|  |  | 

Film Kultura

Ve při – to mě dostalo

Nejsem příznivcem dramat. Připadají mi nudná. Ve při jsou jiní, je to taková tragikomedie nebo možná jen akční drama a něco, co mě dostalo fakt na kolena po dlouhé době. Tohle jsem si dal na dva večery, pak jsem seděl odbouraný a nebyl schopen ničeho.

O čem to je

Znáte mě, nechci prozrazovat příběh, takže jen základ. Příběh se odehrává v aktuální době v L.A. Hlavními protagonisty je jedna japonská rodina a jedna korejská rodina.

Ta japonská je úplná, kompletní. On, George designér, ona, Amy úspěšná podnikatelka. Jedno malé dítě, Judy. Na druhé straně muž Danny s mladším bratrem Paulem a bratrancem s kriminálními sklony. Jejich rodiče kdysi v USA vlastnili hotel, ale museli jej prodat a snahou syna je, aby jim mohl v L.A. postavit dům a oni se mohli nastěhovat zpět. Jenže jeho řemeslná činnost nejde úplně podle plánu, zkrátka není ve svém oboru příliš dobrý.

Nevinná situace na parkovišti s nedáním přednosti při vyparkovávání spustí lavinu a započne opravdové drama. Jenže to těm dvěma nestačí a problémy se stupňují a agrese obou jde za rozumnou úroveň. A když už si myslíte že je to vrchol toho, co jsou schopni oba vymyslet seriál Ve při vás opět překvapí. Není to samozřejmě jen o těch dvou, ale o spletenci vztahů těchto dvou rodin. Je to zamotané a komplexní. A tím bych mohl skončit ne? Ať vám to neprozradím celý ne? To byl vtípek, vím, že jsem doposud nenapsal vlastně nic z příběhu.

Proč mě to tak dostalo?

Úplně přesně nevím, ale tuším. V seriálu Vepři je nádherně zobrazena přetvářka dnešní doby a za ní se skrývající realita. Přetvářka je sama o sobě velmi náročná a vyčerpávající. V seriálu je ukázáno, že pokud chcete být úspěšný musíte pracovat dnem i nocí a ve finále vás to vlastně ani nemusí zcela naplnit. Stejně tak dítě. Myslíte si, že by vás mohlo naplnit a ono nic. Možná traumata z mládí, možná jen všude přítomný stres, nedostatek času sám na sebe, na své vlastní zájmy a koníčky protagonisty dovedlo k tomu, že je nějakým způsobem začala těšit pomsta, nebo ublížení tomu druhému navzájem. Dokonalá nenávist je žene vpřed, dává jim najednou smysl života.

Celý seriál ale ale hlavně perfektně promyšlený, provázený a napětí se stupňuje. Pokaždé, když už si myslíte, že jsou z toho oba venku (Amy nebo Danny), tak se stane opět něco, možná něco horšího a to pak spustí další lavinu problémů. Dokonce dojde i na jeden řekl bych akční díl, kde se střílí, což u relativně klidného seriálu je něco, co nečekáte.

Seriál Ve při vás nutí přemýšlet nad tím, proč si někdo vymýšlí lži, proč to ještě zhoršují, copak nemají dost problémů? Pak zjistíte, že vlastně právě tohle je drží ještě naživu, najednou jako by mají pro co žít, důvod žít. Oba jsou hodně psychicky nalomeni a celý seriál balancují skoro až na pokraji toho, co bychom ještě označili za zdravého člověka. V tom je podle mě celá síla. Nutí vás to přemýšlet, neustále být ve střehu. Až na jednu předvídatelnou drobnost (malé zklamání, ale dalo se to čekat) není seriál předvídatelný, což je obrovské plus. Nehraje podle zaběhnutých pravidel, umí překvapit, mnohdy až skoro vyrazit dech. Klobouk dolů před tvůrci a myslím že i herci, celé to na mě působilo dost přesvědčivě.

Pokud bych měl zmínit mínus tak možná retrospektivní pohled do minulosti obou hlavních hrdinů je za mě zbytečný, už z příběhu si umíte odvodit, jak to asi vypadalo, když byli děti, takže tohle tam opravdu být nemuselo, ale budiž.

Celkové shrnutí

No páni, páni, páni, páni. Nemám rád dramata, takový žánr fakt ne, ale tohle jsem hltal. Za dva večery nebylo co řešit. Proč jsem už popsal výše. Kolikrát jsem pak v posteli přemýšlel nad celým seriálem. Málokdy mě něco donutí se zamyslet nad vším, ale tady nebylo snad ani jiné volby.

Za mě skvělé dílo o 10 dílech s uzavřeným koncem. Pokud to někdo otevře, udělá podle mě velkou chybu, protože tohle překonat nejde. Moc by mě překvapilo, kdyby něco vymyslel pokračování ještě lepší. Tohle chce vidět, těžko o tom něco psát, musel jsem si nechat pár dní a promyslet, co vlastně napíšu, protože bezprostředně poté jsem neměl slova a vlastně jsem ani nevěděl, jak seriál Ve při popsat a neuměl jsem ani říct, co se mi na něm líbilo a proč mi připadal tak fascinující.

ve-pri-to-me-dostalo

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • The Last of us – zombí post apo

  The Last of us – zombí post apo

  Internetem i seriálovou scénou nyní cloumá nový seriál vysílaný na HBO max na motivy hry se stejnojmenným názvem The Last of us. Já jsem hru hrál a hodně se mi líbila, dvojku jsem už však nehrál neboť jsem už neměl konzoli a nyní jsem byl tedy docela zvědavý na seriál. Ač normálně mám jen Netflix,

 • Wednesday je po dlouhé době skvělý seriál

  Wednesday je po dlouhé době skvělý seriál

  Poslední dobou mě produkce Netlixu moc nenadchla a na to, abych si platil Amazon, Walt Disney a HBO nemám, takže jsem zvláště závislý na tom, co na Netlixu vydají. Seriál Wednesday jsme měli s manželkou za tři dny shlédnutý, po dlouhé době fakt super seroš. Ne aby ses pousmála Opět to bude bez spojlerů, ale

 • Sabrinina děsivá dobrodružství – první dvě řady jsou fajn

  Sabrinina děsivá dobrodružství – první dvě řady jsou fajn

  Poslední dobou mám pocit, že jen koukám na Netlix, což je děsivé. A co je děsivé, to mě baví. Faktem ale je, že seriál s názvem Sabrinina děsivá dobrodružství zase tak děsivá nejsou. Pozor, to ale neznamená, že by to byla pohoda. Narazíte zde na Spiritismus, Okultismus, Voodoo, Satanismus, kanibalismus a Peklo. Takže výčet docela

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..