|  | 

Finance

Zonky mění investorský poplatek

Dnes dorazil email od nového ředitele Zonky s informací, že od 1.9. 2017 se mění investorům poplatek za investování. Nyní aktuálně je nastaven poplatek 1% z ročně proinvestované částky, tento poplatek se strhává měsíčně.

Nový progresivní výpočet investorského poplatku

Nejprve jsou asi na místě uvést důvody, proč se k tomuto kroku Zonky odhodlalo. Hlavním důvodem je, že investoři si vybírají jen půjčky s vysokým úročením a na ty s nízkou, pro investory méně zajímavou úrokovou sazbu kašlou. Pak se to má tak, že půjčka s ratingem B, C, D je rozebrána do několika vteřin a půjčka s ratingem A** leží na tržišti bez zájmu a nakonec ji financuje PPF fond, tedy Zonky v tomto případě.

Nový investorské poplatky, které jsou dynamické v závislosti na financované půjčce by měl přimět investory, aby své peníze investovali i do méně zajímavých půjček. Nejsem si zcela jistý, zda tímto krokem investorů neubude a také asi nelze globálně říct, zda bude tento nový systém poplatků dražší než dosud.

Jaké máte portfolio?

Hrozně moc totiž bude záležet na tom, jak máte složeno portfolio vašich půjček. Pokud jste opatrný – konzervativní a máte investováno do půjček s ratigem A**, A*, A++ mohla by to pro vás být výhoda, protože se poplatek u těchto ratingů pohybuje od proinvestované částky od 0,25% až po 1% .

Pokud ale máte složeno portfolio  z půjček s vyšší úrokovou sazbou A+, A, B, C a D bude pro vás poplatek vyšší než dosud a to od 2,5% až do 5%.

 

Co z toho plyne?

Rozhodně to většina investorů neuvítá s otevřenou náručí, myslím, že hodně lidí se podívá jinam, kde se investorské poplatky neplatí žádné, třeba Mintos nebo Twino. Zonky sice slibuje za získané peníze trvalou reklamu a trvalý přísun půjček, které budou volně na tržišti, ovšem nejsem si jistý, zda to byl správný krok ať už v tom, zda zabrání investorům vybrat okamžitě půjčky s vyšším úrokem a za druhé, zda to hodně investorů neodradí.

Jak se to dotkne mě?

Je docela problém dostat ze Zonky nějaká data, statistiky a podobně, protože, když jsem si chtěl porovnat, jak na tom jsem nyní za rok 2016 s poplatky a jak budu při stejných půjčkách od začátku září dalo mi to dost práce, abych ke každé půjčce v excelu doplnit rating a vůbec tak mohl zjistit, kolik peněz jsem za rok 2016 do jednotlivých rantingů investoval.

Výsledek za rok 2016 je následující:

Rating A – investováno 5000 Kč

Rating A* – investováno 2600 Kč

Rating A+ investováno 5200 Kč

Rating A++ investováno 5200 Kč

Rating B investováno 4200 Kč

Rating C investováno 600 Kč

 

Celkově za rok 2016 investováno 22 800 Kč

Investorský poplatek z této částky je 1%, tedy 228 Kč

V reálu byl ale pouze 113 Kč, protože pokud někdo dluží více jak 35 dnů, poplatek se přestane účtovat a pak začne, pokud zase platí. Nevím, jak Zonky částku spočítalo a je mi to jedno, pokud je nižší, než částka, kterou jsem měl zaplatit.

 

A jaký poplatek bude tedy od 1.9. v případě, že bych měl např. za rok 2018 stejné složení půjček ve stejných částkách jako v roce 2016?

Rating A – 3% z půjčené částky, tedy poplatek 150 Kč

Rating A* – 0,5% z půjčené částky, tedy poplatek 13 Kč

Rating A+- 2,5% z půjčené částky, tedy poplatek 130 Kč

Rating A++ – 1% z půjčené částky, tedy poplatek 52 Kč

Rating B – 3,5% z půjčené částky, tedy poplatek 147 Kč

Rating C – 4% z půjčené částky, tedy poplatek 24 Kč

 

Celkově při novém systému progresivních poplatků zaplatím za rok za stejné půjčky částku 516 Kč

Tato částka je více jak 100% než dosud. Mu  sím říci, že při mé skladbě portfolia dojde tedy k razantnímu navýšení poplatků za investování, což za předpokladu, že do investic, které nejsou nijak chráněny jako např. nabízí Mintos nebo Twino, že vám vyplatí peníze zpět pokud nebude klient 60 dní splácet, resp bude po splatnosti a když připomenu, že zde žádné poplatky nejsou, tak vůbec přemýšlím, zda na Zonky ještě vůbec investovat. Postupujete riziko a ještě za to platíte, to není dobrý kup. Mám pocit, že tohle je možné jen v Česku, kde se tomu asi nikdo nediví.

 

Jak to vidíte vy, ostatní investoří na Zonky? Nepřehnali to trochu?

 

 

 

 

 

zonky-meni-investorsky-poplatek

ABOUT THE AUTHOR

Největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší. Dorůstá délky 40–46 cm, v rozpětí křídel měří 67–73 cm a dosahuje hmotnosti 250–370 g. Nezaměnitelný, celý černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu v týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.

Související články

 • Investiční fondy už zase frčí

  Investiční fondy už zase frčí

  Když začala pandemie klesly všechny moje smíšené fondy u ING hluboce pod nulu, psal jsem o tom v článku někdy z března. Celkově se fondy do kterých jsem investoval dostaly na -16%. Od té doby opět stoupají nahoru. Balancovaný je už na + 4,5%, dynamický asi na + 0,5% a ten poslední nejvíce rizikový zvaný jako „Dravý“ je

 • Jak jsem refinancoval hypotéku díl osmý

  Jak jsem refinancoval hypotéku díl osmý

  Tak mám refinancováno. Už dlouho, ale nějak jsem za času pandemie neměl moc času na psaní článků, takže až teď. Opět mě provázely nepříjemnosti o které se chci podělit. A samozřejmě také o to, co jsem musel vše dokládat pro Hypoteční banku. Ale pojďme pěkně od začátku. 5 dní není 5 pracovních dní Když pošlete

 • Jak mi Korona sežral koruny

  Jak mi Korona sežral koruny

  Mé portfolio ve sdílených fondech ING měsíc co měsíc krásně rostlo, sílilo, bylo plné života, vitality a především hezkého zisku. A věřím, že až se Korona přežene a ekonomika se stabilizuje, tak se portfolio začne opět zvedat. Do té doby, ale počítám ztráty. Výnos okolo 7% Mám investováno ve sdílených fondech a to jak balancovaném,

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..