|  |  | 

Cestování Výlety

Unikátní Hromnické jezírko a naučná stezka Třemošná

Při našem slídění, co kde je v České republice k vidění, se dostáváme nedaleko Plzně. Severně od západočeské metropole se na úpatí Plaské pahorkatiny rozprostírá Třemošná se svou jedenáctikilometrovou naučnou stezkou. Ještě o kousek dál, v těsné blízkosti Hromnic, leží Hromnické jezírko unikátní svou historií i specifickým zabarvením vody, které bylo roku 1975 dokonce vyhlášeno českou přírodní památkou.

Někdejší světový unikát oslní svou barvou

Červené jezírko (nebo též Hromnické jezírko) najdeme západně od Hromnic v místě bývalého lomu. Jezírko je s přilehlým okolím přírodní památkou především pro své osobité složení vody. Na délku měří 190 metrů a na šířku asi 130. Dosahuje hloubky až 18 metrů. Vzniklo po ukončení těžby břidlice, kdy se zavalila odvodňovací štola. Jeho hladina leží asi 60 metrů pod hranicí okolního terénu.

Jezírko uchvátí nejen svým přímo ukázkovým zasazením do prudkých svahů lomu, ale i svou načervenalou barvou, kterou naznačuje i jeden z názvů této přírodní památky. Voda v jezírku je slabým roztokem kyseliny sírové, proto je zcela bez života. Přítomnost sloučenin železa dodává vodě zvláštní červenou barvu. Těžba břidlice je tady poprvé zmiňována už roku 1578. V devatenáctém století byl tento břidlicový lom jediným místem na světě, kde se získával vitriol.

Z naučné stezky na vás dýchne historie

Asi čtyři a půl kilometru pěšky od Červeného jezírka je v dosahu naučná stezka Třemošná, která Třemošná_-_kaplička-300x225návštěvníky provede městem i přilehlými lesy. Samotná stezka byla slavnostně otevřena roku 2007, měří asi 11 kilometrů a najdeme na ní 9 zastavení s informačními tabulemi.

Z informačních tabulí doplněných o zajímavé fotografie se dozvíme celou řadu informací o městě samotném i o rozličných místech, které jsou svou historií důležité a pomáhaly utvářet město takovým, jakým je. Málokdo například ví, že se vznik Třemošné datuje už do 12. století, nebo že právě tady přišel na svět malíř Václav Brožík, jehož rodný dům si můžete prohlédnout u třetí zastávky.

A co třeba jít si to všechno zažít na vlastní kůži sami? Z Plzně je to co by kamenem dohodil a společně s cestou k Červenému jezírku a zpět tvoří naučná stezka asi 20 kilometrů. To je přece krásný celodenní výlet. Stránky s informacemi o naučné stezce Třemošná naleznete například pod tímto fulltextovým odkazem. O Hromnickém jezírku lze dohledat některé strohé informace na jiných turisticky zaměřených portálech, lépe však poslouží mapa.

Foto 1: Tuten, licensed: Creative Commons

Foto 2: Krabat77, licensed: Creative Commons

unikatni-hromnicke-jezirko-a-naucna-stezka-tremosna

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

  • Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Thajsko – díl pátý – Koh Samui – resort Crystal bay Yach club

    Opouštíme Bangkok. Nasedáme na letadlo a za hodinku a kousek letu už přistáváme na letišťátku na Koh Samui. To letiště je opravdu takové téměř rodinné, dalo by se říct, žádné obrovské haly, prakticky celé obklopené přírodou. Transfer za 200 BTH na osobu Na letišti se nachází pultík přepravní společnosti, která vám zajistí odvoz z letiště

  • Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Thajsko – díl čtvrtý – Chrámy Wat Pho, Wat Arun, ležící buddha

    Poslední celý den v Bangkoku jsme věnovali prohlídce chrámů. Chtěli jsme podle plánu navštívit kromě Wat Pho a Wat Arun i další chrámy a také královský palác, ale zkrátka by toho na jeden den bylo moc a myslím, že by nám to pak všechno splývalo dohromady. Královská palác mě mrzí docela, ale snad se ještě

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..