cca 3 týdny letíme na 14 dní do Thajska napadlo mě, že by nebylo špatné, pokud bych o tom něco napsal. Samozřejmě videa budou, ale někdo má raději text, takže pojďme na to. Omlouvám se, úvodní fotografii jsem si vypůjčil z internetu, až budu mít své fotky hned ji vyměním za vlastní.
4 destinace
Mnoho lidí říká, že dovolená v Thajsku je vlastně levná a nejvíce drahou záležitostí jsou letenky. Pravda to asi je, ale spíše podle toho, jak jste nároční. My nepatříme bezi batůžkáře, proto se nám dovolená už nyní trochu prodražila.
Chceme navštívit samozřejmě Bangkok, pak přeletíme letadle na Koh Samui (šlo by to i vlakem ale hrozně dlouho by to trvalo). Následně se lodí přesuneme na Koh Tao, kde si chceme pořádně zašnorchlovat, poté opět lodí na Koh Samui (to už bylo zbytečné) a poslední naše zastávka bude Krabi, odkud pak poletíme letadlem zpět do Bangkoku. Celkem 4 destinace v celkové délce 12 nocí.
Ubytování nad 50 patrem a u moře
Na ubytování jsme nešetřili. V Bangkoku jsme si vybrali jeden z nejvyšších hotelů, které tam jsou a připlatili si za ubytování v 50+ patře, abysme měli fakt dobrý výhled. Jedná se o Baiyoke sky hotel. Jedna noc tak vychází na cca 3 tisíce korun. V rámci ubytování je i snídaně.
V Bangkoku máme v plánu navštívit destice, které jsou turisticky známé, tzn. Grand palace, Wat Arun Wat Pho, Wat Saket a další. Chtěli bychom navštívit vyhlídku v jedné z nejvyšších budov Mahanakton Towerk která je cca v 315 metrech. Rádi bychom se projeli po řece Chao Phraya.
Moc se těšíme na street food, kterému se nechceme rozhodně vyhýbat a přestože jsou v Thajsku značky jako Mc Donalds, King Burger a podobně nemáme v plánu tyto fast foody navštívit a chceme dát přednost spíše místním specialitám na trzích a ve stáncích. Třeba bych rád – zda na to budu mít koule nevím ochutnal Durian a také krokodýla. Různé larvy, červy a kobylky ale chutnat nehodlám, přestože je to strava budoucnosti, strava plná bílkovin. Je mi to už od pohledu nepříjemné, takže to fakt ne. Stejně tak nechci jíst štíry ani pavouky, které tam místní nabízejí. Brrr. Moc se těším na čerstvé a snad zralé mango a čerstvé šťávy z ovoce, které jsem viděl na videích z Thajska poprvé v životě.
Ani na Koh Samui jsme nevybrali to nejlevnější. Resort Crystal Bay Yacht club beach resort nabízí několik bungalovů, my jsme zvolili ten s výhledem na moře, protože se chceme kochat mořem. I zde je to ubytování se snídaní. Na Koh Samui máme v plánu půjčit skútr a pojezdit chrámy, památky a vše, co nás napadne. Máme na to 3 dny. Jeden z těchto dnů bychom rádi ale věnovali celodennímu výletu do národního parku Mu Ko Ang Thong, který by podle videí, která jsme viděli vůbec nemusel být špatný.
Následuje přesun na dvě noci na Koh Tao, což je menší ostrůvek cca 2 hodiny lodí od Koh Samui, kde jsou perfektní podmínky pro šnorchlování a potápění. My teda jen to šnorchlování. Jsou tam místa s neporušenými korály, spousty ryb a mořských živočichů. Jen ode mě nechtějte jejich názvy, protože kromě hvězdice, mořského koníka, medúzy a kraba asi nic nepoznám 🙂 Ubytování budeme opět blízko moře v resortu Sai Daeng Resort. Opět s výhledem na moře a snídaní.
Z Koh Tao jsme mohli rovnou na Krabi, ale zjistil jsem to pozdě, takže se ještě na jednu noc vrátíme na Koh Samui a na Krabi plujeme až následující den. Tam už ubytování u moře nebude (Sea Seeker resort). Je to poslední destinace a myslím, že už pro nás nebude tak vzácné. To ale neznamená že nechceme navštívit turisticky profláklou Railey Beach a Aonang beach (omlouvám se, pokud mám v názvech chybu) a také jeskyně a chrám ke kterému vede 1250 schodů (nebo tak nějak je ten počet schodů nevím přesně).
