|  |  | 

Cestování Výlety

Unikátní Hromnické jezírko a naučná stezka Třemošná

Při našem slídění, co kde je v České republice k vidění, se dostáváme nedaleko Plzně. Severně od západočeské metropole se na úpatí Plaské pahorkatiny rozprostírá Třemošná se svou jedenáctikilometrovou naučnou stezkou. Ještě o kousek dál, v těsné blízkosti Hromnic, leží Hromnické jezírko unikátní svou historií i specifickým zabarvením vody, které bylo roku 1975 dokonce vyhlášeno českou přírodní památkou.

Někdejší světový unikát oslní svou barvou

Červené jezírko (nebo též Hromnické jezírko) najdeme západně od Hromnic v místě bývalého lomu. Jezírko je s přilehlým okolím přírodní památkou především pro své osobité složení vody. Na délku měří 190 metrů a na šířku asi 130. Dosahuje hloubky až 18 metrů. Vzniklo po ukončení těžby břidlice, kdy se zavalila odvodňovací štola. Jeho hladina leží asi 60 metrů pod hranicí okolního terénu.

Jezírko uchvátí nejen svým přímo ukázkovým zasazením do prudkých svahů lomu, ale i svou načervenalou barvou, kterou naznačuje i jeden z názvů této přírodní památky. Voda v jezírku je slabým roztokem kyseliny sírové, proto je zcela bez života. Přítomnost sloučenin železa dodává vodě zvláštní červenou barvu. Těžba břidlice je tady poprvé zmiňována už roku 1578. V devatenáctém století byl tento břidlicový lom jediným místem na světě, kde se získával vitriol.

Z naučné stezky na vás dýchne historie

Asi čtyři a půl kilometru pěšky od Červeného jezírka je v dosahu naučná stezka Třemošná, která Třemošná_-_kaplička-300x225návštěvníky provede městem i přilehlými lesy. Samotná stezka byla slavnostně otevřena roku 2007, měří asi 11 kilometrů a najdeme na ní 9 zastavení s informačními tabulemi.

Z informačních tabulí doplněných o zajímavé fotografie se dozvíme celou řadu informací o městě samotném i o rozličných místech, které jsou svou historií důležité a pomáhaly utvářet město takovým, jakým je. Málokdo například ví, že se vznik Třemošné datuje už do 12. století, nebo že právě tady přišel na svět malíř Václav Brožík, jehož rodný dům si můžete prohlédnout u třetí zastávky.

A co třeba jít si to všechno zažít na vlastní kůži sami? Z Plzně je to co by kamenem dohodil a společně s cestou k Červenému jezírku a zpět tvoří naučná stezka asi 20 kilometrů. To je přece krásný celodenní výlet. Stránky s informacemi o naučné stezce Třemošná naleznete například pod tímto fulltextovým odkazem. O Hromnickém jezírku lze dohledat některé strohé informace na jiných turisticky zaměřených portálech, lépe však poslouží mapa.

Foto 1: Tuten, licensed: Creative Commons

Foto 2: Krabat77, licensed: Creative Commons

unikatni-hromnicke-jezirko-a-naucna-stezka-tremosna

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Podzimní projížďka bez keců

  Podzimní projížďka bez keců

  V neděli bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a listí zářilo svou zlatavou barvou v protisvětle. Já tohoto počasí využil a vyjel jsem do lesa, nedaleko na Loučeň, kde jsem lačně zaplul mezi stromy, zpomalil rychlost téměř na nulu a vychutnával si tu podzimní podívanou. Miluji podzimní vůni lesa Vůně lesa je mi sama o sobě

 • Jak jsem si koupil gravela

  Jak jsem si koupil gravela

  Na kole umím jezdit od svých dětských let, to ostatně snad každý. Pamatuji si, že mé první dospělácké kolo byla Eska se třemi převody vzadu a zaoblenýma řídítkama. Poté už následovaly samé mtb kola, tedy ze začátku spíše jejich napodobeniny. Ale měl jsem je spíše na ježdění pro rohlíky, nebo kolem komínu, výjimečně nějaký ten

 • Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Zimní vyjížďka do lesů na Loučeni

  Tak tohle byla opravdová premiéra. Na kolo jsem vždy vlezl maximálně při 13 stupních a více. Jenže o víkendu napadlo trochu sněhu a mě to lákalo zkusit si zajezdit na kole v lese… Bez potřebné zimní výbavy Už dlouho jsem chtěl na kolo v zimě, ale vždy jsem řešil, že nemám potřebnou výbavu – zateplené

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..