Chápu, že tenhle popis cesty je hodně zevrubný, až tam budeme, budu vše natáčet a následně z toho vytvořím několik samostatných dílů toho, kde jsme přesně byli, co jsme viděli atd. Můžete se podívat na video z domu, kde popisujeme kam pojedeme, ale je to vlastně něco, jako tenhle článek, jen nemusíte číst 🙂
Kolik za to?
Jak jsem psal výše, nešetřili jsme příliš, ale samozřejmě jsme si nemohli vybrat ani to nejdražší. Nějak s rozumem a mírou podle fotek.
Ubytování jsme sháněli přes Booking a Agodu s tím, že na Agodě je většina hotelů rezervovaná a platbu si stáhnou až pár dní před příjezdem. Zaplaceno máme první 3 dny v Bangkoku. Celkově mě některé ubytování přišlo na Agodě o něco málo levnější. Vnitrostátní letenky jsme pořizovali na 12go.asia, protože přímo u leteckých dopravců byly ceny mnohonásobně vyšší (nechápu důvod, ale bylo to tak).
Do Bangkoku a zpět letíme se společností Eva Air, která by měla být snad přímo Thajská a má prý dlouho tradici. Jak moc je dobrá uvidíme, nikdy předtím jsem o ni neslyšel. Letenky jsme kupovali u Student agency a i s pojištěním nějakým vyšly na 40 tisíc celkově pro dva. Poletíme z Vídně bez přestupu a bez mezipřistání a celková doba letu by měla být cca 10,5 hod, což je docela v pohodě. I když to si řekneme, trčet tak dlouho v economi class 🙂
Ubytko náklady celkem okolo 24 tisíc korun (za Bangkok jsem dali 9 tisíc, zbytek ostatní destinace). Další co jsme platili byly transfery lodí na ostrovy a také letenky z Bangkoku na Koh Samui a z Krabi do Bangkoku. Celkově za tohle asi 10 tisíc korun. Další samostatnou kapitolou je očkování, které nás vyšlo pro dva na 20 tisíc korun. O očkování ještě píši níže. Na útratu si bereme cca 15 až 20 tisíc, doufám, že to bude stačit. Nechci kupovat kraviny, na druhou stranu zase se nechci omezovat že si tam nedám třeba nějaký dobrý pohár (v Bangkoku jsem viděl pohár s Magnumem)
Celkem sečteno jsou odhady okolo 114 tisíc korun s tím, že většina z toho je již zaplacena. Věřím, že někomu by stačila třetina, ale jak jsem psal, chceme si dovolenou užít aspoň v nějakém solidním prostředí a ne bydlet v nějakém Hostelu nebo na ubytovně. A ani nemáme tolik času abychom cestovali nočními autobusy a vlaky, což by sice bylo skvělé, ale 14 dní není prostě mnoho. I tak nestihneme vše co jsme chtěli.
Očkování
Protože jsme dosud cestovali jen po Evropě (Chorvatsko, Slovensko, Řecko, Rakousko, Itálie atd). a jednou v Egyptě, neměli jsme žádné očkování proti chorobám, které v Evropě jsou poměrně vzácné. V očkovacím centru nám doporučili do Thajska určitě žloutenku typu A i B, vzteklinu (kvůli opicím, je jich tam dost a jsou hodně nepříjemné) a břišní tyfus. Některé jsou 3 dávkové a každá jedna dávka stojí cca 2 až 3 tisíce. Žloutenka je už na celý život, ale vzteklina je myslím jen na 5 let a břišní tyfus snad jen na 3 roky. Teď jen tyto údaje lovím z paměti přesně to mají v očkovacích centrech popsáno. Něco málo vám uhradí i pojišťovna, ale nečekejte zázraky. My se nechali očkovat, protože si myslíme, že je to lepší než pak řešit nějaký průšvih s tím, že nás třeba kousla opice (stává se dost často) a honem řešit co s tím.
19.3. nám to letí
To je pro tuto chvíli vše. Samozřejmě se těšíme. Dceru sebou nebereme, protože si myslíme, že Asie není pro 5 letou dceru prostě vhodná. Navíc by nám stouply náklady, které jsou i tak nemalé a které bychom si absolutně nemohli dovolit nebýt 5 let šetření a v posledních měsících investice jen a jen do této dovolené. Moc dobře víme, že se tam asi brzy nevrátíme i když kdo ví…. Každopádně očekávajte další díly, které už budou z jednotlivých dnů a destinací.
POST YOUR COMMENTS